Design Cabinet CZ

03.12. 2010

Rozhovor s JUDr. Martinem Růžičkou

rozhovory

JUDr. Martin Růžička je povoláním soudní exekutor. Kromě toho však aktivně podporuje studentský design. Vítězi Národní ceny za studentský design 2010 Jindřichu Vodičkovi věnoval 20 000 korun. Ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací UTB ve Zlíně pořádá od roku 2009 studentskou soutěž Talent, která je od letošního roku mezinárodní. A jak si podle jUDr. Martina Růžičky vede český studentský design ve srovnání s tím světovým?

Proč jste se rozhodl podpořit Národní cenu za studentský design 2010?

Dění kolem udílení Národní ceny za studentský design sleduji již několik let. Proto když se na mě obrátila Lenka Žižková s prosbou o finanční pomoc, rád jsem její žádosti vyhověl.

V roce 2009 jste založil soutěž Talent. O to se může zdát překvapivější, že jste podpořil také obdobnou cenu, vyhlašovanou Design Cabinetem. Řekl byste, že si obě soutěže konkurují, nebo se podle vás spíše doplňují?

Studentskou soutěž „Talent designu" jsem v žádném případě nezakládal jako konkurenci Design Cabinetu. Jsem přesvědčen o tom, že obě ceny tady mají svůj prostor. Je dobré, že naše vztahy jsou přátelské a já například můžu předávat cenu v rámci druhé soutěže.
Navíc letošní ročník Talentu jsme vyhlásili jako mezinárodní, tedy s částečně jiným záběrem soutěžních prací. Jedná se přitom o mladou soutěž a jen čas ukáže, zda jsou myšlenky, které stály u jejího zrodu, dostatečně životaschopné.

Co zejména oceňujete na Tvorovi Jindřicha Vodičky?

Jde o zajímavý myšlenkový koncept, který nese stopy mladé invence a nadhledu. A myslím si, že to by mělo být především studentským návrhům vlastní. Prostě popustit uzdu fantazii a troufnout si předvést něco, co nabourá vyježděné koleje a zaběhané stereotypy.

Živíte se jako soudní exekutor. U nás nebývá obvyklé, aby byl design tak aktivním způsobem podporován někým, kdo není přímo z oboru.

Ano, v oblasti designu jsem rozhodně jen nadšeným laikem. Přesto se domnívám, že prezentace studentského designu potřebuje finanční podporu a konkrétní zviditelnění. Proto rád podporuji výše uvedené akce Design Cabinetu, nebo se podílím na věcech kolem Talentu. Daří se mi postupně získávat další podnikatelské subjekty, které Talent a Národní cenu za studentský design začínají finančně podporovat.

Žijete ve Zlíně, ve městě s velkou tradicí, pokud jde o architekturu a design. Chcete svou činností na tuto tradici navázat?

Tak to rozhodně. I v preambuli Talentu stojí, že chceme navázat na velikány, jakými byli ve svém oboru např. prof. Zdeněk Kovář či prof. Vincenc Makovský. Zlín představoval v minulosti světovou špičku v oblasti průmyslového designu a inovativních technologií. Sympatické je rovněž to, že i zlínský primátor letos udělí svou cenu vybranému soutěžnímu návrhu.

Jak byste zhodnotil situaci v českém studentském designu? Jaká je podle vás úroveň současných studentských prací - zejména ve srovnání s těmi zahraničními?

Velkou část svého volného času věnuji procházení univerzitních webů po celém světě a prohlížení studentských portfolií. Dovolím si tedy říci, že určitý přehled mám. Český studentský design si rozhodně nestojí špatně. To potvrzují i úspěchy v různých mezinárodních soutěžích.
Z čeho mám trochu obavy, je jistá „nadprodukce" absolventů designových oborů. Připadá mi, že počty těchto studentů jsou v porovnání se srovnatelnými zeměmi v zahraničí nadměrně vysoké. A že někdy počet plev mezi zrnem je příliš značný. Sleduji i zařazování studentů do praxe a zjišťuji, že část absolventů začíná mít se svým uplatněním problémy.

Co by se podle vás mělo v oblasti českého studentského designu zlepšit?

Zejména prezentace studentských prací. Je opravdu někdy žalostné projíždět studentské weby našich škol. Existuje samozřejmě mnoho světlých výjimek, ale obecně není tlak na to, aby student byl připraven své práce „prodat". A k tomu je nutné mít kvalitně zpracované své portfolio, což se u nás dost podceňuje.
Také je důležité, aby studenti dostatečně využívali možnost účastnit se nejrůznějších soutěží a workshopů. Je mi líto když vidím, kolik studentů svou leností promrhá své schopnosti. Jak jsem již uvedl výše, v praxi se skutečně uchytí jen ti nejschopnější a nejaktivnější.
A úspěšné účasti ve studentských soutěžích jsou důležitou součástí a ozdobou životopisu každého mladého designéra všude po světě.

Kdy jste se začal o design zajímat? Jaký je váš osobní vztah k němu?

O umění a design se zajímám již mnoho let. Bohužel jsem nebyl v této oblasti nijak osobně obdarován. Mé výkresy ze základní školy sloužily vždy k bujarému pobavení širokého publika.
Přesto se snažím náš studentský design aktivně podporovat v rámci toho, co umím. A doufám, že příležitostí bude ještě dost.

Co rád děláte ve svém volném čase?

Dobrá kniha a dobré jídlo mě baví stále. V poslední době objevuji kouzlo lesních projížděk na horském kole. Tenis, lyžování a cestování na všechny způsoby patří rovněž mezi mé stálice.

Veronika Rollová
foto: archiv Martina Růžičky

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu