Design Cabinet CZ

24.07. 2010

Osvětlení z Milána

Recenze

Poučení z milánských nábytkářských a designérských veletrhů: Žijeme v době …OSVĚTLENÍ. Světlo nejen vytváří atmosféru, ale – jak nás poučují psychologové – s věkem ho potřebujeme stále více. Ta naše možná není doslova doba Osvícení, ale to vše, co nám nové kolekce na maxiveletrhu a výstavách v Miláně předvedly, svědčí o novém zájmu o osvětlení v bytech. To platí jak po stránce stylistické – nové barvy, formy a efekty, tak ještě hlouběji je to hledání správného osvětlení, které se slučuje s novou snahou šetřit energii a životní prostředí. Je tu tedy celá řada velkých novinek, jak technologických tak stylistických. Začneme těmi technickými.

Žijeme v době… LEDové. Systém LED (Light-Emitting Diodes) si nedávno získal trh. Generuje světlo z polovodičů stimulováním elektronů elektrickým nábojem. Šetří energii, může se projevit i barevně.

OLED – novinka od Philips

Teď ale přichází doba OLED, kterou ohlašuje Philips (Organic Light-Emitting Diodes). Podobají se slunečním buňkám a zatímco zdroje LED používají neorganické krystaly a vydávají zacílený světelný proud, OLED se představují jako ploché, tenké panely, které stejnoměrně vyzařují světlo a které – podle materiálu – může být různě zabarveno. Philips na nich začal pracovat v roce 1991, tedy téměř před 20 lety. Poprvé byly tyto panely nazvané Lumiblade představeny designérům v Miláně a v Londýně v dubnu loňského roku a již nyní jsou na trhu jejich komerční výrobky, právě pod toutéž značkou Lumiblade. Další jsou zatím k dostání v omezeném počtu, např. loni v Miláně představený „Random“, tj.  plocha interaktivních čtverečků, které se rozsvěcují na dotek ruky. Ta tak doslova „kreslí“ světelné vzory. Jeden z prvních, kdo Lumiblade komerčně uvedl, byl Tom Dixom ve formě plochých lustrů. Philips slibuje, že do několika let vyvine také možný podklad z plastu, který nahradí sklo. OLED tak budou moci mít i ty různě tvarové formy.

Nápady v osvětlení

Osvětlení a touha po jeho nových formách však inspirovala nejen technické inovace jako OLED, nýbrž i nesčetné nové formy a nápady. I nejklasičtější křišťálové lustry, jak je známe od nás či z italského Murana, mají dnes různé nové prvky, jako nezvykle prohýbané skleněné trubky, nové barvy, třeba i stínované a dalo by se říci i sklo ‘batikové’. Barvy se také dají měnit. Z lustrů visí často různé přívěsky, třásně, ne nutně skleněné, třeba z proužků látky či spletených provázků. Nebo si designéři vysloveně hrají – například designér Ingo Maurer zavěsil svítidla na soubor ramínek ve slavné milánské výstavní síni Krizia, tentokrát právě věnované tématu osvětlení jakož i novým skleněným výtvorům Bořka Šípka.

Občas se lustry pohybují: Moooi si vymyslel kouli z plastických šupin, která se otáčí díky teplu žárovky. Jinde zase najdeme originální dvojitou lampu: dole je to opravdu visací lampa, ale nad ní další kulaté stínidlo, jehož funkcí je čistit vzduch (Faber).  Zajímavé je také použití textilních šňůr pro vytvoření nepravidelných stínidel stojacích lamp.Přírodou se inspirovali také mladí návrháři Refer a Staer, kteří nabízejí LED lustr s optickými vlákny. Designéři nezapomínají ani na pomoc sluneční energie – k vidění byl závěs – mozaika malých slunečních panelů, které se volně pohybovaly. Není to tedy jen záclona, ale také způsob, jak zachytit energii a převést ji na záření, případně oteplování. Věrný svému základnímu poslání, představila firma Sony svítidlo, které také hraje. 

Ne všechny novinky vyznívají futuristicky, i když přinášejí nové možnosti. Například Biofield nabízí na pohled klasickou stolní lampu, bílou kouli, která se ale rozsvěcuje zmáčknutím „jakéhosi vajíčka“. Pak se podle síly doteku přidá vzduch, který rozsvítí lampu více nebo méně.

Stínidla jsou stále rozmanitější a to i u klasických pergamenových koulí či hranolů. Z těch nabízí například firma Vitra lustr – závěs - pro osvětlení prostoru schodiště mezi přízemím a patrem, jako je najdeme nejen v kancelářských prostorech, ale například ve vilkách a vilách. Je to různě seřazená řada krychlí a hranolů, které nejen příjemně osvětlují, ale tento prostor i oživují.

K vidění byly další nápady: například z Francie od studia Design 4 Music nejrůznější sestavy, mašle a obrysy sestavené ze šňůry žároviček, které mohou vydávat hudbu. Z Anglie se představila absolutně geniální série lamp designéra Nicka Moora pro firmu Brilliant Adventures Ltd. Jsou vytvořeny ze dvou skleněných, polarizovaných, jemně barvených ploch, mezi které je vložena žárovka, případně několik žárovek. Zepředu odráží i filtruje diváka, za ní se různě projektují scenérie, trošku reálné a trošku fantaskní. Jistě, není to svítidlo, u něhož by se dalo číst, ale nádherný příspěvek pro atmosféru do bytu, v kterém se člověk neunaví. Z českého skla přitahoval návštěvníky v oblasti Tortona nástěnný systém krásných skleněných rámů, které vytvářely doslova „křišťálové“ světlo od pražského Koncern Design studia.

Určitě jsem nepopsala všechno, co přinesl milánský veletrh a stovky dílčích výstav v různých oblastech města, aby bytové zařízení znovu zářilo.

Svatava Vynal
Miláno, Praha
Foto: archiv autorky

Převzato z časopis Stolařský magazín 7-8/2010
Více informací na
www.stolmag.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu