Design Cabinet CZ

10.02. 2009 - 18.05. 2009

NONSENS v Brně

Výstavy

Motto: SMYSL hledám v NESMYSLU Technické muzeum v Brně, 10. února – 18. května 2009

Nonsens, nesmysl, non-sens, ne-smysl je soubornou výstavou, připravenou Společností Za Veselí veselejší a uzpůsobenou Vladimírem Grošem, Oskarem Brůžou a Františkem Borovcem pro Technické muzeum v Brně v rámci širšího projektu hledání smyslu v nesmyslu. Tvůrce objektů - nejen profesionální výtvarné umělce, ale i techniky, zručné řemeslníky nebo hudebníky spojila touha vymanit se alespoň občas formou hry a nadsázky z novodobého nevolnictví, vyprodukovaného dnešní záhadně racionální a současně i iracionální společností.

V oddílech Hudba a hudební nástroje, Pedagogika, Zdravověda, Hygiena, Strava, Sport, Vynálezy, které nezměnily svět a Okouzlení nonsensem budou prezentovány exponáty s hodnotou blízkou jednomu nonu (1 non = jednotka nesmyslnosti = 100% nonsens). Součástí prezentace budou videozáznamy tří akcí, z nichž jedna se odehrála na hlavním nádraží v Brně. Návštěvníci budou mít možnost sami nalézat nové významy a pojmenovávat exponáty a měli by vstupovat do výstavního sálu s vědomím, že smysluplnost nesmyslu spočívá v jeho nesmyslnosti, ale že tato nesmyslnost může být nejen zajímavá, ale i krásná.

O Společnosti za Veselí veselejší

Výstava Nonsens je jedním ze souborných výstavních projektů, které již více než deset let organizuje sochař a keramik Vladimír Groš se svými přáteli. Bezprostředním podnětem byla jeho účast na semináři o nesmyslu na podzim 2003 v rakouském Herrnbaumgartenu, kde se nachází specializované muzeum - NONSEUM (www.nonseum.at); 24. listopadu 2003 se sešlo čtrnáct Grošových přátel a známých a založilo Společnost za Veselí veselejší, na jejímž kontě je dnes již více než 50 akcí - výstav, oživlých sousoší, odhalování pamětních desek, rekonstrukcí historických událostí apod. Společnost za Veselí veselejší se hlásí jako k předchůdcům svých nápadů a svého snažení k takovým osobnostem, jako byli a jsou Edward Lear (1812-1888), Christian Morgenstern (1871-1914), Lewis Carrol (1832-1898), Jacques Carelman, T. R. Field (1891-1969) alias Theodor Adalbert Rosenfeld, alias Bohdan Vojtěch Šumavský, všichni otcové Járy Cimrmana, René Margitte (1898-1967) a další.

Vznik výstavního souboru NONSENS

V Zarazicích v krajním domě, kde měla společnost ZVV své první sídlo, byla postupně soustředěna základní kolekce budoucí výstavy a 4. 12. 2004 byla představena přátelům a známým. Bylo zde již univerzální trojkladívko vhodné pro jemnou, střední i hrubou práci (Vladimír Groš), elektromechanická pomůcka pro poslouchání náročnějších kompozic, zapůjčená hudební polepšovnou v Kyjově nebo hudební cep a housle vz. 57 (Miloslav Inocenc Černý) a noční sluneční brýle nebo brýle pro číšníka (Miroslav Pokora). Původní soubor byl během následujícího roku rozšířen na více než 50 exponátů a také okruh autorů, kteří byli osloveni nebo se sami k tématu přihlásili se rozrostl. Ve dnech 4. prosince 2005 až 26. února 2006 měla v Muzeu ve Veselí nad Moravou výstava svou premiéru za hudebního doprovodu brněnského hudebníka a cimrmanologa Jana Beránka.

NONSENS v Technickém muzeu v Brně

Výstava v Technickém muzeu v Brně bude třetí, dosud nejrozsáhlejší prezentací. Výstavní soubor je značně rozšířen, je připraveno již více než 100 exponátů, které budou rozděleny do několika kategorií, z nichž jedna - nazvaná „Okouzlení nonsensem" - je zcela nově připravena.
S využitím kontextu seriozních expozic muzea bude část exponátů prezentována v nové kategorii „Vynálezy, které nezměnily svět". Společnost Za Veselí veselejší (ZVV) hledá smysl v nesmyslu. Smysluplnost nesmyslu spočívá v jeho nesmyslnosti. Ovšem - (!) tato nesmyslnost musí být i krásná, zajímavá, sdělitelná ostatním lidem. Ve shodě z užívanou terminologií (nonsens (lat.) - nesmysl, nesmyslnost, non - nesmyslný předmět (báseň,
nápad atd.), jeden non - jednotka nesmyslnosti) bude výstava rozvíjena kolem několika dominantních exponátů, které se nejlépe ztvárňují téma, tedy mají hodnotu blízkou jednomu nonu.

Zvláštnost výstavy v programu Technického muzea v Brně

Výstava je v programové řadě Technického muzea v Brně značně neobvyklá. Exponáty nemají samy o sobě vesměs ani historickou ani dokumentační hodnotu. Jsou však zpředmětněním povýtce verbálně ztvárnitelných myšlenek a tato vizualizace nejen pobaví, ale doslova nutí přemýšlet. Však také během výstavy bude návštěvníkům dána možnost nalézat nové významy a vymýšlet nové názvy k exponátům a tato „soutěž" bude na závěr vyhodnocena a zvláště vynalézaví účastníci odměněni. Závěr výstavy je součástí další Brněnské muzejní noci.
Některé exponáty jsou prezentovány pečlivě chráněné jako klasické muzejní sbírkové předměty, některé jsou volné a bude s nimi možné i manipulovat, což ocení jak dospělí, tak i dětští návštěvníci. Součástí prezentace budou tři krátké videozáznamy z akcí Společnosti za
Veselí veselejší, které se také blíží hodnotě jednoho nonu: z nich jedna se odehrála přímo ve městě Brně. Tato prezentace bude doplněna i představením již staršího projektu „Socha pro Brno"; v souvislosti se současnými plány vedení města na osazení významných míst novými sochami půjde o záležitost inspirativní a znovu aktuální, ne však příliš vzdálenou od hodnoty
jeden non.
Více informací www.technicalmuseum.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu