Design Cabinet CZ

10.05. 2012 - 28.10. 2012

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Výstavy

Ingrid – víc než jen značka

Symbol úspěchu českého sklářského designu

Muzeum skla bižuterie v Jablonci nad Nisou představí kolekci mimořádně komerčně úspěšného českého sklářského designu mezi světovými válkami. Vůbec poprvé bude na jednom místě k vidění největší muzeální i soukromá sbírka unikátní umělecké krystalerie, která se vyrábí dodnes. Umělecká krystalerie se v Jizerských horách zrodila po polovině 20. let 20. století pod vlivem veleúspěšné produkce lisovaného skla Francouze René Laliquea. Trendový design a příznivá cena činily z tohoto typu výrobku luxusní, ale zároveň cenově dostupné zboží, které si díky péči firem a invenci designérů často zvučných jmen brzy získalo svou osobitou tvář. Nositelem a synonymem tohoto úspěchu je kolekce Ingrid jablonecké firmy Curt Schlevogt. Na konci 30. let 20. století se pak její součástí stala i řada výrobků firmy Heinrich Hoffmann (majitel firmy Schlevogt byl zetěm Heinricha Hoffmanna). Dokladem nadčasovosti vzorů je i to, že výroba některých z nich přetrvává až do současnosti.

Výstavní projekt „Ingrid – víc než jen značka“ je dosud nejrozsáhlejší prezentací umělecké krystalerie jabloneckých firem Hoffmann a Schlevogt, která se stala sběratelským fenoménem. Představuje největší veřejnou a soukromou sbírku, které spravují Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a soukromý vídeňský sběratel. Výstava vznikla ale také díky spolupráci s dalšími odborníky z České republiky, Rakouska, Německa i USA. Výsledkem více než desetileté badatelské práce je též tříjazyčná reprezentativní publikace s téměř třemi stovkami detailně určených objektů. Katalog přináší i řadu dosud neznámých skutečností a vyvrací některé tradované omyly vážící se jak k příběhu značky INGRID, tak historii spřízněných firem Heinrich Hoffmann a Curt Schlevogt. Datum vernisáže 10. května má také svou symboliku. Právě v tento den se totiž narodila Ingrid - dcera Curta Schlevogta, podle níž byla celá kolekce pojmenována. Paní Ingrid Schlevogt přislíbila společně se svým bratrem Pierrem Ch. Schlevogtem na zahájení výstavy osobní účast.

Protože umělecká krystalerie je charakteristická nejen na pohled, je součástí projektu též doprovodný program zaměřený na vnímání umění různými smysly. Na jeho přípravě se podílelo sdružení na pomoc zrakově postiženým Kafira z Opavy a společnost Preciosa.

Muzeum skla bižuterie v Jablonci nad Nisou

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu