14.04. 2009
Magija češkog stakla / The magic of Czech Glass
Designéři na cestách
Kouzlo českého skla. Výstava českého uměleckého skla a designu. Galerija Progres, Bělehrad, Srbská republika, 31. 3. – 15. 4. 2009.
31. března byla na nejrušnější pěší zóně v bělehradské galerii Progres slavnostně zahájena rozsáhlá výstava uměleckého skla českých autorů a sklářského designu předních výrobců. Výstava se koná jako jedna z kulturních akcí v rámci českého předsednictví EU pod záštitou velvyslankyně ČR v Srbsku Hany Hubáčkové, která promluvila i na vernisáži.Význam akce podtrhlo vystoupení srbského ministra kultury Nebojši Bradiće.
Organizátorem je Borislav Šošo a firma Borex a.s. a její srbská pobočka Yuborex a.s. Na podnět organizátora výstavy byl velvyslanectvím ČR pověřen kurátorským zajištěním akce Jaroslav Polanecký z Fakulty umění a designu (FUD) Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP). K výstavě byl vydán reprezentativní katalog, jehož autory jsou Jaroslav Polanecký a Pavel Frič (rovněž FUD), který je zároveň autorem vizuálního stylu výstavy.
Na výstavě se představili: Jan Beránek, Lenka Čermáková a Richard Čermák, Martin Hlubuček, Ivana Houserová, Petr Menš, Stanislav Müller, Dagmar Pánková, Leoš Smejkal, Petr Stacho, Jiří Šuhájek, Jaroslava Švarcová, Pavel Werner, sklárna Ajeto, kterou reprezentují Petr Novotný a Bořek Šípek, Atelier Žampach, Bystro Design, Moravské sklárny Květná a Moser Karlovy Vary.
Výstava se těší obrovskému zájmu veřejnosti a srbských médií, zprávy o ní přinesl i Český rozhlas a české deníky. Byla koncipována tak, aby návštěvníci získali co nejlepší představu o studiovém sklářském umění, jeho výtvarném potenciálu a široké škále používaných technik a technologií a zároveň se seznámili se špičkovými díly užitého umění. Zvláštní kapitolou je rozsáhlá část expozice věnovaná průmyslovému designu, zejména designovým kolekcím z produkce nejvýznamnějších výrobců, jakými jsou karlovarský Moser a Moravské sklárny Květná. Sklářskému designu byla věnována polovina expozice v galerii, která disponuje téměř 600 m2. Návštěvníci tak mohli ocenit design souprav navržených osobnostmi jako Rony Plesl, Jiří Šuhájek, Jiří Rydlo, studio Olgoj Chorchoj, Jan Knotek, Jan Mareš, Arik Levy, Lars Kemper, Peter Olah, Jean-Marie Massaud a další. Na pomezí užitého umění a průmyslového designu jsou to pak kolekce studií Bystro Design (Dagmar Pánková a Leoš Smejkal) a Ateliér Žampach Stanislava Žampacha. Elitní sklárna Ajeto představila kolekce hutního skla Bořka Šípka a Petra Novotného.
Díky velkorysé koncepci je na výstavě více než 100 děl a kolekcí. Podstatné je, že kromě akademické polohy expozice jde i o významnou prezentaci české sklářské produkce, která si klade za cíl napomoci exportu českého skla na balkánský trh a přesvědčit případné klienty, že i přes obtížnou ekonomickou situaci v oboru mají designéři, umělci a výrobci z ČR stále co nabídnout zejména zákazníkům, kteří žádají vysokou výtvarnou a technickou úroveň skla. Kromě osvědčených jmen a značek výstava nabízí nové impulzy a svědčí o tom, že inovace a kreativita nadále zůstávají „poznávacími značkami“ české sklářské tvorby.
Jaroslav Polanecký
proděkan pro zahraničí a vědu FUD UJEP