Design Cabinet CZ

13.03. 2012

Rozhovor s Davidem Zampinim, ředitelem výzkumného oddělení společnosti Cemex ve Švýcarsku

rozhovory

Společnost Cemex vypsala studentskou soutěž Betonový dům, která proběhla v rámci architektonického festivalu Arch For People. Vznikly skvělé architektonické návrhy nyní nevyužité pražské lokality v Tróji. Ti, kteří se se svými projekty v soutěži umístili, odjeli na třídenní exkurzi do globální výzkumné laboratoře společnosti Cemex ve švýcarském městě Biel. Položili jsme několik otázek panu Davidovi Zampinimu, řediteli výzkumné laboratoře Cemex Research Group AG

Jak se vám líbily vítězné architektonické projekty soutěže Cemex Betonový dům?

Mně i mým kolegům ze švýcarské pobočky CEMEXu se design všech vítězných projektů opravdu moc líbil. Myslím, že studenti odvedli velký a profesionální kus práce. Dokázali navrhnout zajímavá řešení, ve kterých propojili charakteristiky městského prostředí se sociopolitickými tématy, zároveň ale dokázali vytvořit design, který nenarušuje krajinný ráz celého prostředí. Návrhy obsahovaly zajímavá využití betonu v konceptech, s kterými se nesetkáváme tak často. Navrhli například použití betonu jako stínícího prvku zpříjemňujícího bydlení a umožňujícího uspořit energii. Prostě zdůraznili, že beton je univerzální a zároveň atraktivní stavební materiál, který dokáže do architektonického designu vnést emocionální náboj.

Dokázal byste porovnat české studenty s mladými architekty v jiných zemích?

Ano. Talent a aktivní přístup českých studentů k práci je řadí do první linie dnešní generace architektů. Chtějí architekturu posunout dál, jsou plní nadšení a zápalu. Úroveň jejich práce je rozhodně srovnatelná se studenty z celého světa. Máme s nimi bohaté zkušenosti, protože ve výzkumném týmu Cemexu ve Švýcarsku máme možnost se pracovně setkávat s různými studenty architektury z různých zemí. Já v českých studentech cítím hlavně touhu vzepřít se diktátu akademického prostředí a architektonické tradice České republiky. Navzdory nejrůznějším námitkám dokázali vaši studenti jít za hranice nastolených mantinelů a poznat i uplatnit ve svých projektech nové možnosti a trendy stavebního průmyslu. Já osobně jsem byl naprosto nadšen z toho, že se jim beton jako materiál líbil a že mají chuť objevovat jeho možnosti jako designového materiálu. V průběhu jejich návštěvy v našich výzkumných laboratořích jsme schválně uspořádali hromadné setkání, abychom se mladým českým architektům mohli dostat pod kůži a poznat, jaký mají názor na danou problematiku,a jaké mají vůbec vědomosti o betonu. Cílem také bylo jim naopak nějaké nové vlastnosti betonového materiálu přiblížit. Možnostmi jeho využití byli opravdu nadšeni. Sami se aktivně zapojili do diskuze a chtěli lépe porozumět tomu, jak se dá beton v různých kontextech využít. Musím říct, že vidět jejich entusiasmus nás samotné hodně motivovalo. Myslím, že festival Arch For People skutečně splnil svůj účel. Tedy že dokázal přivést mladé architekty k betonu.

Ve vývojových odděleních určitě pracujete na něčem zajímavém a asi i tajném. Nemohl byste nám ale přesto alespoň trochu přiblížit, co je náplní vaší práce? Máte třeba nějaké nové produkty, s kterými jste seznámil české studenty?

Zorganizovali jsme pro studenty několik praktických ukázek v našich vývojových a výzkumných laboratořích, během kterých jsme jim ukázali vlastnosti jedné z našich betonových směsí značky Promptis. Jde o náš rychle tvrdnoucí beton. Promptis jsme uvedli na trh v dubnu loňského roku. Ale studentům jsme ukázali i náš letošní produkt Hidratium, což je inovativní technologie, která má betonu dodávat samoztvrzovací vlastnosti. Mladé návštěvníky jsme také seznámili s některými technologiemi, na jejichž vývoji pracujeme v současné době, a které budou mít za úkol umožnit produkci takových produktů, které zaručí trvale udržitelnou výstavbu. Studenty jsme také obeznámili s inovačními betonovými výrobky, takže teď mají větší portfolio prvků, které mohou používat při vytváření moderních designů s využitím betonu. Snažili jsme se taky zdůraznit, že inovace se stane skutečnou inovací pouze tehdy, dostane-li se k zákazníkům. To znamená, že musíme novým produktům přizpůsobit výrobu, a to ve všech našich betonárnách. Musíme splnit očekávání našich klientů. Se studenty jsme probrali všechno od výroby, přes dodávku betonu, jeho ukládání, až po jeho životnost. Tak, aby věděli, co od něho mohou čekat, když si ho vyberou jako svůj konstrukční materiál.

Cemex podporuje studenty po celém světě. Co tyto aktivity společnosti přináší?

My si spolupráci se studenty vyloženě užíváme. Oplývají takovou kreativitou a navíc nám přináší neotřelou perspektivu nejen do vytváření našich produktů, ale i do jejich propagace. Chováme se ke studentům stejně jako k našim skutečným zaměstnancům výzkumného oddělení a dáváme jim i stejné úkoly z průmyslového prostředí. Vlastně pro nás představují opravdu důležitou a přínosnou pracovní sílu. My jim na oplátku chceme nabídnout, aby si svoje vědomosti vyzkoušeli v praxi, a také aby si zkusili, jaké to je komunikovat s naším nejužším vedením. A protože naší politikou je multioborový přístup k práci, máme v týmu chemiky, stavební inženýry, strojaře, ekonomy, elektrikáře, dále studenty hotelnictví, marketingu, grafického designu i architektury. Studenti jsou bohatým a různorodým zdrojem znalostí, kreativity a oddanosti. A jsou to skuteční dříči!

Děkujeme za rozhovor.

Výsledky soutěže

Hlavní cena
1.místo - Lucie Navarová
2.místo  - Tým. č. 21 - Martin Sládek, Jana Šipulová
3.místo - Tým č. 16 - Martin Duba, Radka Ježková, Anna Podroužková

Čestné uznání společnosti CEMEX:
Tým. č. 11 - Nela Gottwaldová, Michal Hýl, Adéla Chroboczková, Petra Sopoušková

Cena veřejnosti:
1. místo - Tým č. 14 - Jana Cigošová, Miroslav Dvouletý
2. místo - Tým č. 7 - Robert Gallo, Marek Ječmen
3. místo - Tým č. 16 - Martin Duba, Radka Ježková, Anna Podroužková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu