08.10. 2019
Po stopách japonských řemesel
Designéři na cestách
Vzpomínáte si na krásné hrnce Fority, které byly vyrobeny ve spolupráci s firmou Kavalierglass a.s. pro značku SIMAX? V soutěži o Národní cenu za studentský design 2017 získaly ocenění Excelentní studentský design 2017: http://www.designcabinet.cz/huy-pham-rozhovor-v-ramci-narodni-ceny-za-studentsky-design-2017. O tuto práci studenta Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem Huy Phama projevilo zájem i muzeum MOMA v New Yorku! Pham odjel na stáž do Japonska, odkud nám poslal reportáž, a doufáme, že v tom bude pokračovat.
Po stopách japonských řemesel
Poslední půl rok jsem strávil na japonském venkově na výměnném studijním pobytu na univerzitě v Tojamě. Škola se nachází na okraji malého města a je ze všech stran obklopena přírodou - mořem, horami a lesy. Čas zde plyne s klidem a pomalu, v okolí jsou jen tradiční domky a lidé opečovávající rýžová políčka. Kromě bzučení hmyzu vás v noci nic neruší. Naprostý opak od rušných měst plných hluků a světel, unavených zaměstnanců a ztracených turistů.
Život na japonském venkově má výhodu v tom, že zde lidé víc uctívají a praktikují své tradice a kultury, na které už se možná v globalizovaných městech začíná zapomínat. Možná i proto byla zdejší škola více zaměřená na řemeslo a práci rukama, než je tomu zvykem v Evropě. Obzvláště práce se dřevem a lakem zde je na vysoké úrovni. Studenti si nejdříve dokonale osvojují techniku napodobováním hotových děl, než se pustí do experimentování a vlastních prací.
Měl jsem samozřejmě také možnost navštívit mnoho tradičních řemeslných dílen a továren specifických pro tento region. Tradiční řemesla a jejich výrobky jsou zde v oblibě, mezi mladými však zájem o tyto tradice upadá, mnoho technik zvládají poslední mistři svého oboru. Uživit se prodejem řemeslných děl je nyní v rychlé spotřební kultuře levných výrobků stále těžší a těžší. Firmy jsou zde ovšem otevřené spolupráci s designéry, ať už místními nebo zahraničními, kteří vnáší nový pohled do tradičních technik a dělají je přitažlivějšími pro zahraniční trh. Spolupráce mezi firmami a designéry je zde na velmi dobré pozici, firmy jsou těmto spolupracím velmi otevřené. Každá prefektura má své vlastní design centrum, které slouží zároveň jako galerie a pracovní prostory pro začínající designéry (počítače se softwarem, 3D tiskárny, CAD místnost, fotostudio atd.)
Myslím si, že v tomto ohledu může být Japonsko velkou inspirací pro Česko. Odnáším si ze svého pobytu nový pohled na náš obor. Pokud budete mít cestu do Japonska, doporučuji zkusit se odklonit od hlavních turistických tras a zkusit se podívat i do odlehlejších míst. Odnesete si z nich něco, co nenajdete nikde jinde.
Huy Pham
foto: autor