19.03. 2013
MOX NOX - kniha první
Recenze
MOX NOX - kniha první Města a bohatství národů Jane Jacobs
Není nad vstávání, když je pokoj zaplněn světlem únorového slunce a jako tři blýskavé kamínky, knihy od Mox Nox, hrají barvami na jeho stropě.
Červeno - žluté, které se dnes budu věnovat, je přesněji kniha od Jane Jacobs - Města a bohatství národů.
Ten třpytivý kamínek, který se ale vůbec netřpytí na stránkách Mox Nox, je přímo volající kniha o pozornost. Ve chvíli, kdy jsem ji odložila na stůl a začala pracovat na něčem jiném, spolčila se s mojí stolní lampou a nedala pokoj, dokud jsem si ji zase nevzala (nebo ji neschovala). Právem ale na sebe tuto pozornost strhuje.
Celá kniha je protkána příběhy různých zemí po celém světě. Tam, kde skončí jeden, navazuje další a rozdíl je jen v názvu města/vesnice/země. Téma je u všech stejné, ekonomická prosperita ve městech s potenciálem daným místem a historií, jen průběhy fungování jsou odlišné. Každá kapitola představuje nějaký problém, který je v následující kapitole nahušťován a rozrůstá se do širších souvislostí. Nutno říci, že kapitoly jsou svojí délkou přímo úměrné komplikovanosti textu, a tak v tom bodě, kdy jsem pochopila rozebíraný problém, byla na další stránce nová kapitola. Tím chci říct, že i přes obtížnosti, které toto téma nese, a zde se zabývá celosvětovým měřítkem, je správně zvolena délka textu a správně použito načasování kapitol, které udržuje nastavenou úroveň celé knihy, úroveň srozumitelného textu pro širší veřejnost. Forma knihy tak plně podporuje její obsahovou stránku.
Příběhy, které jsou vlastně jedním velkým příběhem, a které se začínají rýsovat již v první kapitole, nabírají na vizuálních obrazech v mé hlavě při příběhu vesničky Bardou, při pohřbu v Pickens, při výrobě tokijských kol, při otázkách dotací, při příběhu přehrady v Ghaně, při odlesňování půdy, při významnosti měny a cla a taky při modernizaci Íranu. Každý má svůj obraz a přesah. A samozřejmě jich je mnohem víc ale pro představu, co mi tato kniha dala, tady je těchto pár mých:
Vesnička Bardou se svými kamennými domečky se jen tak náhodou stala oblíbeným místem umělců všeho druhu. Dříve zapomenutá a nevhodně stojící ves spadla pod křídla ekonomických změn vycházejících ze vzdálených měst, a v jejím případě mluvíme o tzv. pasivní ekonomice.
Pohřeb v Pickens, ve kterém jde neobvykle o popis předmětů; mramorový náhrobek z Vermontu, povoz ze South Bendu, boty z Bostonu, rukavice z New Yorku, popruhy z Lowellu atd., poukazují na téma problematiky nahrazování importu. (Mimochodem tento článek od Henryho Gradyho považuji za obzvláště zdařilý, vykousnu-li smuteční obřad a vše s ním spojené s ohledem na tuto smutnou událost, a připojím-li komentář Jane Jacobs.)
Jízdní kolo "made in Tokio", které prošlo vývojem od dováženého produktu do Tokia, k částečně opravovanému v Tokiu, částečnému nahrazovaní dílů z Tokia až po kompletní "made in Tokio".
Přehrada Volta, která měla být přímým příkladem pro rozvoj, ale nestala se jím. "...přehrady, zanesené a zarostlé, popraskané a rozdrolené, budou ohromnými mlčenlivými divy světa. "Co to ti lidé zamýšleli?", budou se ptát imaginární kopáči v budoucnosti. "Neuvěřitelné! Dokázali postavit takovéto věci na místech, kterých se snad nic jiného, co měli, ani nedotklo. Možná to byl kultovní předmět, který usmiřoval nebo vyvolával tajemné síly." Příliš jednoduchý obraz nás samých, ale v podstatě ne tak špatný."1
Modernizace Íránu a šáh, tři slova, při kterých mi vyplula před oči scéna z filmu Persepolis, kde se malé Marjane vysvětluje, že šáh nebyl vybrán Bohem. Možné obrazy jako pozadí z Persepolisu a jiný úhel podhledu v knize, tedy myšlenka možnosti koupi rozvoje ve velkém, je zcela novým "filmem".
I když to nebyly detaily, co byly pro všechny stejné, ale ekonomické vzorce, dvě věty, kterými bych spojila tento velký příběh by byly:
Město musí být schopno postupně nahrazovat import.
Podstata úspěšného rozvoje města tkví v estetice volného plynutí, z hlediska ekonomického je třeba mít přesně nevymezený cíl.
1 JACOBS, Jane. Města a bohatství národů. 1. vydání MOX NOX, 2012. str. 136.
JACOBS, Jane. Města a bohatství národů. 1. vydání MOX NOX, 2012. 267 s. ISBN 978-80-905064-2-8.
Cena 399 Kč.
Koupit ji můžete zde