Design Cabinet CZ

03.04. 2024 - 01.09. 2024

Planeta Praha

Výstavy

Proč mají ježci rádi vajgly? Nová výstava Planeta Praha vypráví o pražské přírodě jinak, než jsme zvyklí

Nová expozice v Centru architektury a městského plánování (CAMP) pozoruje město „očima“ rostlin a živočichů. Jak vnímají chodníky, pukliny v omítce, nádražní peróny nebo pouliční lampy? Jakým způsobem a jak úspěšně využívají prostředí, které si lidé vystavěli pro sebe? Kolik „obyvatel“ vlastně Praha dohromady má? 

Nejen na tyto otázky odpovídá výstava, kterou připravil CAMP ve spolupráci s tvůrci stejnojmenného dokumentárního filmu a knihy Planeta Praha. Pro návštěvníky je připravena řada interaktivních prvků, včetně virtuální reality. Razantní změnou prošlo atrium, které se stalo apokalyptickou džunglí. Jak se tato městská zahrada v průběhu výstavy ještě promění?

Planeta Praha zábavnou formou prezentuje fakta, která mohou být pro mnohé návštěvníky překvapivá. Například to, že v okolí kolektorů a výduchů z metra vzniká tropické klima, a proto mohou Pražané narazit třeba na palmy na Vyšehradě. V pražských kanalizacích žije odhadem přes pět miliónů potkanů, což je mnoho násobně více než lidí. Ježci a další zvířata žvýkají nedopalky od cigaret a roztírají si je po celém těle, nikotin totiž funguje jako repelent proti blechám, klíšťatům a dalším nedopalkům. Ptactvo v hlavním městě se dá velmi dobře spočítat – celkem 248 druhů ptáků a z toho jich 139 na území Prahy také hnízdí. Jsou to celkem 2/3 z celé České republiky. 

Pestrá příroda města je ve výstavě představena prostřednictvím panoramatické projekce, která je pomyslným oknem do vybraných pražských „biotopů“ – od pražské stepi přes městskou džungli a rybník v parku k obyčejnému chodníku a letní noci na Petříně. Z návštěvníků výstavy se stávají terénní výzkumníci a díky interakci s projekcí objevují skrytý život pražské přírody na unikátních filmových záběrech. 

Jak by Praha vypadala, kdyby lidé z města náhle zmizeli? Na tuto otázku odpovídá instalace ve virtuální realitě – v zatopeném metru se množí ryby, v centru bují hustý dubový les, ve kterém se mezi ruinami budov prohání stáda divokých prasat. I takhle může vypadat Praha za sto let. 

Spolehlivými průvodci „džunglí“ velkoměsta jsou odborní poradci, bez kterých by expozice nemohla vzniknout. Výstava ukazuje, co všechno k jejich profesi a terénní práci patří – nástroje, fotografie, náčrtky, ilustrace, poznámky a zápisníky a také úlovky z výprav do městské přírody. A tak návštěvníci v CAMPu najdou například spacák botanika Jana Alberta Šturmy, ve kterém tráví noci v křoví podél silnic. Mohou zde také prozkoumat maketu mraveniště, pomocí které dokumentarista Jan Hošek nahlíží do domácnosti mravenců. Nebo si prohlédnout entomologickou síťku zoologa Ondřeje Sedláčka, protože ani ve 21. století se chytat hmyz bez síťky prostě nedá. 

 

Pro přípravu výstavy byly použity materiály z dokumentárního filmu Planeta Praha (režie Jan Hošek, produkce Radim Procházka, Kuli Film, 2022) a populárně naučné knihy Planeta Praha, kterou v roce 2022 vydalo nakladatelství Jakost Jany Kostelecké.

V této souvislosti výstava představuje tak práci odborníků z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), Odboru ochrany prostředí MHMP a dalších relevantních institucí. 

 

Výstava je v CAMPu k vidění do 1. září. 

 

Doprovodný program k výstavě:

NE 07/04 10.00-12.30 14.00-16.30 PRO DĚTI / Výzva včely Běly: Postav město pro všechny

ÚT 09/04 15.30-18.00 PRO DĚTI / Výzva včely Běly: Postav město pro všechny

ÚT 09/04 19.00 DISKUZE / Planeta Praha: Jak pečovat o přírodu ve městě?

SO 13/04 14.00-16.30 PRO DĚTI / Výzva včely Běly: Postav město pro všechny

NE 14/04 10.00-12.30 14.00-16.30 PRO DĚTI / Výzva včely Běly: Postav město pro všechny

PÁ 19/04 17.00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / Planeta Praha

ČT 25/04 10.00 PRO DĚTI / Archihrátky: V hlavní roli zvířata

NE 28/04 14.00 a 15.30 PRO DĚTI / Archihrátky: V hlavní roli zvířata

 

Celý program najdete na: www.praha.camp 

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu