Design Cabinet CZ

06.10. 2022 - 06.10. 2022

Ohýbaný nábytek poválečných desetiletí

Workshopy a semináře

Konference

V Městském muzeu Bystřice pod Hostýnem – zámek proběhne  6. října 2022 od 13 do 17 hodin konference Ohýbaný nábytek poválečných desetiletí, která se pojí  k výstavě Ohýbaný nábytek Josefa Macka.

 

Na jejím programu jsou přednášky a prezentace::

 

TON v poválečných desetiletích: Hofman, Šuman, Macek

PhDr. Dagmar Koudelková (Masarykova univerzita, NCND)

Příspěvek představí ohýbaný nábytek Josefa Macka v kontextu poválečného vývoje, návrhů jeho starších kolegů Radomíra Hofmana a Antonína Šumana a celkové produkce n. p. TON. Nábytková tvorba v Československu po druhé světové válce není dosud podrobně zpracována, problematika poválečného ohýbaného nábytku je zajímavá z hlediska designu nových vzorů, rozsahem produkce i mnoha dalšími aspekty. Specifika tohoto fenoménu připomněla v základním rámci výstava „Anonymní“ ohýbaný nábytek (2014), podrobnější informace k tématu zprostředkovává současná výstava věnovaná Josefu Mackovi (2022) a plánované výstavní projekty k 100. výročí narození Radomíra Hofmana (2023) a Antonína Šumana (2024).

 

Nábytek Josefa Macka a jeho proměny

Mgr. Karolína Kouřilová (Masarykova univerzita)

Josek Macek za dobu svého působení ve firmě TON pracoval jak na úpravách starších vzorů, tak na vývoji nových modelů. Je podepsán pod řadou návrhů, které byly produkovány ve velkých sériích a které stále dobře slouží v mnoha soukromých i veřejných interiérech. Jeho portfolio však čítá také mnoho takových, které se do výroby nedostaly. Příspěvek představí jak nerealizované návrhy, tak i sériově vyráběné modely, které si v rámci oblíbenosti tzv. retro stylu získávají své místo v současném interiéru.

 

„Americká“ řada – důležitá modelová řada TONu od 90. let 20. století

Ing. Radmil Tomčík (Střední škola nábytkářská a obchodní, NCND)

Modelové řada zvaná „americká“ byla jednou z nosných modelových řad, které pomohly v 90. letech přenést výrobu a prodej na nové trhy a pro nové zákazníky. Časem patřilo do této řady velké množství modelů, které utvářely tzv. rodinky: skupiny složené ze židle, polokřesla a barovky. Americká řada po dlouhou dobu představovala velkou část výroby „Nového závodu“.

 

Příběh židlí z podniku Tatra nábytok Pravenec

Mgr. Katarína Hubová (Slovenské centrum dizajnu)

Tatra nábytok Pravenec vznikl mezi lety 1950–1953, kdy došlo k větší reorganizaci historicky staršího výrobce ohýbaného nábytku Tatra nábytkáreň v Martině (1989). V jeho vývojovém pracovišti působilo několik významných slovenských designérů nábytku, jejichž nekonvenční návrhy židlí se jen sporadicky dostaly do výroby. V první polovině 90. let Tatra nábytok vedly nové ekonomické podmínky k postupnému úpadku a konečnému zániku firmy, kolem roku 2000 byl připraven k rozprodeji. V té době se v jídelně podniku podařilo objevit kompletní výrobní program a za velmi dramatických okolností jej zachránit. Od roku 2004 prošlo 320 židlí strastiplnou cestou až do sbírek muzea designu, které se podařilo také díky této kolekci židlí v roce 2013 založit.  

Polský ohýbaný nábytek 1945–1989

Mgr. Julia Błaszczyńska (Universita Adama Mickiewicze v Poznani)

Historie výroby ohýbaného nábytku v dnešním Polsku sahá do konce 19. století, nejzajímavější výrobky však vznikly v poválečném období, kdy designéři nápaditě využívali Thonetovu technologii ohýbání dřeva. Dvě největší polské továrny na ohýbaný nábytek, které se nacházely v Radomsku a Jasienici, spolupracovaly s nejvýznamnějšími umělci a vytvářely nábytek, který však běžný Polák neměl šanci poznat, protože se obvykle nedostal do sériové výroby nebo byl určen pro export.

Více informací v příloze.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu