30.05. 2019
Milan Design Week - výstava studentů ECAL Playground 1020
Novinky
Během letošního Milánského týdne designu vystavilo na výstavě Playground 1020 to nejlepší ze svých portfolií šest mladých designérů, které spojuje kamarádství a studium na švýcarské škole designu ECAL. Patří jim obdiv a uznání za to, s jakou vervou se rozhodli na vlastní pěst uskutečnit výstavu v prostorách, které museli pracně přetvořit do reprezentativní podoby. Jejich výstavu považuji za jednu z nejzdařilejších letošních prezentací, byť byla umístěna mimo centra hlavního dění.
Bylo zde k vidění 9 prací napříč produktový designem, nábytkem a módou. Korejec Ilseop Yoon vystavil Accordion Stool pohrávající si s myšlenkou, jak lze ze slabého hliníkového plechu vytvořit velice odolný a funkční nábytkový prvek s kvalitní estetikou a zajímavým materiálovým použitím. Ital Pablo Dorigo představil křeslo Accento lounge chair vyrobené z dubového dřeva odkazující k tradičním architektonickým tvarům. Křeslo svým vzhledem balancuje na pomezí uklidňující lehkosti a těžkosti evokující solidnost. Další Ital Vittorio Sollecity představil objekt ukazující novou typologii oblečení s názvem SollecitiXSolleciti. Jedná se o spojení bundy a batohu do jednoho kusu oděvu. Japonec Tuo Lei ukázal cestu, jak přistupovat k recyklaci tenisek. Pro firmu Nike vytvořil koncept na přetvoření použitých podrážek na úchyty používané na lezeckých stěnách. Němec Johannes Valentin Breuer představil dřevěnou lavičku, která je atraktivní svou jednoduchou formou.
Celá výstava se skládala z prototypů či výrobků, které doprovázely velice kvalitní fotografické a grafické výstupy. Autoři zde také měli obchod s drobnými produkty jejich tvorby. Ilseop Yoon nabízel roztomile vyhlížející dřevěné ptáčky Swing Bird2 a Johanes Valentin Breuer nabízel držák na tužky složený z odřezků kovových profilů.
V další části výstavy autoři nechali nahlédnout do svých kvalitně zpracovaných portfolií plnými dalšími zajímavými pracemi, většinou z předešlých pracovních či studijních zkušeností.
To, co následovalo po mé otázce na jména fotografů a grafiků či kurátorů spolupracujících na výstavě či na portfoliích bylo pro mě překvapující. Autoři totiž veškeré zmiňované doprovodné dovednosti zvládli sami. Při cestě zpět do centra města jsem přemýšlel nad spektrem a úrovní dovedností, které tato skupina studentů magisterského studia v Miláně předvedla. Došel jsem k jednoznačnému závěru, že ECAL je následováníhodný příklad, co se týče výuky studentů designu!
www.instagram.com/playground1020/
Filip Krampla