Design Cabinet CZ

02.10. 2014

Představujeme Ústav průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT v Praze

Recenze

FA ČVUT - Ústav průmyslového designu
Ústav je garantem výuky průmyslového designu jako samostatného studijního oboru v rámci bakalářského a magisterského studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Komplexní vzdělávací program připravuje studenty pro budoucí praxi průmyslového designéra. Pět ateliérů designu nabízí v rámci mezioborové spolupráce možnost řešení designérských úkolů na výzkumných projektech vědeckých pracovišť z ostatních fakult ČVUT.

Ústav průmyslového designu - Ateliéry 2013/2014
Ateliér Appl: doc. ak. soch. Alexius Appl, asistenti MgA. Jan Jaroš, MgA. Adéla Bébarová
Ateliér Fišer: prof. akad. arch. Jan Fišer, asistent M.A. Henrieta Nezpěváková
Ateliér Karel: prof. akad. soch. Marian Karel,
asistenti Ing. arch. MgA. Eva Červinková, MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Ateliér Šulc: MgA. René Šulc, asistent MA (RCA) Marie Doucet

Ústav průmyslového designu - Ateliéry 2014/2015
Atelier Fišer: prof. akad. arch. Jan Fišer, asistent M.A. Henrieta Nezpěváková
Atelier je v rámci struktury Ústavu průmyslového designu zaměřen především na tvorbu v oblasti architektonického detailu. Během studia je kladen důraz i na koncový výstup zpracované práce postavený na získané modelové zručnosti a čitelnosti průvodní dokumentace. Vedle výtvarné kreativity a užité hodnoty produktu musí studentská práce splňovat ekologické a ekonomické parametry, jako nezbytné znalosti pro vstup do praxe.

Ateliér Jaroš: MgA. Jan Jaroš, asistent MgA. Daniel Gonzalez
Ateliér Jaroš/Gonzalez je novým ateliérem produktového designu. Záměrem ateliéru je navazování spolupráce s tuzemským průmyslem, vyhledávání a zpracovávání autentických technologií, typických pro středoevropský region. Hledat a vytvářet na základě konkrétních technologií a výrobních tradic nové cesty pro spolupráci výrobce a designéra.

Atelier Karel: prof. akad. soch. Marian Karel, asistent MgA. Josef Šafařík, Ph.D.
Cílem studia v atelieru profesora Mariana Karla je příprava flexibilních a komplexně vzdělaných designérů, specialistů, kteří se orientují v podmínkách dnešních „nových" technologií a médií a jsou schopni zaplnit mezeru na současném profesním trhu. Podstatným aspektem, na který se ateliér zaměřuje je mezioborová spolupráce a participace na reálných projektech FEL a ostatních fakult ČVUT. Student je veden k realizaci funkčního prototypu.

Atelier ŠULC: MgA. René Šulc, asistent MA (RCA) Marie Doucet
Ateliér se zaměřuje na produktový design v celé jeho šíři, s přihlédnutím k individuálnímu zájmu studenta. Klademe důraz nejen na rozvoj samostatné tvůrčí práce, ale i na schopnost spolupráce v širším teamu, kterou práce průmyslového designéra přináší. Naším cílem je naučit studenta hledat a nacházet nový neotřelý design a pro ten pak umět vytvořit podklady pro sériovou výrobu a komunikaci s výrobcem.

Atelier Tvarůžek: MgA. Martin Tvarůžek, asistent Ing. Petr Fiala
Cílem činnosti ateliéru, který se zabývá navrhováním výrobků, strojů a zařízení je vychovávat komplexní designérské osobnosti, které v praxi naleznou uplatnění v rámci vývojových projektů směřujících k opakované výrobě. Tato příprava zahrnuje jednak rozvoj výtvarných dovedností a talentu studenta, důraz je však kladen také na další aspekty, jakými jsou správná myšlenková úvaha nad daným tématem, schopnost komunikace s přidruženými profesemi v rámci inovačního týmu, schopnost prezentace ad. Ateliér podporuje rozvoj analytického myšlení studenta a disciplinárních přesahů směrem do konstrukce, technologie, marketingu a k vytváření obchodních strategií výrobce.


Ústavu průmyslového designu se na letošním designbloku prezentuje projekty:
EXPO 2015 / Virtual forest. Jde o ukázku jedné z mnoha ideí projektu Laboratorium Silencii / připravovaný multimediální systém pro Český pavilon na světové výstavě EXPO 2015. Využitím unikátních technologií nám umožňuje nahlédnout do virtuálního lesa, kde se před světem designu můžeme schovat.
EXPO 2015 / Laboratorium Silencii / Laboratoř ticha
Laboratorium Silencii přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírode. Jedná se o laboratoř, která spojuje reálný biotop českého lesa, snímaný interaktivním kamerovým systémem, s digitálním pozadím. Záznam slouží k vytvoření projekce v reálnem čase, kerá je obohacována o informační vrstvu a zakládá tak rozšířenou realitu.
Výsledkem je komplexní obraz lesa, v němž se živá příroda snoubí s technologiemi a nabízí návštěvníkům kromě poznání a odpočinku také jedinečný estetický a emoční prožitek.
Využitím nejmodernějších technologií, novodobých výrobních procesů a unikátních vědeckých výzkumů prezentuje Českou republiku jako krajinu konkurenceschopnou na světové platformě.
Projekt vznikl na půdě Českého vysokého učení technického na Fakultě architektury při spolupráci ateliérů Mariána Karla (design) a Vladimíra Soukenky (architektura), kde se autory vítězného návrhu stali studenti Dávid Sivý a Jan Tůma.
Komplexně fungující tým pod záštitou firmy FULL CAPACITY momentálně intenzivně pracuje na realizaci vítězného návrhu a směřuje k úspěšné reprezentaci na světové výstavě v Miláně.

 

Adresa:
Openstudio
Dům U Minuty, Staroměstské náměstí 3/2, Praha 1.
1. patro

Otevírací doba:
7. - 12. října
út - so 10.00 - 21.00, ne 10.00 - 19.00

Kontakty a partneři:
FA ČVUT Ústav Průmyslového designu
ČVUT v Praze, Fakulta architektury
Thákurova 9, 166 34 Praha 6 - Dejvice
+420 224 351 111
www.fa.cvut.cz/Cz/Ustavy/15150
www.facebook.com/CvutPrumyslovyDesign
design.facvut@gmail.com

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu