04.04. 2022
Nový benešovský science-part navazuje na atraktivní historii muzea designu
Novinky
Politický převrat na benešovské radnici v lednu 2016, který narušil činnost mnoha místních institucí, komentovali někteří lidé v republice jako velkou ostudu pro město. Tu se postupně po nových volbách dařilo trochu smazat a nyní dochází k dalšímu rozvoji, který napravuje způsobené škody.
V Benešově byl otevřen nový science-park Kvantario. Pyšní se přívlastkem „největší“ a tím zajímavě navazuje na místní historii. V Benešově totiž po roce 2010 založila nápaditá pracovnice radnice Petra Orsáková naopak možná u nás nejmenší, ale velmi inspirativní science-park Experimenta. Jezdily do něj i školní výpravy z Prahy a rozhodně dělal městu dobré jméno. Zakladatelka Experimenty patřila k prvým obětem benešovského převratu a její expozice byla převedena pod Muzeum umění a designu, které se inspirativně zabývalo také vědou o vnímání i robotizací a mělo dlouhodobou tradici s interaktivními naučnými exponáty. Novému správci se podařilo rozvinout Experimentu do dalších kvalit, ale záhy také musel čelit politickým útokům a expozice nakonec zcela zanikla.
Součástí problémového politického převratu byl i projekt vybudovat v opuštěném areálu kasáren velké zábavní centrum, o kterém iniciátoři vyhlašovali, že by do něj jezdili i bohatí Rusové z Východu. Kontraverzní záměr po volbách v roce 2018 odmítli noví zastupitelé a bylo na něj zapomenuto. Nyní dochází ke šťastné shodě okolností, kdy je zpřístupněn zábavně-naučný park, který v mnohém navazuje na předchozí hodnotné snahy. Přesto, že se z důvodů potřeného marketingu prezentuje především jako zábava, je z jednotlivých nabídek cítit silný vzdělávací potenciál.
Posuďte sami pozvání jeho organizátorů: Kvantario vtáhne do víru virtuálního světa fanoušky sci-fi, teenagery, rodiny s dětmi i všechny nadšence digitálních technologií a audiovizuálních show. Fantastický svět Kvantaria boří hranice mezi virtuální realitou a skutečností.
Instalace Kvantaria probíhala po dobu tří let od roku 2019 za obtížné pandemické situace, kterou komplikovala absence zahraničních specialistů. Do týmu byli přizváni přední zahraniční vývojáři, grafičtí designéři a audiovizuální umělci. Kvantario
se rozprostírá na ploše přesahující 9 999 m2, celkem na pěti tematických podlažích. Instalováno bylo více než 100.000 bm kabeláže, 1000 řídicích systémů a jednotek, stovky počítačových stanic, diodových obrazovek, laserů či efektových světel. Celková investice do projektu se vyšplhala na 650 miliónu korun, z toho činí technologická část 200 miliónů korun. Na každém kroku je znát nadšení pro nové technologie, hravost i know-how.
O náležité entrée do expozice se postará již vstupní podlaží. Vzdává hold světlu, které je zdrojem života na zemi, hnacím motorem pokroku i malířem vesmírných souhvězdí. V důlním vozíku se vydáte prozkoumat podzemí, až k hvězdné obloze vás vynese vesmírný modul. O vzrušení se postará jízda na závodním motocyklu, zážitek vám dopřeje laserového kino a příjemné uklidnění pozorování podmořského světa.
Připravovanou součástí projektu je naučná část o světle, které doprovází lidstvo od svého počátku a bez kterého by neexistoval život, příroda ani většina přístrojů a technologií i základního potravinového řetězce. Tvůrci projektu by rádi v nejbližší době expozici rozšířili o původní přístroje a vynálezy, jako jsou světelné zdroje, optické přístroje, alternativní zdroje energií, ukázky světových objevů apod. Již nyní se podařilo soustředit z celého světa jedinečnou sbírku exponátů, která prochází renovací. V tomto směru jde také o zajímavou návaznost na bohatou činnost benešovského muzea designu, které vlastní mimořádnou mezinárodní sbírku.
Kvantario prostě působí na všechny smysly. A tak, když ve druhém patře nasedáte do horkovzdušného balónu, abyste se proletěli nad africkou divočinou, váš zážitek umocní simulace pohybu a skvělá prostorová projekce. Dokonalou virtuální jízdu si pro vás tvůrci projektu nachystali i v dalších podlažích. S těmi nejlepšími brýlemi VR na trhu se vydáte na prohlídku světoznámých muzeí či metropolí, nahlédnete do robotické budoucnosti anebo do světa konstruktérů supermoderních automobilů, lodí či letadel.
Přímo galaktické dobrodružství čeká na návštěvníky ve dvou nejvyšších patrech sience-parku: cestování v čase od dob dinosaurů až po vesmírné výpravy, putování časoprostorem, kde hranice boří světlo a vzdálenost je pouhým pojmem. Laserový generátor, vesmírný labyrint, avataři, super kontinent Pangea…
Kvantario vtáhne do naučné hry každého. Vstup je určen pro děti od tří let, přičemž o zábavu těch nejmenších návštěvníků se postará i řada interaktivních atrakcí zábavního parku. Mohou si vyzkoušet, jaké je to malovat světlem, v hudebním studiu si zabouchají do barevných kostek v rytmu světových hitů nebo zahrají na piano ovládané chůzí. Rozhýbou se v amazonské džungli Bamboo na lanových prolézačkách, lezeckých stěnách a na dalších herních prvcích.
Součástí Kvantaria jsou i kavárny, snack bary, samoobslužná restaurace nebo pizzerie. A pokud si budete potřebovat dát time-out mezi galaktickými misemi, můžete tak učinit na čerstvém vzduchu v prostorách příjemného atria s vodní plochou a posezením. Otevřeno je zatím vždy pouze o víkendu a pro maximální pohodlí návštěvníků je denní kapacita omezena počtem vstupenek uvolněných k prodeji.
Jana Kloudová