Design Cabinet CZ

22.11. 2010

Projekt Ekokook – hudba budoucnosti?

Novinky

Bílá karta VIA 2010

Francouzská instituce VIA udělila v roce 2010 svůj hlavní finanční grant, tzv. Bílou kartu dvojici designérů - Massipu a Laurentovi Lebotovým, kteří tvoří pod společným názvem Faltazi. Jejich projekt ekologického vaření Ekokook oslovil porotu zdánlivou jednoduchostí, jež na první pohled dokonce vypadá jako utopie.

 

Cílem projektu je podnítit ekologické cítění společnosti. Každý jedinec může svým jednáním redukovat dopad své činnosti na životní prostředí. Lze k tomu přispět i omezením konzumace energie v domácnosti a snížením tvorby odpadu všeho druhu. Třídění odpadu, který se dosud složitě spaloval a zamořoval ovzduší toxickými látkami, je jen prvním krůčkem k podpoře této myšlenky.
Duo Faltazi vnímá tuto teorii v domácnostech jako uzavřený cyklus, kdy se každý odpad stává novým zdrojem, každá kapka vody zadržena střechou může být před vypuštěním do odpadu znova použita, na místě je spotřebován i každý větrný nebo solární watt. Domácnosti dosud napojené na fosilní energie (uhlí, nafta, plyn) se mají postupně stát soběstačnými.
Projekt Ekokook je zaměřen na kuchyň jako místo zásadní potenciální energetické úspory. Bere v úvahu spotřebitelské postoje i potřeby, analyzuje kuchyňské úkony a vyhodnocuje stávající stav jejich energetické náročnosti. Některé domácí přístroje jsou už v duchu doby, například parní pec při redukované spotřebě zdravěji vaří, pozitivní trend je zaznamenán i u myček nádobí, jiné domácí spotřebiče jsou však stále energetickým Otesánkem, například chladnička s mrazničkou. Ta spotřebuje dokonce třetinu energie celé domácnosti, je objemná, manipulací s velkými dveřmi vniká dovnitř teplo, přitom by mohla uvolnit místo alternativním způsobům konzervace zeleniny a ovoce.
Kuchyň je i hlavním producentem domácího odpadu. Aby bylo jeho třídění skutečně účinné, musí proběhnout v momentě a místě jeho vzniku. Například zbytky okrájené mrkve by měly rovnou z pracovní desky putovat do domácího kompostéru, vodu znečištěnou praním salátu je možné použít k zalévání domácích rostlin atd. Tato dosud nezažitá gesta však musí být v kuchyňském zařízení ulehčena jednoduchým mechanismem.

Projekt Ekokook spočívá na čtyřech pilířích:
- zdravé vaření,
- redukce spotřeby elektrické energie,
- inteligentní ukládání,
- hospodaření s odpadky.

Kuchyně obsahuje zařízení na třídění, zpracování a uskladňování pevného, tekutého i organického odpadu. Alternativní mechanismy konzervace a pečení dávají přednost zdravým a čerstvým potravinám vyrobeným na místě. Jsou uskladňovány vcelku bez obalu. Kuchyň integruje přístroje se sníženou spotřebou energie (myčka na nádobí s několika prostory, parní pec a mraznička s několika oddíly).
Prototyp kuchyně je prostorově uspořádán jako je monoblok organizovaný do tří „mikrotováren" se třemi typy recyklace. Příprava pokrmů je z jedné strany dělena do zón: pěstování rostlin, suché skladování, studené skladování, příprava, tepelná úprava, z druhé strany je umístěno řízení odpadového hospodářství v zónách mytí, kompostér a mikrotovárna na tekutý odpad.

Mikrotovárna 1 - odpadové hospodářství - třídění, úprava a uskladnění pevného odpadu
Tento odpad neprodukuje žádné pachy, proto je možné i jeho dlouhodobé uskladnění při maximálním snížení jeho objemu. Na úrovni města lze tedy koordinovat jeho ukládání s provozem odvozu komunálního odpadu. Odvoz lze redukovat, a tím snížit s ním spojené náklady, hluk a emise v ovzduší. Třídicí blok je složen z 5 kontejnerů na umístění skla, papíru, plastu, kovu a ostatního odpadu. Objem kontejnerů je dimenzován pro průměrnou čtyřčlennou rodinu a lze ho přizpůsobit místním poměrům v návaznosti na kolektivní služby.
V horní části kontejnerů na kolečkách jsou různé poklopy, pod nimi jednotky na redukci objemu, například kladívko na rozbití skla, lis na plechovky a plast a skartovačka na papír. Zbývající odpad se organizuje do plastových vaků v kontejneru.

Mikrotovárna 2 - vodní hospodářství
Vodní cyklus sestává z fáze použití, rekuperace a recyklace. Pod dvojitou výlevkou je umístěna nádrž a dva džbány pro zachycení nemastné vody. Vodu znečištěnou omytím zeleniny lze bez úpravy využít k zalévání domácích rostlin, přefiltrovaná voda je použitelná k parnímu pečení nebo mytí nádobí. Uvažovaná denní úspora vody odpovídá spotřebě myčky nádobí. Vodní nádrže jsou vyjímatelné a čistitelné.

Mikrotovárna 3 - recyklace organických zbytků
Tato sekce je příkladem likvidace odpadu v těsné blízkosti jeho vzniku. Domácí kompostér, jakási živá popelnice, využívá červy druhu Eisenia andrei k likvidaci organického odpadu (například zbytky oloupané zeleniny a ovoce). Odpad se vhazuje do vodotěsného jednoduše ovladatelného rotačního bubnu s červy.
Červ Eisenia andrei nebo Eisenia fetida zkonzumuje za 24 hodin biomasu rovnou vlastní hmotnosti. Během života nespí. Je rezistentní vůči enviromentálním změnám (teplota, vlhkost). Enzymy jeho střev rozkládají organické látky a redukují vznik pachů. Červi se v bubnu postupně přemísťují do prostoru s více živinami, buben se pomalu otáčí. Výkaly červů během tří měsíců vytvoří kompost a tekuté hnojivo, obojí je využito k výživě místních rostlin.
Jakkoli vypadá toto zařízení futuristicky a existuje pouze ve fázi prototypu, není jeho možná masivní aplikace hudbou až tak vzdálené budoucnosti. Vždyť domácí kompostéry a různé projekty například ekologických flexibilních chladniček už existují. Projekt Ekokook však vnímá ekologii domácího prostředí komplexně, přičemž se opírá o nejnovější vědecká a technická řešení. Jako v ostatních případech, i u tohoto projektu potvrdí jeho životaschopnost teprve budoucnost. Největším oříškem bude zřejmě změna ekologického cítění celé společnosti. To je boj na dlouhou trať, ale právě designéři a čtenáři webu designcabinet.cz k němu mohou jako odborníci účinně přispět.

Zdroj: tiskové materiály VIA

Ludvika Kanická
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Foto: archiv autorky

Převzato a upraveno z www.stolmag.com

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu