Design Cabinet CZ

29.06. 2011 - 18.09. 2011

Novorození

Výstavy

(We are born to design) Výstava diplomových prací studentů průmyslového designu ÚK FSI VUT v Brně 2011

Vernisáž 28. 6. v 16 hodin se koná v předvečer Světového dne průmyslového designu / World Industrial Day, který je vyhlášen ICSID (Mezinárodní radou společností průmyslového designu) na 29. 6.
Vystavují Amálie Brostíková, Martin Cimbál, Eva Fridrichová, Petr Havlíček, Jakub Havránek, Martin Kozel, Martin Mahdal, Martin Miklica, Martin Paclt, David Rajchl, Veronika Sedláčková, Marta Slívová, Vojtěch Sojka a Aneta Stránská.

Na Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně absolvovali letos v polovině června designéři v magisterském studiu již popatnácté (od zavedení studia průmyslového designu v roce 1993). Obor „Průmyslový design ve strojírenství / Industrial design" studuje v současnosti v 1. až 3. ročníku bakalářského a 1. až 2. ročníku navazujícího magisterského studia kolem 100 studentů.

Výuka designu na ÚK FSI VUT je charakteristická rovnocenností uměleckého, technického i vědeckého přístupu v tvorbě designu. Absolventa lze charakterizovat jako průmyslového designéra s širokým zaměřením: na technologické celky - výrobní prostředky, nářadí a nástroje, energetická zařízení, dopravní prostředky, přístrojovou techniku - spotřební elektroniku, optiku, zdravotnickou techniku, zařízení pro informatiku a audiovizuální techniku, sustainable design, environmentální design - prvky městského a průmyslového interiéru a design v architektuře včetně interiéru a interiérových prvků - a také na grafický design - informační, podnikovou a provozní grafiku, web design a nová média. Právě na posledně jmenované kategorie se zaměřuje i nově připravovaná specializace oboru - Vizuální komunikace v průmyslovém designu.

Od roku 1995 získali studenti designu ÚK FSI VUT na 80 významných ocenění v různých designérských soutěžích (včetně řady cen vynikající a dobrý design od bývalého Design centra ČR), v poslední době to byla například finálová umístění v prestižních mezinárodních soutěžích jako Electrolux Design Laboratory Londýn, MID Design Intel, Canon Design, Roca Design Contest Barcelona, Zebra Design Tokyo, Red Dot Design Award Essen či BIO 22 Lublaň.

Na tradiční (v pořadí již osmé) výstavě diplomových projektů své designérské vizualizace a modely představuje 14 diplomantů:
1. Amálie Brostíková / Design čtyřkolky (vedoucí práce D. Rubínová)
2. Martin Cimbál / Design stroje na těžbu dřeva (vedoucí práce L. Křenek)
3. Eva Fridrichová / Design letištního rentgenu (vedoucí práce D. Karásek)
4. Petr Havlíček / Design elektronového mikroskopu (vedoucí práce M. Zvonek)
5. Jakub Havránek / Design podtlakového chodícího pásu (vedoucí práce L. Křenek)
6. Martin Kozel / Design přívěsu (vedoucí práce M. Zvonek)
7. Martin Mahdal / Design městské úklidové jednotky (vedoucí práce L. Křenek)
8. Martin Miklica / Design posunovací lokomotivy (vedoucí práce L. Křenek)
9. Martin Paclt / Design užitkového vozidla (vedoucí práce M. Zvonek)
10. David Rajchl / Design vany se sprchou pro tělesně postižené (vedoucí práce L. Křenek)
11. Veronika Sedláčková / Design svařovacího aparátu (vedoucí práce J. Sládek)
12. Marta Slívová / Design řady LED svítidel (vedoucí práce L. Křenek)
13. Vojtěch Sojka / Design elektrokola (vedoucí práce D. Rubínová)
14. Aneta Stránská / Design nouzového přístřešku (vedoucí práce D. Rubínová)

Více informací na www.uk.fme.vutbr.cz, www.technicalmuseum.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu