20.10. 2022
Rozhovor pro Národní cenu za studentský design 2022 – Vendula Frydrychová
rozhovory
Seznamujeme vás s oceněnými účastníky soutěže Národní cena za studentský design 2022. Fjordy, polární záře, hory, slunce balancující na horizontu. To všechno a mnohem víc je Norsko. Jak své zážitky z této kouzelné země přetavila Vendula Frydrychová do své knihy Do Norska s Vendelínou, která byla oceněna cenou Dobrý studentský design 2022, se dozvíte v tomto rozhovoru.
Do soutěže ses přihlásila s autorskou knihou Do Norska s Vendelínou. Norsko jsi i sama navštívila. Čím tě tato země natolik učarovala, že ses o ní rozhodla napsat knihu?
Ano, Norsko jsem navštívila díky Erasmu a dohromady jsem tam strávila celý rok. Původní plán byl zůstat jen jeden semestr jako Exchange student, ale věděla jsem, že pokud si pobyt v Norsku prodloužím, přinese mi pobyt víc, než sama můžu vůbec očekávat. Takže jsem se do výběrového kola prostřednictvím univerzity přihlásila znovu a tentokrát přímo na intership pobyt. Ten mi umožnil být více pohyblivá v samotné zemi a tím pádem ji i více poznat. Skrz norskou univerzitu jsem si zařídila grafickou stáž a zůstala v Norsku další půlrok.
Musím říct, že jako pro holku z vesnice bylo mým snem navštívit Island a Norsko. Na Island jsem se ještě před vycestováním do Norska pracovně vydala a strávila tam dva měsíce. V tu dobu jsem ani netušila, že by se mi mohla stáž v Norsku vyjít a ono se to opravdu podařilo. Takže jsem velmi rychle opustila Island, přijela do Česka přebalit si kufry a vyrazila do Norska. Příběh je komplikovanější, protože zrovna v tu dobu byla covidová pandemie velmi rozsáhlá s čímž se pojila spousta náročnějších situací, ale teď s odstupem času vidím, jak bylo vše přínosné.
Ale k vaší otázce, proč zrovna Norsko byla ta země, která mě uchvátila natolik, že jsem o ní napsala knihu? Když se nad touhle otázkou zamyslím, napadá mě tolik věcí… víte, všechny ty detaily, které my umělci vnímáme a dotýkají se nás nějak daleko hlouběji a intenzivněji. Ty nádherné velkolepé fjordy obklopené oceánem, který s sebou přináší do zálivů tolik života, proplouvajících kosatek, radostných delfínů a úžasné atmosféry odlesků zapadajícího slunce na hladině, ty neskutečně okouzlující polární záře tančící po obloze či několik měsíců nezapadající půlnoční slunce držící se nad obzorem po celé léto… Z Norska jako země jde neskutečný respekt. Krajina a počasí se mění rychlostí blesku, a to ji dělá tak kouzelně dramatickou. Víte, projela jsem celé Norsko, od jihu až po samotný nejsevernější vrchol Norska zvaný také jako North Cape, tam jsem také několik měsíců žila v městečku zvaném Honningsvåg. A musím říct, že to byla jedna z nejvíce obohacujících situací v mém životě. Proto vznikla knížka Do Norska s Vendelínou.
S jakým cílem jsi knihu napsala? Pro koho je určená?
Mým cílem bylo zaměření se na vtipné a barvité představení Norska čtenářům dětskýma očima. Kniha je určená především pro děti od 6 do 13 let, ale souběžně i pro jejich rodiče. Knihu si čtenáři můžou přečíst doma či i při samotné cestě Norskem.
Nikdy před tím jsem ilustrace ze svých cest prakticky nezpracovala. Proto tentokrát mou vizí bylo své ilustrace zpracovat tak, aby měly nějaký význam a mohly čtenáře i vzdělat. Cílem tedy bylo se poohlédnout zpět za vzpomínkami a využít veškeré znalosti a inspiraci, kterou jsem v průběhu ročního pobytu v Norsku načerpala. A to vše zpracovat tak, abych mohla čtenářům předat zábavnou a barevnou formou informace o Norsku. Cílem bylo dále pobavit, a především poučit děti a rodiče o Norsku a vytvořit příjemnou atmosféru strávenou u tvoření a domalovávání si slepých map a následně i jejich zdobením samolepkami.
S jakými potížemi ses v rámci práce na knize potýkala?
Uvědomuju si, že bylo velmi složité najít ilustrační styl, jakým průvodce zpracuji. Původně se mělo také jednat o knihu s pevnou vazbou, což se v průběhu práce změnilo na volné archy papíru. Dále bylo složité napsat samotný text, jelikož já osobně moc velká textařka nejsem, takže jsem musela vložit velmi moc energie do textů samotných a stále nejsou dokonalé. Dlouho jsem si také nebyla jistá samotnou Vendelínou, jak bude vypadat, kde se bude v knize objevovat, co bude mít oblečené a jak ji vlastně poznáme. Celkově nyní jsem si vědoma spousty detailů, které bych ráda v projektu změnila či k němu dodala.
Co ti práce na této knize přinesla? Naučila ses něco nového?
Rozhodně ano, jedná se totiž o mou první celkově zpracovanou knihu. Takže jsem se vlastně učila za pochodu. V ilustracích jsem si byla jistá, ale co se týkalo technické stránky, sazby a samotného tisku či výroby a návrhu obalu, to pro mě bylo zcela něco nového.
Plánuješ knihu představit i širší veřejnosti? Bude si ji mít běžný čtenář možnost koupit?
Určitě. Nejdříve bych ale chtěla provést pár drobných změn, jak v textu, tak v samotných ilustracích a technické funkčnosti obalu, ale poté ji určitě plánuji vydat. S představováním veřejnosti jsem už začala právě díky Hlasování veřejnosti, takže mé okolí se s projektem letmo už seznámilo. Mým cílem je průvodce vydat, aby si ho mohl kdokoliv koupit a mít ho doma. Mám v hlavě už několik dalších projektů, na kterých pracuji. Průvodce s Vendelínou plánuji rozšířit a zaměřit se na jiné země. Právě teď jsem na výměnné stáži v Belgii, takže chystám knihu Do Belgie s Vendelínou. Knihy bych chtěla přeložit do několika jazyků.
Ukázala jsi knížku dětem? Líbila se jim?
Ano ukázala. Musím říct, že jsem byla velmi dojata jejich reakcemi. Bylo potěšující pozorovat jejich rozzářené oči, když hledaly v ilustracích například velryby či samotnou Vendelínu.
Proč ses přihlásila do soutěže Národní cena za studentský design?
Zajímalo mě, kam až se průvodce s Vendelínou dostane, pokud práci do soutěže přihlásím. Zda bude mít úspěch u porotců a celkově je vzrušující celý průběh soutěže sledovat.
Přibliž prosím čtenářům svou výtvarnou a designerskou práci. Čemu se nejčastěji věnuješ?
Nejčastěji se věnuji ilustraci, ta mě naplňuje nejvíc. Mimo to studuji grafický design, kde ilustraci s grafikou v projektech kombinuji. Spolupracuji se Zoo Dvorec, pro kterou kreslím realistická zvířata, která jsou následně tištěná na trička, řekla bych, že je to zatím jen v začátku. Ráda bych vytvořila kolekci potisků látek právě i z ilustrací, které obsahuje průvodce do Norska s Vendelínou, plus zrealizovala ilustrované designy triček, které mám již navrhnuté, ale zatím jsem ještě nepřišla na to jak a s kým.
Po střední škole jsem se dvakrát hlásila na UMPRUM na ilustraci, kde jsem se dostala do druhého kola, ale po druhém pokusu jsem si řekla, že to zkusím malinko jinak. Chtěla jsem se naučit ilustraci zkombinovat i s grafickou stránkou, takže jsem šla studovat grafický design na UTB ve Zlíně.
Na který svůj výtvor jsi nejvíce pyšná?
Musím říct, že to bude asi Vendelína, především z důvodu, že jsem dotáhla do konce už hotový produkt, se kterým můžu různě pracovat.
Kniha Do Norska s Vendelínou je tvou bakalářskou prací v rámci studia na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jsi zde spokojená? Jak tě studium na této škole obohatilo?
Ano, to je správně. Kantoři z grafického designu mi především dávají prostor pro to, abych se mohla věnovat tomu, co mě naplňuje nejvíce, to velmi oceňuji. Podporují mě a svými znalostmi mě posouvají stále výše. V rámci bakalářského studia jsem vyjela dvakrát na Erasmus a v průběhu covidové pandemie jsem strávila měsíc v Portugalsku. To byla ta největší inspirace, která mě velmi obohatila. Stále mám materiály pro to, abych vytvořila pokračování průvodce, tentokrát Do Portugalska s Vendelínou.
Ovlivnila tě pandemie covid 19 a s ní spojený lockdown? Projevilo se to nějak ve tvé tvorbě?
Neovlivnilo, jelikož jsem, jak už jsem výše zmínila, právě před největším vyvrcholením pandemie odjela na měsíc do Portugalska a poté studovat do Norska. Takže můžu říct, že mě celkově pandemie minula. Samozřejmě, že v době cestování Portugalskem nějaké lockdowny nastaly, ale nebylo to tak akutní a online hodiny jsem většinou někde z pláže stihla. V Norsku jsem musela po příjezdu do sedmi denní karantény, ale jinak vše mělo celkem fajn necovidový průběh.
Chtěla by ses designem nebo uměním živit?
Rozhodně ano. Doufám, že to díky Vendelíně vše začne. Mám v hlavě spoustu nápadů i na jiné knížky a také další pokračování průvodců různými zeměmi.
Máš nějaký designerský nebo umělecký vzor? Kdo je pro tebe inspirací?
Miluji tvorbu Šaška, je inspirující, jak vtipně pracuje s detaily a představuje různé země. Dále obdivuju práci americké ilustrátorky Mouni Feddag, ve které mě uchvacuje její práce s kompozicí a hlavně barvami.
Máš nějaký sen v oblasti designu či umění? Čeho bys chtěla dosáhnout?
Mým největším snem je cestovat a načerpanou inspiraci přeměnit právě v průvodce, či jiné projekty, které z cest můžou vzniknout. Také bych ráda navrhovala dekory na látky například pro dětské povlečení či oblečení.
Jak ses k umění a designu dostala? Co pro tebe design a umění jako takové znamená?
Kreslím už od malička, nedávno jsem doma našla obrovské krabice plné obrázků a ilustrací, které jsem tvořila, když jsem byla malá, nějak jsem nepřemýšlela nad tím, co budu v budoucnu dělat nebo kam půjdu studovat, vše mě tak nějak táhlo k „being creative“. Umění pro mě znamená obrovskou stabilitu. Zároveň mi dává i uspokojení, že dělám něco, co má smysl, můžu někomu něco předat či jen udělat radost.
Stává se, že tě někdy trápí umělecký blok? Pokud ano, jak s ním bojuješ?
Stalo se mi to přesně v moment, kdy jsem přijela po roce z Norska a měla vytvořit kompletně celou bakalářku. Trvalo to přesně měsíc, během kterého jsem se snažila přijít na to, kudy vede ta správná cesta. V momentě, když přišla múza a nápad, práci jsem měla za dva a půl měsíce hotovou. Pokud nápad dlouho nepřichází, dám si od umění na chvilku pauzu a jdu si třeba zaběhat, to se potom tvoří samo. Ale pokud jsem pod časovým tlakem, tak prostě zkouším hledat do té doby, než přijde něco, s čím opravdu spokojená jsem.
Kde hledáš nápady pro svou tvorbu?
Momentálně má inspirace plyne určitě z cestování a z poznávání nových zajímavých míst. Nejvíc inspirace vidím v exotických zemích, třeba takový Taiwan. Hmmm, myslím, že bych se tam mohla jet inspirovat na měsíce.
Pracuješ právě na něčem? Jaké jsou tvé plány do budoucnosti?
Ano, pracuji na dalším průvodci, tentokrát to bude Do Dominikány s Vendelínou a v hlavě mám také myšlenku i Do Belgie s Vendelínou. Dále mám rozpracovanou dětskou islandskou vánoční knížku o dvojčátkách, kterou bych ráda vydala.
Čemu se věnuješ ve volném čase?
Nejvíce turistice, miluji jen tak vyrazit se stanem do přírody a přespat na krásné louce či rovnou na vrcholku samotné hory. Ta rána s výhledem na východ slunce z poza vařící se kávy na vařiči, mají zkrátka něco do sebe. Celkově ale taky hodně sportuju, fotím a cestuju.
Co ti poslední dobou udělalo radost?
Nedávno jsem si začala psát daily gratitude diary. Takže se najde každý den opravdu velmi moc věcí, za které jsem vděčná, a vykouzlí mi úsměv na tváři. Radost mi udělal ale i tenhle dotazník, nikdy jsem nic podobného neabsolvovala.
Děkuji za rozhovor i mně udělal radost. Přeji hodně štěstí v tvorbě.
Julie Vojtková