Design Cabinet CZ

13.12. 2010

Podoby moderního designu / Inspirace hlavních hnutí a stylů pro současný design - Lakshmi Bhaskaranová

Recenze

Anglické nakladatelství RotoVision vydalo v roce 2005 knihu Designs in the Times. Nakladatelství Slovart ji na náš trh přineslo v roce 2007 pod názvem Podoby moderního designu / Inspirace hlavních hnutí a stylů pro současný design. Autorka sestavila pozoruhodný přehled dosavadních hnutí a stylů v oblastech průmyslového designu, nábytku, grafického designu, umění a architektury aj. Kniha zachycující dvě století designu je určena pro studenty, pedagogy, novináře, publicisty a všechny zájemce o design.

Kapitola o každém hnutí nebo stylu nabízí ve zvláštních blocích vedle jeho historického popisu rubriky původu, stručně sestavených hlavních charakteristik a hlavních skutečností, společně s odkazy na podobná hnutí v minulosti. Zmíněny jsou hlavní osobnosti daného hnutí nebo stylu a obory, v nichž působily. Následují vždy obrazové a vysvětlující ukázky pozdějších aplikací ve všech zmiňovaných oblastech. Autorka čerpá v ukázkách pozdějších aplikací především mezi britskými, italskými, holandskými a dalšími západními designéry. Bylo by nesmírně zajímavé podívat se na tvorbu našich autorů, někdy je inspirace i výsledek prakticky k nerozeznání od originálu!

V první části knihy jsou chronologické přehledy popisovaných hnutí a stylů, zlomových designů, designérů a historických událostí. Tyto přehledy by si měl nad postel vyvěsit každý student designu, aby si vždy uvědomoval souvislosti, v nichž díla vznikala a vznikají.
K popisovaným hnutím, stylům a hnutím patří umění a řemesla, estetické hnutí, japonismus, art nouveau, modernismus, beaux-arts, jugendstil, misijní umění, secese, Wiener Werkstätte, Deutsche Werkbund, futurismus, art deco, český kubismus, vorticismus, dadaismus, De Stilj, Bauhaus, moderna, konstruktivismus, surrealismus, racionalismus, streamlining,organický design, mezinárodní styl, biomorfismus, skandinávská moderna, současný styl, švýcarská škola, pop-art, kosmický věk, op-art, antidesign, minimalismus, high-tech, postindustrialismus, postmodernismus, kalifornská „nová vlna", Memphis a dekonstruktivismus.

Závěr knihy je věnován seznamu institucí a muzeí, kde jsou jednotlivé produkty a výsledky jednotlivých stylů a hnutí k vidění.
Sestavení knihy v dané struktuře muselo dát autorce neuvěřitelnou práci. Proto je škoda, že snad nezkušenost překladatelky v názvosloví nebo neznalostí designérů a jejich prací nebo nepozorností redigování, je v ní řada chyb. Například hnutí De Stijl (nikoli Se Stijl) patří do Holandska, nikoli Dánska (str. 56), stolek Eileen Gray E-1027 je polohovatelný, nikoli upravitelný (str. 123), co je „vzdušné modelování" ? (str. 139), Protažená pohovka ? (str. 151), Ray Eames je manželka Charlese Eamese, tedy žena (str. 152, 153, 158), Karim Rashid (nikoli Rashis, str.153), Eero Saarinen (nikoli Saarien, str. 155), v kapitole Skandinávská moderna chybí v zemích původu Švédsko (str. 166), „...Marimekkova práce" ...Marimekko není designér, ale finská firma (str. 168), Paola Navone (nikoliv Paolo Navone, Paola je žena) (str. 217), Andrea Branzi je nejen designér, ale známý italský teoretik (str. 220), názvy produktů - Savojská váza Alvara Aalta=váza Savoy, pojmenovapá podle hotelu Savoy, Barcelonská židle=židle Barcelona pojmenovaná podle města, v němž se konala mezinárodní výstava, na kterou navrhoval německý pavilón její autor Mies van der Rohe (str. 119), Tulipánové křeslo=židle, křeslo Tulip (tupilán) (str. 147).
Lakshmi Bhaskaran Designs of the Times, RotoVisions SA, 2005 Podoby moderního designu / Inspirace hlavních hnutí a stylů pro současný design, nakladatelství Slovart, s.r.o., 2007, stran 256, překlad Jana Novotná, redigoval Milan Soška, www.slovart.cz

Lenka Žižková

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu