Design Cabinet CZ

18.04. 2017 - 24.04. 2017

Otte Wallish: Zapomenutý pozdrav z Izraele

Výstavy

Galerie Českých center v pražské Rytířské ulici zahájila jarní sezónu výstavou děl česko-izraelského grafika Otte Wallishe (1906–1977). Jedná se o vůbec první přehlídku Wallishovy tvorby v Čechách. Výstava zahrnuje sbírku plakátů převážně z 30. let 20. století, první izraelské známky (doar ivri), mince a také knihy, na kterých se Otte graficky podílel. Nebude zde chybět ani kopie listiny vyhlašující Stát Izrael v roce 1948.


Výstava k 111. výročí narození Otte Wallishe přibližuje tvorbu umělce, který ve 30. letech minulého století emigroval do zahraničí. Podle kurátorky výstavy je Wallish přes svůj mezinárodní věhlas známý spíše odborníkům zaměřeným na grafický design. Povědomí o jeho tvorbě je v Čechách překvapivě minimální. Organizátoři výstavy se proto rozhodli představit Wallishovo dílo v České republice a zprostředkovat seznámení s jeho tvorbou veřejnosti. Cílem je zaplnit tato bílá místa ukázkami výběru prací, jež dokumentují jeho tvorbu ve 30. letech 20. století. Wallish má své místo v meziválečné avantgardě. Na výstavě v Galerii Českých center se představuje osmdesát děl. Jedná se především o mince a známky z roku 1948, které tvoří zlatý fond umělcovy tvorby. Současně zde jsou vystaveny filmové plakáty, novinové reklamy vytvořené pro Auto Praga nebo plakáty se sionistickou tématikou, které vznikaly mezi lety 1929 až 1934. Mezi výstavní exponáty jsou zařazeny také plakety. Doprovodný program zahrnuje přednášku a komentovanou prohlídku s kurátorkou výstavy.


Kdo je Otte Walish?


Otte Wallish se narodil v areálu dominikánského kláštera ve Znojmě v roce 1906. Studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni a po dokončení základní vojenské služby si na začátku 30. let otevřel vlastní grafické studio v Praze a intenzivně spolupracoval s Židovským národním fondem. Oženil se a z důvodu vzrůstajících protižidovských nálad se v roce 1934 přestěhoval do mandátní Palestiny, kam ho manželka o pár měsíců později následovala. Pár měl dvě děti, Dinu a Eriho. Otte původně používal německé příjmení Wallisch, po přestěhování se do země Izraele si ho však pozměnil na Wallish. Navrhl zde několik tisíc plakátů a právem se počítá mezi zakladatele izraelského grafického designu.


Doprovodný program


25. 4. 2017 v 17 hodin

Otte, přejeme vše nejlepší! – komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy – PhDr. Eva Janáčová, Ph.D.

Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1


Otevírací doba:
Pondělí až pátek od 11 hodin do 18 hodin
Sobota od 11 hodin do 17 hodin


Vstup volný

Více informací v příloze a na www.czechcentres.cz

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu