Design Cabinet CZ

26.05. 2017 - 26.05. 2017

Mladý obal – kdo si odnesl ocenění za téma Open & Play?

Soutěže

Do mezinárodní soutěže obalového designu Young Pakcage, kterou 22 let vyhlašuje společnost Model Obaly, se letos přihlásilo 744 designérů z rekordního počtu 57 zemí. Organizátoři vyzvali tvůrce, aby dokázali, že i kvalitní obal může být zábavný.

Nejvyšší ocenění Model Obaly Prize získala Kateřina Puncmannová ze Západočeské univerzity v Plzni. První místo ve vysokoškolské kategorii získala za víceúčelový obal na malířskou štětku, který se po použití složí na malířskou čepici.

Soutěž pro studenty a designéry do 30ti let udělila porota osmi výhercům ve dvou kategoriích 75 000 Kč. Jednou z cen je také honorovaná stáž v Inovačním centru Model Obaly. Tu vyhráli designéři z Kanady Jamie Zabarte a Adrian Sutherland, kteří pod vedením odborníků prozkoumají svět výroby a navrhování nejrůznějších typů obalů. Speciální cenu inovačního centra vyhráli za papírový obal na kopačky, který se po rozložení stane fotbalovým hřištěm. Druhé místo získala Zita Sirán z Maďarska s obalem na mléko. Konstrukce umožňuje skládání a hru s geometrií. Třetí příčku ve vysokoškolské kategorii obsadil Thomas Lavin z Velké Británii. Jeho obal re:PLAY je sám o sobě hrou. Klasický papírový materiál spolu se šrouby a matkami tvoří spletitou skládačku, která ukrývá různá nářadí.

Soutěž jako jedna z mála dává příležitost i mladším studentům, kteří mají v Young Package vlastní kategorii. Vítězem středoškolské kategorie se stal obal na lentilky Barbory Semanové z Košic. Obal je vybaven prolomenou stěnou, díky které nedochází k natržení při otevírání a zavírání. Slouží také jaké hrací kostka čímž autorka splnila letošní zadání Open & Play. Druhé místo patří Anně Dvořákové z Plzně. Studentka navrhla obal na lahvičky mléčného nápoje, který slouží jako plocha deskové hry. Ze samotných lahviček na mléčný nápoj se stávají hrací figurky. Třetí místo obsadila Dora Kolářová s obalem na boty, který je omotán skákací gumou. Porota ocenila nejen grafické zpracování, ale také výběr materiálu a účel balení

Cenu Czechdesign získala Anna Kapi a Adam Matyikanics z Maďarska, z Eszterházy Károly University. Její obal na slunečnicová semínka je zároveň papírovým krmítkem pro ptáky.

Ocenění
Studenti vysokých škol a designéři do 30 let

1.místo: Kateřina Puncmannová, Obal na malířskou štětku, ČR, Západočeská univerzita v Plzni

2.místo: Zita Sirán, schoolMilk, Maďarsko, Szent István University

3.místo: Thomas Lavin, re:Play, Velká Británie, University of Wolverhampton

Studenti středních a vyšších odborných škol

1.místo: Barbora Semanová, Příběhy lentilek, Slovensko, Škola užitkového výtvarníctva Košice

2.místo: Anna Dvořáková, Actimel game, ČR, Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu Plzeň

3.místo: Dora Kolářová, Obuj se a hraj, ČR, Střední Průmyslová Škola Volyně

Cena Inovačního centra Model Obaly: Jamie Zabarte a Adrian Sutherland, Soccer Field In A Box, Kanada, Conestoga College

Výstava Open & Play

Vítězné obaly se na měsíc usadí Galerii Czechdesign, Vojtěšská 3, Praha 1. Letní výstava plná zábavných obalů začne 22. června 2017 a potrvá až do 28. července 2017.

Autory instalace budou designéři Matěj Coufal a Eduard Herrmann, kteří v soutěži Mladý obal uspěli v roce 2015 s obalem na svíčky. Matěj Coufal zazářil v soutěži už v roce 2013 s obalem na Viagru.

Obrazová dokumentace a více informací jsou v přílohách.