Design Cabinet CZ

17.08. 2010

Maturity a diplomky na „Žižkárně“

Recenze

...tedy Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové v Praze na Žižkově

Mnohý ze známých umělců, architektů, výtvarníků, designérů a bytových architektů má ve svém curiculu vitae slova: studoval, absolvoval… Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze na Žižkově. Školu, která oslaví příští rok 90 let od svého vzniku. V červnu tohoto roku vystavovala škola pro veřejnost výsledky maturitních a diplomových prací.

V dnešní době má Střední uměleckoprůmyslová škola 7 uměleckých oborů: Tvorba hraček a dekorativních předmětů, Propagační grafika, Scénická technika, Užitá malba, Tvarování dřeva a řezbářství, Výstavnictví a design nábytku. Také je zde jeden technický obor, a to Nábytkářství. Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová má v současné době 4 obory: Malba a přidružené techniky, Design herních předmětů, Řezbářství a restaurování dřeva a Interiérová tvorba.

Dva z  oborů na Střední uměleckoprůmyslové škole fungují již od samého založení školy - Design nábytku a Nábytkářství. Dříve se tyto obory nazývaly „konstrukce a tvorba nábytku“ a „truhlářství“. Obor design nábytku dnes zahrnuje přípravu na samostatnou konstrukční a designérskou činnost v oblasti tvorby nábytku a interiéru.

Profesionální trénink

Studenti se první 2 roky věnují výtvarné přípravě, kde se učí různé výtvarné techniky a postupy, tvoří věcné studie přírodnin, živočišných či architektonických motivů, učí se o kompozici, perspektivě, tvoří modely z papíru. Další dva roky se věnují navrhování nábytku, zpracování technické dokumentace (návrhový výkres, průvodní zpráva, technický výkres). Osvojí si zásady konstrukčního řešení a technické přípravy výroby a naučí se je využívat při navrhování a kreslení konstrukčního řešení typových i atypických nábytkových prvků. Naučí se i základy navrhování interiéru.

Studenti také absolvují doprovodné předměty jako je písmo, anatomie, technické kreslení, konstrukce, nauka o materiálech, technologie, praktická cvičení v dřevoobráběcích dílnách, figurální kreslení, dějiny výtvarné kultury, fotografie, práce s počítačem a ekonomika. Výtvarné a technické dovednosti jsou důležité při samostatné tvorbě návrhů náročných nábytkových solitérů a sestav. V dřevoobráběcích dílnách si pak studenti zhotovují na základě příslušné dokumentace jednotlivé nábytkové výrobky. Osvojují si tak potřebné technologické postupy a techniky, učí se posuzovat, volit a vhodně kombinovat tradiční i nové materiály, provádět jejich povrchové úpravy a používat příslušná zařízení, nástroje a pomůcky.

Při výtvarných činnostech jsou vedeni k tomu, aby vhodně aplikovali získané teoretické vědomosti z dějin výtvarné kultury, vývoje a v současných trendech nábytkového a interiérového designu, aby využívali informační technologie a běžně pracovali s odpovídajícím programovým vybavením. Studenti se pod záštitou školy mohou každoročně zúčastnit se svými pracemi soutěží, jako je Národní cena za studentský design nebo Mladý obal apod.

Vyšší stupeň vzdělání podle svého zaměření připravuje studenty na samostatnou tvůrčí činnost nebo vysoce kvalifikovanou práci v tvůrčích týmech. Studium zahrnuje řadu specializovaných předmětů, z nichž stěžejní disciplinou je ateliérová praxe, která probíhá na všech výše zmíněných oborech.

Při prohlídce výstavy nás nejvíce zaujala expozice oboru Interiérová tvorba.

Tento obor, jak jeho název napovídá, zahrnuje tvorbu návrhů interiéru a jeho prvků v širších souvislostech a organicky navazuje na středoškolské obory Design nábytku a Nábytkářství. Studenti získávají ucelené odborné znalosti a vědomosti pro správnou orientaci v oblasti designu a tvorby nábytku v souvislosti s interiérem. Dále se orientují v základech stavebních profesí, trendových materiálech, v ekonomii, psychologii a sociologii, které jsou rovněž potřeba tvorbu dobrého interiéru. Během školního roku, se v rámci oboru Interiérová tvorba konají odborné přednášky vztahující se k novým materiálům, architektonickým a designovým prvkům.

Všechny tyto vědomosti byly uplatněny ve vystavených absolventských pracích. Obsáhlost a komplexnost projektů byla na první pohled patrná. Ať už se jednalo o návrh interiéru rodinného domu pro handicapované obyvatele, o obchod s optikou nebo o interiér hotelové haly. Každý návrh byl vystavěn na slušném řemeslném základě s podporu zajímavého výtvarného pojetí. Věříme, že absolventi se uplatní především v činnostech souvisejících s navrhováním a projektováním interiérů, nebo v poradenských službách, designérských ateliérech či obchodní sféře. Jedno je však i po 89 letech stále stejné, i když se mění výrobní postupy, vznikají nové designové trendy, objevují se nové materiály – je to objekt školy dle projektu prof. arch. Františka Vahaly, kde všechna patra budovy prostupuje Kyselovo barevné okno, které zdobilo československý pavilon na světové výstavě v Paříži v roce 1925. Úžasný genius loci dýchající budovou a neustále se měnící nově vznikajícími díly studentů osloví každého, kdo do této budovy vstoupí.

Kateřina Gabrielová
Fakulta umění a designu UJEP

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu