14.05. 2017
Red Dot design Award 2017 pro TOS Fru Martina Tvarůžka
Novinky
Mgr. Art. Martin Tvarůžek žije v Brně, kde má vlastní studio, a současně vede jeden z ateliérů v Ústavu průmyslového designu na Fakultě architektury ČVUT v Praze.
z ateliérů v Ústavu průmyslového designu na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Jím navržená industriální zařízení a přístroje slouží nejen v České republice a Evropské unii, ale i za hranicemi Evropy na jiných kontinentech. Běžný zájemce o produktový design, který se u nás většinou prezentuje v masmédiích a lifestylových magazínech o industriálním designu nemá žádné povědomí, a tak se stává, že tiše zapadnou i významná ocenění, které pro český, moravský a slezský design průmysloví designéři získávají.
Martin Tvarůžek spolupracuje při inovaci výrobků, strojů a zařízení s výrobními firmami již více než patnáct let. Těžištěm jeho práce je detailní studium zákaznických skupin, uživatelských, funkčních a obchodních souvislostí a dalších parametrů a vlastností produktu, které pak uplatňuje odráží v jeho novém formálním zpracování. Za svoji činnost byl mnohokrát oceněn i v soutěži Národní cena za design, na odborných mezinárodních veletrzích ad.
Do německé mezinárodní soutěže RedDot zasáhl Martin Tvarůžek prvně v roce 1915 obráběcím strojem FCW 150 pro firmu Škoda Machine Tool: http://www.designcabinet.cz/red-dot-award-pro-studio-martina-tvaruzka. Získal ji v náročné kategorii Industry, machinery and robotics. Toto ocenění bylo o to zásadnější, že se v šedesátileté historii soutěže Red Dot Design Award jednalo o ojedinělý úspěch ryze českého profesionála z oblasti strojírenství.
Letos obdržel Martin Tvarůžek Red Dot Design Award znovu, a to za obráběcí centrum TOS Fru. V letošním roce se do soutěže přihlásilo více než 5500 výrobců a designérů z 54 zemí. Soutěžilo se ve 47 kategoriích.
Unikátní konstrukce obráběcího centra TOS Fru s pojezdovým portálem umožňuje jak proces soustružení, tak frézování. Multifunkčnost, která je jednou z hlavních konkurenčních výhod na světových trzích, je doplněna portfoliem automaticky výměnných vřetenových hlav. Základ stroje zůstává stejný, ale vždy je maximálně přizpůsoben potřebám zákazníka a jeho technologii obrábění. Toto centrum umožňuje opracovat technologicky náročné a objemné součásti, jako jsou parní turbíny, lodní motory nebo součásti letadel. Interiér prostorné kabiny operátora, která je vybavena vertikálním posuvem, poskytuje obsluze vysoký komfort i bezpečnost.
Design stroje byl vytvořen v souladu s konstrukčním řešením a technologickými postupy výrobce. Reflektuje i další požadavky, které byly výsledkem inovačního auditu zařízení. Patří mezi ně ergonomie, zvýšení uživatelského komfortu obsluhy, bezpečnost, funkční aspekty, zajištění lepšího výhledu na obráběcí proces, snadný přístup k servisním uzlům stroje, vytvoření dominantního kompaktního uzlu saně-vřeteník s integrovaným osvětlením v blízkosti procesu výroby. Opláštění jeho tmavé části je proto vyrobeno z jemného tahokovu a zajišťuje funkční chlazení motorů.
Nový design je výrobcem strategicky využíván jako nástroj průniku na nové trhy. Byl uveden na trh na podzim roku 2016. Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale designér včlenil do neskutečně náročného procesu návrhu a industriální podoby TOS Fru (i předchozích zařízení) i emoční složku. Nikoliv proto, že by to vyžadovala marketingová strategie firem,
což by se mohlo jevit u takových těžkých strojírenských kolosů, pokud jde o velikost i váhu, jako úsměvný prvek pro komunikaci se zákazníkem.
Zdá se však, že zákazníky kromě vynikajících technických parametrů oslovuje! V kontextu stávajících strojů na světovém trhu začíná pocitová složka a tvarosloví odrážející technickou vyspělost strojních zařízení hrát roli. TOS Fru tak získává v portfóliu výrobce výjimečné postavení, což byl jeden z cílů vývojového projektu.
Robustní stroje Fru již našly svoje uplatnění například v Kanadě, Rusku, Indii, Turecku, ale i v evropských zemích.
Martin Tvarůžek k novému emočnímu vnímání i u industriálních zařízení dodává: „Celý život jsem fascinován bezchybně fungujícími systémy, dokonalými celky a propracovanými detaily rostlinné i živočišné říše. Největší obdiv a respekt chovám ke kočkovitým šelmám. Jejich hravost, zvídavost, svobodomyslnost a výjimečné fyzické parametry jsou pro mne velkým zdrojem inspirace. Při tvorbě designu obráběcího centra TOS FRU jsem se snažil propojit svět vyspělé techniky a těchto emocí. Také proto se kontury kočičích fousků odrážejí v designu nosné části opláštění dominantního uzlu sáně-vřeteník.“
Pedagog Martin Tvarůžek vede studenty průmyslového designu k aplikací stejných parametrů a zásad, k jakým sám dospěl, vyzkoušel je a uplatňuje. Nedávno byl jeho ateliér oceněn návštěvníky festivalu za prezentaci na pražské přehlídce designu Prague Design Week 2017 (mezi 82 vystavujícími z deseti zemí), kde představovali studenti návrhy a modely radiátorů pro firmu Viadrus.
Lenka Žižková
Více informací na:
http://www.metro.cz/studenti-vyrabi-radiatory-na-ktere-si-muzete-sednout-pd3-/metrolive.aspx?c=A170413_191433_metro-life_jsk
http://www.spcr.cz/images/SPCR_TZ-Kvalitni_design_M_Tvaruzek.pdf
http://www.spcr.cz/pro-media/tiskove-zpravy/10791-kvalitni-design-jako-znacka-ceskeho-prumyslu
Připojené soubory
- Nová položka - (2 MB)
- Nová položka 2 - (2 MB)
- Nová položka 3 - (1 MB)