Design Cabinet CZ

13.04. 2013

MOX NOX - kniha třetí

Recenze

MOX NOX - kniha třetí Přednášky pro studenty architektury Herman Hertzberger


Třetí recenzí na třetí knihu, Přednášky pro studenty architektury, jsem dokončila svůj maratón s MOXNOX, nakladatelstvím těchto knih.Teď už jsou pěkně pospolu v poličce mé knihovny a blýskají se na sebe.

Samotný název knihy možná až příliš určuje budoucího čtenáře. Kdo nemá rád přednášky - pravděpodobně ji do ruky nevezme. Kdo není student - bude si myslet, že nic nového se nemůže dozvědět. A téma architektura - nenadchne studenta chemie. Já bych její název změnila na Nepřednášky pro nestudenty nearchitektury. Proč? V půlce čtení této knihy jsem si uvědomila, že čtu průvodce městem. Každý žijeme v prostředí, přetvářeném člověkem. Jsme součástí společnosti, která vytváří tyto umělé struktury. Bydlíme v domech, bytech. Máme chalupy, chaty, zahrádky. Nikdo z nás nežije na stromě či v jeskyni s jedním listem na těle. Proto by nás mělo zajímat, co je kolem nás. Jak to, že se tady cítím dobře a jinde nevydržím ani minutu? Proč rád/a chodím touto cestou a té druhé se vyhýbám?
Nepřednášky pro nestudenty nearchitektury v podstatě znamenají Pro všechny!.

Není důležité zde vypsat jednotlivé kapitoly a podkapitoly, ale snad jen nastínit jejich strukturu, kdy vybrané téma je zobrazováno na budově, která je později znovu použita k demonstrování jiného tématu. Jako kdybych si stavěla lego. Na začátku mám v ruce dvě - tři kostky a na konci už mám dům. Postupné nabalování a uvědomování si různých kvalit je dobrý způsob, jak upoutat pozornost na věc, která je v rámci tématu důležitá a následně přejít na druhé téma, které začíná novou kapitolou. Nejedná se tedy o dlouhý „nekončící" text, ve kterém se čtenář snadno ztrácí. Samotná obrázková ilustrace mezi textem je velmi důležitá a to v tom, že dotváří lehké doznívání přečteného textu.

Jsou zde krásné poznámky o důležitosti rolí například prahu. Obyčejný práh před domem, který nemá být ostrou hranicí vymezující dva světy, ale místem prolínání těchto světů. Způsob komunikace mezi lidmi a esovitou lavičkou od Gaudího, která se díky tomu stane velkolepou kompozicí. Dveře, které jsou-li průhledné, dávají možnost nakouknout, co se děje uvnitř, dveře neprůhledné značí soukromí. Stůl u okna s jednou židlí, pro jednoho. Stůl s pěti židlemi, vítáme společnost. I taková maličkost, jak a kde je ve veřejném prostoru vytvořeno prostředí pro jednoho člověka je rozhodující v tom, zda sem člověk přijde znovu a rád.
Asociace vytvářející volné obrazy nás ztotožňují s místem, kde se nacházíme. Promítáme sami sebe do těchto míst a pozorujeme zpětnou reakci v podobě pocitů. „Vytvoření kontaktu je svým způsobem jako proces svádění,..."

Je to tedy kniha pro studenty, kteří ulicí nejen prochází, ale občas se i zastaví, jen tak. Studentem může být každý a nemusí být zapsán na univerzitě. Buďme studujícími našeho prostředí, zkoumejme detaily, věnujme pozornost pocitům a nechme se jimi odměnit úsměvem na tváři.

Aneta Železníková

 

HERTZBERGER, Herman. Přednášky pro studenty architektury. 1. vydání MOX NOX, 2012. 287 s. ISBN 978-80-905064-0-4.
Cena 439 Kč.
Koupit ji můžete zde

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu