Design Cabinet CZ

10.12. 2016 - 16.04. 2016

Logika emoce

Výstavy

Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie pokračuje v prezentaci současného designu. Projekt Rok designu uzavře retrospektivní výstava studia Olgoj Chorchoj, které více než dvacet pět let spojuje dvojici designérů a architektů Michala Froňka a Jana Němečka.

Aktuální produkce OCH představuje technicky i esteticky kvalitní český design, který směle konkuruje na globalizovaném trhu. Výstava bude komplexním představením jejich činnosti od počátku 90. let dodnes, a to v celé její šíři – od produktového designu až po architekturu. Výstava potrvá do 16. dubna 2017.

Michal Froněk (*1966) a Jan Němeček (*1963) založili studio Olgoj Chochoj v roce 1990. Tehdy byli mladými studenty proslulého designéra Bořka Šípka, který začal po sametové revoluci vyučovat na VŠUP v Praze. Šípkovo zaujetí emocionální, nespoutanou postmodernou navazující na historické dekorativní styly a řemeslnou tradici studentům doslova „otevřelo svět“. Už kolem poloviny devadesátých let se ale dvojici Olgoj Chorchoj –  jak sami říkají – „šípkovské postmoderní emoce přejedly“. Tehdy se začínali postupně přiklánět ke strohým, logičtějším formám neomodernismu, aniž by ovšem ve svém výrazu postmoderní hravost zcela vytěsnili.

Designérská koncepce Olgoj Chorchoj je vědomým propojením účelu a krásy, inženýrské konstrukce s výtvarným tvarováním, spojením moderních robotizovaných technologií a tradičních rukodělných řemesel, racionality a elegance. Logiku i emoci lze považovat za charakteristický projev jejich tvůrčí identity a v tomto smyslu byl zvolen podtitul výstavy. 

Novátorství a tradice, generační kontinuita

 

Pozornost Olgoj Chorchoj se zaměřuje na spolupráci s tradičními českými továrnami, z nichž mnohé byly po letech socialistického znárodňování průmyslových podniků ve stavu provizoria. Olgoj Chorchoj jsou v pozadí úspěšného restartu řady z nich; připomeňme zejména firmy TON, Bomma, Moser, Kavalier Glass, Prim, Mikov, a další. Olgoj Chorchoj a jejich produkce tak mohou být charakteristickým příkladem progresivní transformace zdejší průmyslové sféry po roce 1989, během níž se zkostnatělý socialistický systém postupně proměňoval v neoliberální kapitalismus volného trhu. Jsou nositeli řady prestižních ocenění

Přínos Michala Froňka a Jana Němečka tkví také v jejich působení v roli vedoucích Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde své zkušenosti přenášejí na studenty – další potenciální osobnosti českého designu. Prezentace produktů jejich úspěšných absolventů bude součástí výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.

Výstava je rozdělena do šesti samostatných oddílů, z nichž každý reflektuje jiné období a jiné směřování designérů.

1. Předobrazy věcí. Různé historické objekty, které inspirují OCH.

2. Marnotratné tvary. Postmoderní design OCH raných devadesátých let, který je autorsky instalován Jiřím Černickým.

3. Průhledné tvarování. Návrat ke strohým formám neomodernismu, které jsou uplatněny ve sklářských technologiích.

4. Czech-Tech. Nábytkový design, který vychází z tradičních lokálních postupů, ale zároveň testuje inovativní možnosti nových technologií a materiálů.

5. Elegantní purismus. Architektura, která je formálně jednoduchá, účelná, technologicky inovativní, ale i vytříbeně estetická.

6. Nová krev. Produkce vybraných absolventů, kteří studovali v Ateliéru produktového designu Olgoj Chorchoj na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

 

Katalog Olgoj Chorchoj: Logika emoce

 

K výstavě je vydán stejnojmenný katalog, který představuje profesní dráhu Olgoj Chorchoj v oblasti designu, architektury a výstavnictví formou sedmi autorských esejů, rozhovorem s Michalem Froňkem a Janem Němečkem a kompletním soupisem jejich dosavadních realizací.  Autoři textů: Tulga Beyerle, Andrea Březinová, David Crowley, Michael Horsham, Lada Hubatová-Vacková, Rostislav Koryčánek, Adam Štěch, Petr Volf, Jan Wollner.

Kurátor výstavy jsou Lada Hubatová-Vacková a Rostislav Koryčánek.

 

Uměleckoprůmyslové muzeum (Hlavní výstavní prostor)

Husova 14

Více informací o výstavě a doprovodných programech v příloze a na www.moravska-galerie.cz.


 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu