Design Cabinet CZ

09.02. 2025

Praha 6 příkladem rozvoje design trendu I-FIXIT

Projekty

Jeden z nejprogresívnějších trendů designu, který souvisí skutečnou nepředstíranou udržitelností a je podporován novou evropskou legislativou je i-fixit.

Encyklopedie designu jej popisuje jako podle dnešních možností nejdokonalejší způsob navrhování a řešení celého životního cyklu výrobku. Závazná legislativa musí zajistit jeho seriózní konstrukci i výrobu a společnost umožnit i regulovat jeho životní cyklus. Zde hrají nejdůležitější úlohu zejména komunitní dílny a také profesionální opravny a sběrny. V komunitních dílnách mají možnost uživatelé si svůj produkt opravit díky technickému vybavení a případné pomoci dílenského mistra. Důležitá je inspirativní přítomnost dílen na školách (praktické vyučování) včetně designérských, kde přispívají k dnes stále opomíjenému, ale nezbytnému pochopení konstrukcí produktů a problematiky nepovrchní recyklace. Trendu dalo před lety název pojmenování americké firmy I-FIXIT, která vyrábí speciální sady nástrojů pro opravy domácí techniky. Ty jsou už téměř dvě desítky let rozšířeny díky e-shopům po celém světě. Má je k dispozici i laboratoř designu pražské UMPRUM.

Pražané si všimli, že dílčím způsobem systém vhodně doplňují specializované koutky některých sběrných dvorů nazvané vtipně NEVYHAZUJ TO. Používat anglické pojmenování „re use point“ není vhodné, protože koutky slouží především obyvatelům Prahy. Tato místa, která slouží jako nabídková pro nové uživatele, užitečně prezentují svou nabídku také na internetu.

Důležitá je ale možnost svépomocné opravy přinesených produktů, která se často neobejde bez rady nebo pomoci profesionála. Protože toto zatím obvodní úřady nedokážou zajistit, rozhodl se jít příkladem Dům dětí a mládeže městské části Praha 6. Nabídka logicky platí pro mládež starší 18 let a současně i všechny dospělé, kteří mohou vzít pro inspiraci své mladší potomky s sebou. Kvalitní domy mládeže totiž mají své specializované stanice, například techniků nebo přírodovědců.  Praha 6 tak vytvořila průkopnickou komunitní dílnu, která je mimořádně důležitým příkladem pro ostatní. Podobné dílny mají fungovat ve všech komunitních centrech, jen se jim zatím nedostává financí na vybavení a výplatu odborného externisty, který by byl v podvečer k dispozici veřejnosti. 

Snad se tento nezbytný trend bude dostatečně rychle šířit. Podpořit by to mohla větší pozorností i life-stylová a pop-designová média, kdyby namísto jásavých textů o povrchních inovacích publikovala více o principech i-fixit. Kvalitním produktem bez ohledu na svou atraktivní estetiku totiž není žádný, který prokazatelně neumožňuje regulaci celého svého životního cyklu.

Tomáš Fassati

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu