16.02. 2024 - 21.04. 2024
O dlouhé historii kalamáře - nostalgie skleněného kalamáře
Výstavy
Po tisíciletí byly kalamáře z nejrůznějších materiálů nezbytnou a samozřejmou součástí kanceláří, škol i domácností. Husí či jiný brk namočený do inkoustu byl při psaní převažující možností. Slavnou éru kalamářů ukončilo až masové rozšíření kuličkových per (propisovaček v šedesátých létech 20. století. Teprve tehdy ztratily kalamáře v širokém použití svůj smysl a staly se okrajovou potřebou například pro kaligrafii. A podobně jako jiné „již nepotřebné“ předměty se posunuly v posledních desetiletích 20. století do okruhu sběratelského zájmu.
Výstava O dlouhé historii kalamáře v Pavilonu skla Klatovy připomíná od 14. února do 21. dubna 2024 tento již pozapomenutý předmět. Představuje nejrůznější typy skleněných kalamářů od těch určených pro psací stoly nejbohatších až po ty běžné pro školy a kanceláře. Téměř sto exponátů zahrnuje luxusní psací soupravy, elegantní secesní kalamáře, kalamáře specifických technických parametrů, obyčejné lisované kalamáře, lahvičky na inkoust apod. Ty jsou doplněny skleněnými sypátky či pery.
Specifickou skupinu ve výstavě pak tvoří dotýkané osobní kalamáře významných osobností české kultury – například nádherná psací souprava spisovatele Karla Klostermanna. Na panelech se pak mohou návštěvníci seznámit s historií kalamářů, kalamářem v umění, řadou dokumentů k výrobě i s originálními patenty českých skleněných kalamářů – s buňátem a hydraulikem.
Předměty ve výstavě pocházejí ve většině ze soukromých sbírek, z nichž má největší zastoupení sbírka Zdeňka Sluky z Plzně. Další exponáty byly zapůjčeny Muzeem Šumavy, Památníkem národního písemnictví a Domem historie Přešticka.
Jitka Lněničková
kurátorka PASK
Foto: Marek Vaneš
Pavilon skla Klatovy
Připojené soubory
- HISTORIE KALAMÁŘE - (165 kB)
- UMĚNÍ KRASOPISU - (169 kB)