20.04. 2019
Prague design week 2019
Novinky
Letošní 6. ročník mezinárodní prodejní přehlídky designu PDW proběhl tentokrát ve dvou patrech historické budovy na náměstí Republiky 7. Koncept akce vznikl v roce 2010 a navazuje na tradici pravidelných přehlídek designu ve vyspělých zemích světa. Protože hlavní organizátor Ondřej Krynek a jeho realizační tým kladou důraz na kvalitu a rozmanitost, byl zde vidět výběr nejlepšího českého i zahraničního designu. Na rozdíl od jiných podobných přehlídek u nás, klade PDW důraz na proces tvorby jednotlivých produktů od prvních skic přes prototypy až k hotovému výrobku.
Hlavním grafickým motivem akce byly žluté trojúhelníky, z nichž byly v budově poskládané a složené různé instalace. Další zajímavý pohled do světa tvorby, projektů a designu nabízely přednášky a Design kino.
Pořadatelé přehlídky Praque Design Week se snaží o to, aby se každý ročník odehrával vždy na jiném místě v Praze, což umožňuje návštěvníkům poznávat různé historické prostory. Nárožní budova na pražském náměstí Republiky sloužila v průběhu dějin vždy jako obchodní nebo peněžní ústav. Dnešní podoba fasády vznikla už v letech 1904-1906. Do současnosti neproběhla v budově žádná významnější rekonstrukce. Aktuálním vlastníkem domu je developerská firma Crestyl, která rekonstrukci objektu chystá. Točité schodiště a další hodnotné historické prvky by měly zůstat zachovány. Vývoji a historii domu je na přehlídce věnována jedna velká místnost s fotografickou dokumentací a architektonickými plány.
Na PDW mě zaujalo několik studií a firem. Mezi zajímavé designéry jistě paří Petr Jáchym, který spolupracuje s firmou Tylex Letovice a. s. Vytváří intuitivní abstraktní malbu pomocí lití a stříkání bohaté škály barev, nebo komponované prostory z příslušných obrazů a vzorovaných elegantních krajek či záclon. Výsledný design vzniká podle naturelu člověka, tedy na základě náhod a zejména emocí konkrétního zákazníka. V případě krajek a záclon říká autor o své tvorbě, že „personalizuje textil“. Jeho charakteristický design se objevuje i na automobilech.
Na přehlídce nešlo přehlédnout designéry pracující se dřevem. Malá truhlárna Dědova dílna s dlouholetou rodinnou tradicí vyrábí produkty do bytů, kanceláří nebo drobné památkové předměty. Výběr z motivů na jednotlivé bloky a fotoalba není rozsáhlý, ale jde o pečlivou a jemnou práci. Záložky do knih vyráběli přímo na místě.
Pod značkou EnjoyTimber.com najdeme dřevěné obouvací lžíce, kliky ke dveřím, dveře a lampy. V Praze představila mnoho druhů obouvacích lžic. Vzhledem k tomu, že dřevo má svojí neopakovatelnou kresbu a tvar, výrobky jsou vždy ojedinělé a originální. Designér myslel i na ekologii, protože používá pouze uschlé větve a kmeny, které našel v lesích. V průběhu celého týdne probíhaly workshopy jednotlivých vystavovatelů. EnjoyTimber. com tak ukázala, jak se pracuje s ručním a strojním hoblíkem, dlátem, pořízem, japonskou pilou a například i to, jak se brousí nástroje. Součástí workshopu byla i krátká přednáška o vlastnostech a využívání jednotlivých druhů dřev a o zajímavostech ze života stromů.