28.03. 2019
Neobyčejné topení
Novinky
Vyniknout v nabitém konkurenčním boji se výrobci topných těles snaží pomocí lákavých přidaných funkcí k jejich produktům, což se prokázalo i letos na veletrhu sanitární a topenářské techniky ISH ve Frankfurtu nad Mohanem.
Klasický koupelnový žebřík je oblíbený právě proto, že na něj lze pověsit ručník, a tak jej dobře usušit. Někdy má výkon pro vyhřátí celé koupelny, často se však používá jen jako sušák. V kombinované nebo čistě elektrické variantě s topnou tyčí suší na jeden stisk. Několik značek ale ani u nekonečné řady modifikací tlouštěk trubek, profilů, lamel a jejich roztečí žebříkových těles nekončí. Ještě vylepšenou funkci přináší díky do spodku přidaného elektrického přímotopu s výkonem 1 KW, který podporuje proudění vzduchu. Nejen tímto produktem mě na veletrhu zaujali dva výrobci, o kterých budu psát.
Představte si, jak jen může být sušení efektivní, když už takto vylepšený žebřík ještě dostane design opravdového sušáku na prádlo. Firma Deltacalor (http://www.deltacalor.com/) má právě takové typy, které mají sklopné nebo naopak výklopné části, na nichž se dá sušit hned několik kusů prádla. Geniální a překvapivé je, že i v těchto pohyblivých částech vede teplo a sušení je tak opravdu účinné. Další řadou sušáků ručníků tohoto italského výrobce je patentovaná série OpeniDeas. Inovativní technologie tepelných trubek, které po připojení ke středovému rozdělovači také hřejí, a to rychle a rovnoměrně po celé délce s mimořádným výkonem ohřevu. Díky různým délkám rozdělovacího sloupu a samotných trubek si zákazníci mohou rozhodovat o ideálním uspořádání. Tak by vyhovovalo systému vytápění domácnosti, konstrukčním požadavkům interiéru a jejich vkusu. To právě díky patentované funkci volného přidávání tyčí. Tímto sušákem, lze také otáčet. Například jej vyrolovat ode zdi do prostoru, kde bude zavěšení ručníků pohodlnější. Volně stojící v prostoru vytvoří chytrou příčku. Na přidané funkce se firma opravdu zaměřuje. Zřejmé je to na radiátorech Cube a Boxes, které jsou svým tvarem vhodné pro ukládání věcí. Další specialitou je těleso Valet, které kombinuje výkon radiátoru s funkcí ohřívačů ručníků a lisování kalhot, díky otevírání a zavírání předního výklopného panelu regulovatelného vnější rukojetí. Tyto výjimečné kousky firma samozřejmě doplňuje klasičtější nabídkou ve skvělé italské kvalitě. Nelze ještě neříci, že mají i jeden kousek s dekorativní reliéfní deskou.
Na reliéfy sází i francouzská firma Cinier (https://www.cinier.com/fr/), jejíž majitel Johane Cinier je sám designér. Přináší opravdové libůstky lahodící nejen tělu teplem, které vydávají, ale i oku a hmatu. Jedinečné reliéfní desky jsou uměleckými díly. Jmenujme například radiátory vystavené na ISH Messe Frankfurt Flower of Watter a Corsica, jejichž jména napovídají, co reliéf na kamenné desce stylizuje. Radiátory Cinier jsou vyrobeny z kamene Olycal®, což je přírodní kámen z francouzských Pyrenejí s úžasnými tepelnými vlastnostmi sálání. Kámen má navíc přednosti ve své dlouhověkosti a ekologii. Některá tělesa jsou jako abstraktní díla z galerie. Tyto i ostatní radiátory jsou jako jedinečný kus každý podepsán a mají za cíl být nejen topným prvkem interiéru, ale i jeho luxusním doplňkem. Řada Roc LED má navíc LED diody. Pro úplné dotvoření harmonického celku interiéru přidal Cinier do svého portfolia i LED svítidla. Firma je také právě jednou z těch, která přidává ke svým radiátorům a sušákům již zmiňované přímotopy.
Všeobecným trendem vytápění nových budov je bezesporu podlahové topení v kombinaci s větráním a rekuperací. Designová tělesa se pak umisťují do koupelen a chodeb. Hlavně sušáky v kombinaci se zrcadly. Klasické radiátory na stěnu jsou časté u rekonstrukcí stávajících budov nebo pro levnější otopné systémy. Všichni výrobci mají ve své nabídce štíhlý radiátor s čistě hladkou deskou, nejlépe bílou základní barvou. Ten lze individualizovat potiskem různých motivů nebo vlastní fotografií.
Magdaléna Fousová