14.06. 2020
Rozhovor s Jiřím Andělem a Petem Isevem z ateliéru Yakobium
rozhovory
Zlínské designérské duo Yakobium tvořené BcA. Jiřím Andělem a BcA.Petem Isevem získalo v mezinárodní soutěži A' Design Award (2019–2020) v kategorii Jewelry, Eyewear and Watch stříbrné ocenění. Jejich pískovcové vyřezávané světelné objekty jsou nejen originální, ale unikátní díky inovativní technologii a uměleckému a řemeslnému přístupu autorů. Položili jsme jim proto několik otázek.
V roce 2019 jste založili ateliér a značku Yakobium. Jak jste na tento specifický název přišli a od čeho je případně odvozen?
JA: V roce 2019 jsme oficiálně založili značku Yakobium, ale na projektu jsme pracovali roky před tím. Je to všechno o čase, kterého není nikdy dost, veškeré věci řešíme v našem volném čase, jelikož jsme každý zaměstnaný v jiných firmách.
PI: Co se týká názvu, od počátku jsme věděli, že pro nás naše značka musí mít nějaký hlubší význam. Musí být výstižná, jedinečná a zapamatovatelná. V neposlední řadě i volná. Návrhů bylo spousty, ale oba jsme cítili, že to stále nevystihuje nás.
JA: Nakonec si Pete všiml zásadní a charakteristické věci u nás dvou, a sice když spolu řešíme detaily našich poznatků a návrhů, oba neustále používáme slovo „jakoby“ a naši společnou profesionální dráhu spojilo umění a design. Výsledkem, je Yakobi a umění, to spojení nám přišlo zábavné. Proto jsme ateliér Yakobium.
Odkud čerpáte inspiraci?
JA: Převážnou část tvoří příroda a historická tradice uměleckých řemesel. Hlavní inspirací pro náš projekt je Český ráj. Skalní pískovcové útvary jsou právem označovány jako přírodní dědictví, a kdo by nechtěl mít doma kousek té přírodní krásy. Proto vznikl nápad navrhnout a vyrobit strukturu bez poškození přírody, aby byla jedinečná, funkční a vizuálně atraktivní.
Co je charakteristické pro vaše skulptury?
PI: Organické tvary s jedinečnou strukturou a písek. Často doplněné o světelný zdroj, nebo nějakou další funkci.
Je možné prozradit něco z výrobního procesu? Jak objekty vznikají?
PI: Ve většině případů, začíná návrh náčrtem tužkou, následovaný počítačovou vizualizací a přípravou prototypu. Skloubení technologií s ruční dovedností a umem v opracování. Různé možnosti zušlechtění, jak po vizuální, tak po technické stránce. Technický postup výroby jsme si vymysleli sami.
Kromě vašich webových stránek můžeme někde vidět sochařské objekty/skulptury přímo naživo?
PI: Naposledy byly vidět naživo v hotelu Four Seasons v Praze. Teď naše objekty nikde k vidění naživo nejsou, kromě soukromých sbírek.
Značku Yakobium tvoří tým dvou designéru. Jak se Vám spolupracuje a co má kdo na starosti?
JA: Rád bych zmínil, že spolupracujeme při realizacích s lidmi, kteří jsou ve svých oborech profesionálové. Víme, že se na ně můžeme spolehnout.
PI: Známe se už poměrně dlouho. A to, že jsme spolu založili značku Yakobium, dokládá, že se na většině věcí dokážeme shodnout a to je podstatné i když to někdy trvá déle. Co se nových návrhů týká, je to podobné jako v kapele, někdo přijde s nápadem a na něm se společně dál pracuje, anebo je ten nápad víceméně hotová věc a potřebuje jen dotáhnout do konce. Co se realizací týká, práci si dělíme podle toho, co je komu bližší. Jiří byl ten, kdo přišel s myšlenkou a výrobou skulptur, jeho prvotním projektem byl Shape One, proto se převážně zaměřuje na výrobu daného objektu a já se starám o grafický a obalový design a o marketing. Naše činnosti se poslední dobou docela často prolínají. Bude to také tím, že je za námi dlouholetá, prokazatelná praxe a činnost v daných oborech.
JA: Jako jeden z úspěšných příkladů je realizace pískovcového motýlku Yakobium Bow Tie, krerý získal tento rok stříbrné ocenění v prestižní mezinárodní soutěži A' Design Award (2019–2020) v kategorii Jewelry, Eyewear and Watch.
Jaký je váš profesní cíl? Čeho byste chtěli v budoucnu dosáhnout?
PI: Yakobium je o společné realizaci. Ukázat kreativitu a inspiraci. Chceme postupně realizovat naše vlastní nápady, ale samozřejmě se nebráníme spolupráci na projektech pro jiné subjekty a značky.
Mohli byste zhodnotit, co pro Vás znamená umění a design?
JA: Umění a design je denní součást našeho bytí. Jak v pracovním, tak v soukromém životě. Umění by ve vás mělo zanechat duševní, vnitřní dojem, má svůj charakter a slouží primárně k dekoračnímu účelu. Design má v sobě skloubit věci jako vizuální vjem, technické řešení a funkčnost. To se snažíme dát do našich projektů.
Jiřímu Andělovi a Petu Isevovi za rozhovor děkuje Andrea Vaňourková
www.yakobium.com