Design Cabinet CZ

26.02. 2010

Procházka po Brně s Marleen Sleewits

Recenze

Marleen Sleewits (*1980) je holandskou fotografkou zejména vnitřních prostorů každodenního života. Objektivem se snaží hledat magickou krásu v samozřejmých interiérech městského prostředí, ale i v architektuře celkově. Místa svého zájmu maximálně odosobňuje a různými prostředky se snaží navozovat v nich časoprostorovou prázdnotu. Její fotografie zobrazují prostory čisté, prázdné, bez lidské přítomnosti, vytržené z kontextu. Všímá si detailů, zvětšuje je, pracuje s nimi – nevíme nic o velikosti zobrazeného prostoru, nevíme ani nic o denní době, kdy byly zachyceny, jelikož všechny jsou uměle nasvíceny. Vytváří tak pocit sterility bez možnosti představy jakýchkoliv vztahů. Divák si sám při prohlížení fotografií vytváří vlastní vztah k autorčinu dílu. Pro ještě větší intimitu jsou fotografie tisknuty na velké formáty a jsou vystavovány bez skel, čímž minimalizuje odstup diváka od díla. Fotografka tak vtahuje diváka do svých vybraných prostorů a pohrává si s jeho představami.

Do 21. března 2010 se s jejími fotografiemi můžeme setkat na výstavě One on One v Domě pánů z Kunštátu v Brně. Výstava prezentuje díla tří holandských umělců (Zeger Reyers, Rachel Bacon, Marleen Sleewits) v kontrastu se třemi českými umělci (Milan Houser, Kateřina Šedá, Jan Nálevka). Téma, které je cítit ze všech děl zúčastněných autorů a které celou výstavou prostupuje, by se dalo vyjádřit jako čas – prostor a izolace. Marleen Sleewits zde kromě fotografií odosobněných interiérů vystavuje také drobnou publikaci „49°……..N, 16°……….E“, kterou vytvořila speciálně pro One on One výstavu. V publikaci jsou zachycena místa brněnské architektury s uvedenými souřadnicemi. Podle souřadnic je možné pak podniknout procházku po stavbách socialistického modernismu – vlastně takový geocatching (hledání pokladů s GPS) pro milovníky architektury. Publikaci je možné na výstavě zakoupit.

Ovšem po Brně nemusíme hledat pouze střípky socialistické architektury. Marleen se zapojila také do jiného projektu dánského umělce Pierra Derkse. „Miniscule Blue Helmets on a Massive Quest“ je umělecko-sociální projekt. Reaguje na všudypřítomnost militantního přístupu k míru. Plastové figurky vojáčků, jejichž helmy jsou ručně přetřeny namodro, aby tak evokovaly mírové složky OSN, jsou rozmísťovány všude po světě. Zprvu bylo 500 vojáčků umístěno do telefonních budek v dánském městě Delft. Dnes je po světě rozmístěno několik tisíc těchto figurek. Autor projektu nenásilnou formou poukazuje na armádní nastolování míru. Militarismus zde zosobňují plastové hračky, takže projekt nenásilného nastolování míru je odlehčen lehkou ironií. Derksovi vojáčci pronikají do celého světa a nevyhnuli se ani České republice. V Brně jsou umístěny tři figurky, které instalovala právě Marleen Sleewits, v Praze je jich pět. A invaze pokračuje…

Olga Havlíková

www.marleensleeuwits.nl
minibluehelmets.com
YouTube (1)
YouTube (2)

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu