Design Cabinet CZ

19.03. 2018 - 02.04. 2018

Olověný Dušan 2018

Soutěže

Jubilejní 25. ročník soutěže studentů architektury a designu

Olověný Dušan byl založen v roce 1993 členy Spolku; jeho cílem bylo přispět k hodnocení výuky na největší české fakultě architektury prostřednictvím nezávislého, vnějšího pohledu. Soutěže se od té doby účastní automaticky každý řádný student, který odevzdá a vystaví svůj semestrální projekt. Výjimku tvoří projekty diplomní a práce prvních ročníků.

 

Z těchto projektů je postupně zvoleno několik nominovaných a následně je vybrán ten vítězný mezi více než tisícovkou studentů oboru Architektura a urbanismus a oboru Krajinářská architektura. Obdobně je vybírán projekt i mezi studenty oboru Průmyslový design. Stejně tak je vybrán i vítězný architektonický ateliér mezi čtyřicítkou řádných architektonických studií, co na fakultě působí, a ateliér designu, kde se volí mezi ateliéry čtyřmi.

  

I s ohledem na jubilejní ročník byla letos sestavena porota tak, aby byla schopna reflektovat proměnu studentských prací za poslední desítky let. Proto také mezi členy poroty v kategorii Architektura patřili zakladatelé soutěže: Martin Rössler (předseda) - absolvent FA ČVUT, spoluzakladatel projekční kanceláře Prostor 008 a Josef Smutný - absolvent FA ČVUT a pražské AVU, který dnes vede atelier ILEX Design a působil jako místopředseda České komory architektů. Další porotci byli Barbora Šimonová - absolventka AVU, která se zaobírá tématem manipulativních strategií v mediích a mezilidských vztazích; krajinářská architektka Marie Gelová a Petr Dub věnující se konfrontaci architektury a výtvarného umění.

 

Designerské, tradičně tříčlenné porotě pak předsedal Jiří Přibyl - absolvent FaVU v Brně, spoluzakladatel Koncern design studia, věnujícího se především produktovému designu; Sofya Samareva - absolventka grafického designu na VŠUP věnující se zejména oděvnímu designu a Michaela Tomišková z designového studia Dechem, která se věnuje především práci se sklem.

 

Jubilejní galavečer se letos poprvé konal v Nové budově Národního muzea, bývalém Federálním shromáždění ČSSR, jehož úpravu provedl v šedesátých letech jeden z nejvýznamnějších architektů té doby – Karel Prager. Velkorysým způsobem umístil nad těleso expresivní meziválečné Pražské burzy nástavbu se zázemím pro poslance, která je celá provedena jako konstrukce masivního Vieerendaalova nosníku. Ikoničnost budovy svým způsobem přispěla atmosféře slavnostního večera, který se zde 15.3. 2018 konal.

 

V kategorii Design zvítězil projekt variabilní policový systém od Lucie Koudelkové. Porota jej označila za: “Technicky vycizelovaný a po praktické stránce perfektně vyřešený”.

Vítězným ateliérem se, po několikáté v řadě, stal atelier Jaroš, Gonzales, kde porota ocenila práci s detailem, materiály a dotaženost jednotlivých projektů.

 

V oboru architektura nominovala porota do nejužšího výběru 8 prací. Jednohlasně se pak shodla na vítězném projektu památníku tří odbojů, který je umístěný v rodném statku rodiny Mašínů. Jeho autorem je Walbert Schmirler z ateliéru Hradečný. Vítězství bylo okomentováno Petrem Dubem slovy, že jde o řešení odvážné, nadčasové, ale zároveň aktuální, spojující výtvarné umění s architekturou.

 

Vítězný ateliér v oboru architektura se vybíral mezi užší skupinou čtyř nominovaných. Ty vyčnívaly jednak důsledností ateliérové práce, jednak specifickou koncepcí či způsobem, prezentace. Jako jednoznačný vítěz byl zvolen atelier Michala Kuzemenského. Podle poroty na něm nebylo co kritizovat, byla cítit práce se studenty a dotaženost všech projektů.

 

Jubilejní ročník soutěže doprovodily ještě další dvě události, které následovaly po vyhlášení vítěze. Olověnou sošku získala za celoživotní zásluhy prof. Ing. arch. Alena Šrámková, emeritní profesorka Fakulty architektury a autorka budovy, v níž v současnosti instituce sídlí. Alena Šrámková představuje současně osobnost, která měla zásadní podíl nejen na výuce na Fakultě architektury, ale vývoji československé a české architektury vůbec.

Druhá událost byla vesměs symbolická: byla odhalena soška „putovního“ Dušana, Stanleyho pohár mezi Dušany, který je vyroben v nadživotní desetinásobné velikosti. Nacházejí se na něm štítky se jmény všech dosavadních vítězů. Socha bude v nejbližších dnech umístěna v budově Fakulty architektury ČVUT.

Soutěž doprovází katalog, který dostali všichni návštěvníci galavečera a k dostání v místnosti 441 na FA ČVUT, kde spolek sídlí. Od 2. dubna 2018 bude dále po dobu jednoho měsíce na piazettě Národního divadla probíhat výstava všech nominovaných projektů.

 

Více informací o galavečeru, Olověném Dušanovi i SPA je možné nalézt na www.olovenydusan.cz, www.vimeo.com/spolek, www.spa-fa.cz či www.facebook.com/spolekposluchacuarchitektury

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu