Design Cabinet CZ

17.10. 2021

Petr Matoušů

rozhovory

Rozhovor k Národní ceně za studentský design 2021

Jak ses dostal k produktovému designu? Byla cesta k tomuto oboru pro Tebe snadná nebo obtížná?

Byla to svým způsobem náhoda. Odmala mě bavila jakákoli tvorba, ale na gymnáziu mi byla představa studia uměleckého oboru hodně vzdálená. Až rok před maturitou jsem se od známého dozvěděl, že je na ČVUT obor průmyslového designu. Nejtěžší byl pravděpodobně první rok, kdy jsem nevěděl, jestli chci na škole pokračovat, ale po prvním roce mě začal design skutečně bavit.

Jak Tě napadlo zpracovávat zrovna téma Kuchyňské váhy pro nevidomé? Konzultoval jsi svůj návrh s někým zrakově postiženým?

V ateliéru jsme měli poněkud volnější zadání – měřicí přístroj, a já si chtěl vyzkoušet, jaké je navrhování pro nějakou specifickou skupinu, která to v životě nemá jednoduché a ke které člověk musí přistupovat jinak. V první řadě jsem navštívil Nadační fond Českého rozhlasu Světlušku. Zde jsme se bavili o různých měřících zařízeních, které lidé se zrakovým postižením používají. Jaké na nich vidí nedostatky, případně jaké zlepšení by ocenili. Lákalo mne navrhovat produkt do kuchyně a váha zde jako měřící zařízení byla nasnadě. Chtěl jsem přijít  s levnější alternativou k drahým elektronickým mluvícím vahám.

S jakým největším problémem ses při návrhu produktu potýkal?

Váhu jsem navrhoval v semestru, kdy byla v plném proudu pandemie. I přes to, že jsem měl na tvorbu spoustu času, byl pro mě největší problém v této době najít motivaci. Podobně to, myslím, měli i ostatní spolužáci. Kromě konzultací s vedoucími mě často posouvají sezení s kamarády po škole, kdy své nápady probíráme. Tento element v pandemii chyběl ze všeho nejvíce.

Budeš dále rozvíjet téma projektu? Navrhovat například další pomůcky pro zrakově postižené?

Určitě chci projekt dotáhnout tak, abych svou trochou přispěl k něčemu užitečnému a lidé se zrakovým handicapem mohli produkt používat.

Proč jsi zvolil zrovna horolezecká lana pro materiál svého sedátka?

Zužitkování vyřazených horolezeckých lan jsme měli přímo v zadání ateliérové práce. Jedná o se o spolupráci s nově vznikajícím lezeckým centrem Ropecult. Každý měsíc se v lezeckých centrech vyřadí veliké množství lan, proto jsem jich chtěl na produkt použít co nejvíce, aby se zamezilo zbytečnému odpadu.

Proč název Realno?

Je to taková slovní spřežka. Chtěl jsem do názvu zakomponovat předponu re- a slovo lano, pak už šlo jen o hru s písmeny.

Kde hledáš inspiraci pro svoji práci?

Většinou v mantinelech, které jsou buď zadané, nebo si je vytyčím sám. Baví mě pak mezi nimi hledat správné řešení.

Co Tě kromě práce / designu naplňuje? Jak trávíš volný čas?

Rodina, přítelkyně, přátelé. Hraji s kamarády florbal a jezdím na kole.

Naučil ses v poslední době něco nového?

Všichni se každý den učíme něco nového... ale konkrétně jsem se v poslední době dozvěděl spoustu věcí o porcelánu.

Na čem teď momentálně pracuješ?

Zařizuji si keramický ateliér, v rámci kterého si chci budovat vlastní značku.

 

Děkuji za rozhovor.

Kristýna Fabiánová

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu