Design Cabinet CZ

25.03. 2013

MOX NOX - kniha druhá

Recenze

MOX NOX - kniha druhá Ekonomie měst Jane Jabos

 

„Do jeho tří přístavů Ostia, Portus a obchodního střediska pod Aventinem proudily dlaždice a cihly, vína a ovoce z Itálie, obilí z Egypta a Afriky, olej ze Španělska; zvěřina, stavební dřevo a vlna z Galie, uzené maso z Baetiky, datle z oáz, mramorové sochy z Toskánska, Řecka a Numidie, porfyry z Arabské pouště; olovo, stříbro a měď z Iberského poloostrova; slonovina z pobřeží Syrt a Mauretánie, zlato z Dalmácie a Dácie, cín z Cínových ostrovů, dnes souostroví Scilly, a jantar z Pobaltí; papyrus z údolí Nilu, sklo z Fénicie a Sýrie; zboží z Orientu, kadidlo z Arábie; koření, korály a drahokamy z Indie a hedvábí z Dálného východu."

I když kniha Ekonomie měst není jenom o Římě, vybrala jsem tuto citaci na její úvod
z důvodu krásného popisu širokého záběru. Neboť šířka záběru je charakteristická i pro ni samotnou.

Jak už jsem psala o knize první (viz odkaz), tahle se blýská červeno - modře a je stejně neodbytná jako ta první. Obsahově podporuje svůj název a při jejím čtení se přede mnou opět otevřela vzdálená města a jejich (pro mě) neznámé příběhy. Ale všechno popořadě.

Celá kniha je rozdělena do devíti kapitol (9. kapitola jsou přílohy), které mezi sebou plynule přecházejí a zároveň rozvíjí svá jednotlivá podtémata.
Začíná se prací a taky se s ní i končí. Jednou větou; nová práce vychází z té staré. Kdyby to ale bylo tak jednoduché, určitě by tato kniha neměla 215 stránek, takže na těch dalších stránkách určitě nejsou prázdné listy ani obrázky, ale to něco, co nejde jen tak vidět. To něco, na co se můžeme podívat zpětně, a teprve potom zhodnotit. Je to časový odstup a určitý nadhled, který nám umožňuje podívat se zpět a zhodnotit proběhlou situaci, která se dotkla hospodářství, jejího rozvoje či stagnace, efektivity a jejího (ne)úspěchu, jinak řečeno, podívat se na souhrn událostí, které vedly k takovému vyústění či dopadu, k jakému vedly a proč.

Již v první kapitole se Jane Jacobs velmi zblízka dívá na téma ekonomie, skoro bych řekla až přes lupu, kdy zpochybní dogma prvenství zemědělství před městem. Následující poznámky jako jsou o městském průmyslu, který dává možnosti ke vzniku nových věcí, a které se po vyzkoušení uplatní v zemědělství na vesnici; nebo že venkovská práce je vlastně přenesená městská práce; naznačují výzvu jiného pohledu. Budete-li hledat důkazy tohoto prvenství jako autorka sama u ekonomů, odkážou vás na tvrzení antropologů a archeologů, zeptáte-li se antropologů a archeologů, odkážou vás na tvrzení ekonomů. Něco tady nehraje.
Nepřestávejte ale číst dále, podívat se na věci jinak, někdy trvá, ale máte před sebou ještě dvě stě stránek, takže není nutné ujasnit si svůj názor hned na začátku.
Nové příběhy, ale i ty známější z knihy Města a bohatství národů v rozšířeném vydání, vysvětlují, objasňují, překvapují, ukazují, a co? Rozmanitý rozvoj díky přidávání nové práce, různorodost jako pozitivum, stagnaci jako destrukci, problém jménem vysoká populace, nevýhodná poloha nebo neschopnost využít příležitost, nárůst pracovních míst, pomoc zaostalým zemím, peníze jako řešení (?!), vývozní kreativita...

Témata, která na první pohled můžou být jasná, ale pro vnímavější i přínosná. Jsou to detaily, které někdy určí směr, z nichž vidíme jen pár, ztrácí se v čase a zpětné hledání je obtížné. Ekonomie měst hledá. Hledá detaily a dává je do souvislostí.
Dlouho jsem měla v hlavě myšlenku, dát přečíst tuto knihu nějakému člověku, co se primárně zabývá tímto tématem, a který to uvidí určitě jinak než se na to dívám já. Jednoho už jsem našla, takže bych tuto recenzi udělala na pokračování. Druhý díl by tedy mohl být o jeho vhledu do této knížky.

Aneta Železníková

 

JACOBS, Jane. Ekonomie města. 1. vydání MOX NOX, 2012. 215 s. ISBN 978-80-905064-1-1.
Cena 399 Kč.
Koupit ji můžete zde

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu