01.10. 2024 - 31.10. 2024
Mezinárodní sympozium Jiřího Trnky na téma „Svoboda je můj domov“
Workshopy a semináře
Mezinárodní sympozium věnované tvorbě Jiřího Trnky se letos opět vrací do Plzně. Třetí ročník prestižní akce pořádané Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU nese téma „Svoboda je můj domov“.
Sympozium chce propojit svět ilustrace a animace s palčivými tématy migrace, exilu, disentu a diaspor. Akce, která se koná po celý říjen, nabízí nejen odborný program pro profesionály, ale také řadu doprovodných aktivit pro veřejnost – včetně výstav, workshopů a čtení.
Mezinárodní sympozium Jiřího Trnky, které se v Plzni koná jednou za dva roky, vzdává hold Jiřímu Trnkovi, významnému plzeňskému rodákovi, jehož práce ovlivnila generace výtvarníků, a také spojuje přední české i zahraniční umělce, badatele a studenty. „Letošní téma Svoboda je můj domov, pochází ze starozákonného příběhu o Mojžíšovi, ale funguje i v dnešní době,“ vysvětluje umělecká ředitelka sympozia, ilustrátorka Renáta Fučíková. „V dnešním světě rezonuje otázka volnosti pohybu, myšlení a projevu. Díla našich hostů i příspěvky teoretiků byly vybrané tak, aby řešily některé ze zmíněných otázek,“ vysvětlila.
Jedním z vrcholů sympozia bude předání Cen Jiřího Trnky, které si odnesou významné osobnosti světového umění. Letos to bude Petr Sís, známý český ilustrátor, Joanna Concejo, polská ilustrátorka spolupracující s nositelkou Nobelovy ceny Olgou Tokarczuk, a nadace Fondazione Štěpán Zavřel z Itálie, která pečuje o odkaz tohoto českého umělce.
„Jsem nesmírně ráda, že k pořádání mezinárodního sympozia dala souhlas rodina Jiřího Trnky. Jsme v osobním kontaktu. Těším se, že na sympozium zase dorazí někdo z rodiny a osobně předá trojici Cen Jiřího Trnky,“ řekla Renáta Fučíková.
Sympozium oslavující svobodu ve všech formách
Motiv svobody se promítá do všech aktivit sympozia, včetně bohatého doprovodného programu pro veřejnost. Dva mladí čeští ilustrátoři, Nikola Logosová a Marto Kelbl, přiblíží dětem i dospělým téma svobodného pohybu a genderové identity. Eva Lustigová představí knihu o svém otci, spisovateli Arnoštu Lustigovi, a Martin Vopěnka nabídne pohled na život a odkaz Václava Havla prostřednictvím svého nového díla.
Výstavy budou k vidění na několika místech v Plzni. V mázhauzu plzeňské radnice se představí studenti Didaktické ilustrace s citáty Arnošta Lustiga a slavnými filozofickými texty. V parku před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje bude umístěn projekt „Tažní ptáci“, který prostřednictvím ilustrací a komiksů představí významné osobnosti spojené s migrací. Tato unikátní výstava vznikla ve spolupráci s festivalem Frame a Českými centry.
Sympozium nabídne také výstavy ilustrací a plastik. Zakázanou literaturu si lidé prohlédnou ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, výstavu s názvem Jídlo jako rituál pak ve Velké synagoze. Vyvrcholením výstavní části bude expozice prací letošních laureátů Cen Jiřího Trnky v Galerii Ladislava Sutnara.
Jiří Trnka International Symposium 2024 bude jedinečnou příležitostí pro milovníky umění všech věkových kategorií, aby se inspirovali, učili a zapojili do debat o svobodě, která je základem jak umělecké tvorby, tak lidské existence. Sympozium se tradičně koná pod záštitou rodiny Jiřího Trnky a letos také ministra kultury Martina Baxy. Letošní ročník finančně podpořilo statutární město Plzeň.
Více informací v příloze a na tomto webu