19.09. 2016
Rozhovor s Františkem Kočou
rozhovory
Trendem v potahových textiliích je cílené zvyšování užitných hodnot pro určité použití
Potahové materiály, optický vzhled, omak, emotivní pocity jsou důležité pro rozhodování při nákupu čalouněného nábytku všeho druhu. Změna druhu, barevnosti a vzorování potahového materiálu zcela mění vzhled čalouněného nábytku. Ale při dalším užívání o spokojenosti uživatele, až přestane působit prvotní okouzlení, rozhodují technické vlastnosti potahových textilií. Začnou převažovat praktické stránky: zákazník požaduje vysokou odolnost proti špinění, snadnou údržbu, stálobarevnost, zachování tvaru a neměnného vzhledu bez viditelných známek oděru, otěru, aj. i po delší době užívání. Samozřejmě, že je velmi důležitý způsob aplikace, střih, šití, materiálová skladba čalouněného výrobku ad.
Požadavky spotřebitelů na potahové textilie se stále zvyšují. V potahových textiliích existuje pro designéry, výrobce a prodejce obrovská nabídka, ve které se neorientují. Chybné informace vznikají i díky nepřesným překladům. Zaměňují se jednotky nano a mikro, pletou se nanotechnologie a nanovlákna. Proto se Dřevařský magazín obrátil na předního českého odborníka na potahové textilie, pana Františka Koču (e-mail: info@kotexin.com, bstextil@email.cz ), s cílem přesně informovat o nových materiálech na výrobu potahových textilií, technologiích, úpravách, dalších důležitých novinkách.
DM: Součástí našeho životního stylu je hojné používání čalounění, potaženého potahovými textiliemi. Co je pod pojmem potahové textilie v současnosti zahrnuto?
F. K.: Koncem 19. století přestalo platit, že vlákna přírodního původu lze zpracovat výhradě mechanicky. Začalo období chemické výroby umělých textilních vláken, nejprve z přírodních, následně od třicátých a čtyřicátých let dvacátého století ze syntetických polymerů a z anorganických látek. Velkou část vlastností výsledných potahových textilií lze ovlivnit již při výrobě chemického vlákna a při jeho dodatečných úpravách. Dále velmi záleží na typu a konstrukci potahové textilie, ale i na konečných úpravách textilie. Rozdělení potahových textilií jsem sestavil pro studijní a přednáškové účely do tabulky. Tabulku, která se stala součástí absolventských, bakalářských a magisterských prací, stále upravuji a zpřesňuji.
DM: Stává se, že se lidé těžko orientují a mají problém rozlišit mikro a nanovlákna. Co s tím? A používají se nanovlákna pro výrobu potahových textilií?
F. K.: Pro představu rozlišení rozměrů jsem sestavil názornou tabulku (viz příloha), kterou používám v přednáškách. Pro výrobu potahových textilií se zatím nanovlákna nepoužívají, ale nacházejí však široké uplatnění jako kompozity pro filtry a ve zdravotnictví.
Pro plošné potahové textilie vč. kompozitních netkaných textilií se pro face finishing (úpravu vzhledu líce, vlastností) používají primární a dodatečné aplikace autorizovaných disperzních nano roztoků s cílem zlepšit vzhled, snížit špinění a nároky na údržbu.
Jedná se o patentovanou technologii na úpravu textilních, ale i netextilních povrchů. Na povrchu se vytvoří tenká vrstvička nanočástic, kapky vody a částečky špíny leží pouze na vrcholcích nanočástic a tím mají podstatně nižší plochu kontaktu. Soudržnost je významně snížena, kapaliny stékají, špína je odpuzována, nebo může být snadno opláchnutá. Takto ošetřené textilie lze prát či čistit čistým bílým hadříkem navlhčeným mýdlovým roztokem. Inspirací při vývoji super vodoodpudivého povrchu byla příroda, přesněji lotosový květ.
DM: Nano technologie mají i další využití: exteriérové čalounění je stále více využíváno a nano technologie pomohla zlepšit uživatelské vlastnosti, snížit teplotu povrchu. Na veletrhu Interzum 2013 získala povrstvená textilie skai ® Venezia (koženka) ocenění interzum award : intelligent material & design 2013 (článek v DM 4/2014). Jednalo se o technologii cool colors – chladné barvy. Ta redukuje zahřátí povrchu koženky na přímém slunci. Nano-povrch chrání před povětrnostními vlivy, UV zářením a znečištěním. Jaká další využití nano technologií u potahových textilií můžeme očekávat?
F. K.: Pro potahové textilie určené pro nemocnice a podobná zařízení lze očekávat zakomponování nano částic stříbra. Je známo takové použití již u lůžkovin vyvinuté ve výzkumném ústavu v Hohensteinu: potah přikrývky: tkanina: 100% bavlna (perkal uni) se zpracováním Nano – Silber, výplň silikonizované duté vlákno Nano – Silber se stálou antibakteriální úpravou (100% polyester). Do vysoce kvalitního polyesterového dutého vlákna a tkaniny je zakomponováno stříbro, resp. jeho částice v rozsahu nanometrů. Dochází k uvolňování iontů stříbra, které během 1 minuty zablokují dýchací systém bakterií. Působení těchto iontů je silně aseptické. Antibakteriální účinky přetrvávají i po opakovaném praní.
DM: U kterých potahových textilií se můžeme setkat s mikrovlákny?
F: K: Známé použití mikrovlákna je v potahové kompozitní textilii Alcantara®. Tento materiál byl v sedmdesátých letech dvacátého století vyvinut v japonské chemické společnosti Toray Industries. Alcantara® se dnes vyrábí v Itálii, ale charakterem a kvalitou podobné typy textilií jsou vyráběny celosvětově několika producenty v různých barevných a kvalitativních verzích. Alcantara® je obchodní název netkané plošné textilie. Alcantara® se vyrábí z bikomponentních mikrovláken z polyesteru (68 %) a polyuretanu (32 %) a to patentovaným způsobem zvlákňování a výroby kompozitu. Je to unikátní, v současnosti jeden z nejvyhledávanějších potahových materiálů, s vynikajícími užitnými vlastnostmi. Alcantara® je pevná, při své nízké hmotnosti neuvěřitelně odolná proti oděru (100.000 Martindalle), ale zároveň měkká, pružná a poddajná. Díky své vlákenné struktuře je dokonale propustná a prodyšná. Nesráží se a je stálobarevná. Svým povrchem se podobá broušené usni a bývá s ní často zaměňována. V současné době je kolekce rozšířena o tisky, embosování, vypalované vzory laserem a perforacemi.
DM: Kromě nábytku sedacího a lehacího se čalouní skříňový nábytek, stoly nebo jejich části, sedadla a interiéry veřejných a soukromých dopravních prostředků, exteriérové čalounění. Pro dlouhé sezení ve vlacích, trolejbusech a autobusech jsou příjemné vlasové textilie, plyše s velkou odolností proti oděru, které jste navrhl, konstruoval. Jaké specifické vlastnosti mají tyto plyše pro veřejný interiér?
F. K.: Ve veřejných interiérech a dopravních prostředcích jsou na textilie kladeny poměrně vysoké požadavky, jednak na komfort a specifiku užívání, na jejich fyzikálně mechanické vlastnosti, a to především na parametry stálostí v otěru, oděru a stálostí na světle. V oblasti bezpečnosti se pak jedná hlavně o odolnost textilie vůči ohni, dýmivost a toxicitu. V neposlední řadě je kladen důraz na i na design a koloristiku.
Při vývoji a výrobě vlasových tkanin pro dopravní prostředky spolupracujeme s textilními firmami v Belgii, Německu, Francii, Švýcarsku, Anglii a Polsku, a to proto, že v naší republice již neexistuje ani jedna firma, která je kdysi vyráběla. V současné době dodáváme především pestře tkané žakárové dvojplyše (face to face), a klasické moquette a epinglé tkaniny.
DM: S jakými nejčastějšími chybami v použití potahových textilií se na čalouněných výrobcích setkáváte?
F. K.: Většina potahových textilií je konstruována jednolícně, což znamená, že je určena strana líce a strana rubu, který nemá vlastnosti požadované pro potahové textilie. Chybou je, když se potahová textilie použije obráceně, rubovou stranou na líc, třeba proto, že se designérovi víc líbí, uplatní na vnější plochu čalounění. Samozřejmě, že spotřebitel má právo u prodejce uplatnit právo z vadného plnění a prodejce u výrobce. Výrobce čalouněného nábytku však s reklamací u dodavatele potahové textilie nemůže uspět.
Další chybou, se kterou se často setkáváme, je zákazníkem nevhodně zvolená textilie pro daný typ čalouněného nábytku. Snažíme se proto od zákazníka získat informace o tom, kde se bude čalouněný nábytek používat, jaké bude jeho zatížení, jaký bude střihový plán a skladba výplňkového materiálu a poté mu nabídnout vhodnou potahovou textilii. Ještě dnes se, bohužel, ale setkáváme s tím, že nejdůležitějším kritériem pro zákazníka je cena. To samozřejmě akceptujeme, ale zákazníka důrazně upozorňujeme, že musí počítat s tím, že kvalita textilie, bude úměrná ceně.
Za DM se ptala a za rozhovor děkuje Ing. Helena Prokopová
František Koča
- *1949 v textilní rodině
Vzdělání:
- Střední průmyslová škola textilní v Brně, Obor mechanická technologie textilu – tkalcovství
- Postgraduální studium na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze
Praxe:
- Sukno – nástupní praxe, míchárna a čechrárna, mykaná a česaná přádelna, soukárna prstencová a dvouzákrutová skárna, přípravna tkalcovny, tkalcovna, vyšívárna, barevna vločky, česanců a x-cívek, suchá a mokrá úpravna, dessinatura a kolekční dílna
- Mistr člunkové tkalcovny závod 01
- Technik v technicko organizačním oddělení, podnikové ředitelství – řízení zkušebny a zkušební tkalcovny Nopas OK-4, instalace a spuštění nových skřipcových tkacích strojů STB-2 a 4 závod 01
- Vedoucí přípravny a tkalcovny Novostav, závod 03
- Ředitel závodu 01 – provoz mykaná přádelna, zdvojovna, skárna, přípravna tkalcovny, skřipcová a jehlová tkalcovna, vyšívárna
- Ředitel firmy Riemer
- Výrobní ředitel firmy Bekaert Textiles cz
- Ředitel firmy BS textil
. Helena Prokopová
Cech čalouníků a dekoratérů
Foto: archiv Ko-Tex-In
Převzato časopisu Dřevařský magazín 11/2015