Design Cabinet CZ

15.05. 2016 - 15.05. 2016

Reportáž z milánského design weeku

Festivaly a veletrhy

Milán je plný designu, a to doslova. Milano Design Week je proslulý veletrh designu, kde se každoročně představí více než 2500 vystavujících a navštíví jej více než 300 000 návštěvníků. Probíhá v několika velkých zónách. Ať už se jedná o největší iSaloni, které se koná na výstavišti Rho, prestižní zónu Tortonu, převážně studentskou čtvrť Ventura Lambrate, či Vie5, která je roztroušená v okouzlujících prostorách historického centra.

O iSaloni se píše vždy jako o obrovském výstavišti, což mohu jenom potvrdit. Nevystihuje to však jen jeho obrovský areál, ale hlavně neuvěřitelné množství vystavovaných produktů, inovativních instalací a také davy lidí. Troufám si říct, že člověk by mohl celý týden strávit pouze na tomto místě, aniž by viděl něco opakovaně. Není snadné něco vyzdvihnout, protože skvělých nápadů je toto místo plné. A to platí rozhodně i o části Salone Satellite, kde jsou prezentovány studentské práce z celého světa. Tato část nepatří rozlohou k největším, ale o to různorodější a inovativnější práce zde můžete nalézt.

Nelze nezmínit designéra Ini Archibonga s projektem In The Secret Garden, vytvořeným pro Amen&Amen. Tato kolekce ohromí svou citlivou barevností, která je inspirována literaturou a fantazií při spojení barevného skla, mramoru a mosazi. Projekt propojuje konstrukční a řemeslné tradice několika zemí, které měl designér možnost procestovat v rámci stáží společně s jeho vlastními africkými kořeny.

Dále kolekce studia Lotte Douwes vytvořená s velkým citem pro detail a jemnost materiálů i barev. Kolekce je dílem holandské designérky, jejíž práce promlouvá jemnou lyrikou ženského designu skrze použití kompozitního materiálu Hi-Macs.

Minimalistické lampy od designéra Davida Pompa z Mexika naopak zaujalay svojí strohostí základních geometrických prvků. Svítidla vychází z inspirace mexickou tradicí a zkušeností s využitím tradičních technik zpracování, které kombinuje s novými technikami a nápady.

Stejně tak Crane Lamp od studia Animaro je postavena na základních geometrických prvcích trojrozměrné nůžkové konstrukce. Její velkou výhodou je variabilita, která umožňuje pohybovat s polohou žárovky do různých výšek. Příjemně působí i kombinace ořechového dřeva a mosaznými úchyty.

Při návštěvě výstaviště rozhodně stojí za to vyhradit si i dostatek času pro SaloneSatellite. Tato část byla oživením nejen samotnými prezentovanými produkty, ale i setkáním s mladými tvůrci, kteří své práce prezentovali. Z celého veletrhu si odnáším velice pozitivní dojem, scéna mladých designérů má rozhodně co nabídnout a stojí za to ji nadále sledovat.

 

Jana Vychytilová

Foto: autorka a archiv firem

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu