13.01. 2016 - 12.02. 2016
Otherwise Julie Šiškové – Šperk a užitý porcelán
Výstavy
Dům porcelánu s modrou krví v Dubí u Teplic pořádá výstavu mladé výtvarnice a designérky Julie Šiškové (*1984). Přestože pochází ze západočeské Sušice, její život a tvorba je již několik let spjatá s městem Dubí a s místní porcelánkou.
Po absolvování ateliéru designu keramiky a porcelánu na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově nastoupila nejprve na Fakultu užitého umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, kde studovala týž obor pod vedením docenta Pavla Jarkovského. V roce 2006 pokračovala v ateliéru akademického sochaře Pavla Knapka a designéra Maxima Velčovského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a poté se ještě rozhodla pro studium fotografie na Akademii múzických umění. Již řadu let pravidelně vystavuje a účastní se tuzemských i mezinárodních sympozií. V roce 2008 za svou práci získala 3. místo v mezinárodní soutěži pro mladé designéry Artzept (Zepter internatinal design award). Vedle toho má za sebou řadu studijních stáží v zahraničí, například v Peru, kde vznikla také jedna ze zásadních poloh její práce tzv. Underground keramika.
S tvorbou Julie Šiškové jsme se dlouho mohli setkat také pod autorskou značkou Tyformy, pod níž v posledních letech vystupovala společně se svou kolegyní z VŠUP. Nicméně její tvorba je více než nosná sama o sobě, což budeme mít možnost vidět od ledna na samostatné výstavě v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí. Porcelán Julie Šiškové se často pohybuje na pomezí volného a užitého umění. Pro její tvorbu je charakteristická zdánlivá hravost či nahodilost, která se ale zakládá na promyšlené metodě hledání tvaru. Důležitou roli zde hraje inspirace přírodními formami a organickými strukturami. Například již zmiňovaná série misek, hrnků a konvic nazvaná Underground keramika získala svůj specifický tvar z originálních sádrových odlitků děr vyhrabaných na peruánské pláži. Sádra uchovala organické tvarosloví písku a to se pak stalo základem pro vznik samotných forem pro porcelánové odlitky. Autentické otisky přírody a přírodnin pak tvoří základní vyjadřovací prvek užitého porcelánu Julie Šiškové.
Výstava ale ukáže ještě jednu ne tolik známou polohu, kterou tradiční materiál jako je porcelán nabízí, a to šperk. V případě autorského šperku z rukou Julie Šiškové se můžeme těšit na zajímavé materiálové, tvarové i barevné kombinace.
Upravená tisková zpráva Jany Zajoncové a Martiny Vlkové
Více informací na www.infocentrum-dubi.cz
Připojené soubory
- Výstava_JŠiškové_TZ_leden_2016 - (26 kB)
- Plakát - výstava Otherwise - (3 MB)