05.05. 2009
Rozhovor s Kateřinou Jiroutovou
rozhovory
Kateřina Jiroutová na cestách – v rakouském Linci
Studentka Kateřina Jiroutová z Ateliéru Design keramiky z FUD UJEP se vydala na stáž do rakouského Lince.
Od kdy do kdy jsi na stáži byla?
Do Lince jsem dorazila koncem září 2008. Můj pobyt v Rakousku trval pět měsíců.
Jak bylo sousedů?
Jsem moc ráda, že jsem dostala možnost se někam podívat. Všem, kteří nenašli ještě odvahu se na stáž vydat, vzkazuji „Nebojte se!". Člověk najde nové přátelé. Získá kontakty a hlavně pozná jinou kulturu, která se odráží i v umělecké a designérské tvorbě.
Proč sis zvolila Linec?
Na střední škole jsem se byla v této škole podívat. Navíc jsem měla několik přátel, kteří zde v minulosti studovali.
Studovala jsi na jaké škole? Jaký obor?
Studovala jsem na KUNST UNIVERSITÄT LINZ – Universiät für kunstlerische und industrielle Gestaltung, obor „Keramika“, který vede Dipl. des. Univ. Prof. Frank Louis.
Také jsem navštěvovala Johanes Kepler Universität v Linci, kde probíhala výuka jazyků.
Jak vypadala výuka výtvarných předmětů, designu?
Výuka je podobná jako na naší škole. Jednou týdně byly korektury, popřípadě jsme si mohly konzultace domluvit dle potřeby individuálně v jiném termínu. Na rozdíl od naší školy zde však studenti pracují celý rok na jednom projektu. Práce studentů jsou rozmanité. Ateliér je zaměřen spíše na volné umění, ale design sem též proniká.
Mají klauzury apod.?
Ano, obhajoby klauzurních prací probíhají stejně jako na naší škole (chodí komise, každý student má přibližně 20 minut k tomu, aby seznámil odbornou veřejnost se svojí prací).
Líbilo se mi, že každý člen poroty dává známku sám za sebe, tudíž znáte jeho osobní názor na onu věc.
Viděla jsem Tvé šperky na klauzurách. Mají rozdílný porcelán – v čem je odlišný? Zaujala Tě snad velká nabídka barvítek?
Šperky jsem dělala z francouzského porcelánu, který se pálí na nižší teploty v elektrické peci. Dávám však raději přednost našemu porcelánu z Dubí, který už na pohled působí svojí slinutostí a průsvitností kvalitněji. Možná jsem však už z Dubí spíš naším porcelánem zhýčkaná. Na druhou stranu, proč ne. Ten, kdo nemůže pálit v redukci na vysoké teploty, tento porcelán jistě ocení a i pro mne byl další zkušeností do života. K dispozici zde byla velká škála barvítek, čehož jsem využila. Nejvíce mne zaujal černý odstín, se kterým jsem do té doby ještě nepracovala
V čem se lišila výuka a přístup pedagogů?
Jak jsem se již zmiňovala, průběh výuky byl podobný jako u nás. Šperky jsem realizovala pod vedením Mag.art.A.Univ.Prof. Ingrid Smolle, kterou jsem si oblíbila a i nadále s ní udržuji kontakty prostřednictvím e-mailů. Vyučující mají se studenty velmi kladné vztahy, což se mi líbilo.
Linec je kulturní metropole Horního Rakouska se silnými historickými vazbami na Čechy. Pocítila jsi nějaké souvislosti nebo rozdíly?
Je pravda, že jsem si často připadala, jako bych byla v Čechách, s tou výjimkou, že se zde mluví jiným jazykem.
Jak je na tom Linec se současným designem?
Řekla bych, že dobře. Své na tom má asi i to, že bylo toto město zvoleno Kulturním městem Evropy. Hlavně bych chtěla dodat, že v Rakousku lidé mnohem více ocení ruční práce a jsou schopni si za to také zaplatit honorář, který tomu odpovídá.
Navštívila jsi místní muzea? Jak na Tebe zapůsobila?
Byla jsem v Ars Electronica Centr a Lentos Museum of Modern Art. Obě návštěvy byly zajímavým zpestřením a kladným přínosem mého pobytu.
Probíhaly v době Tvého pobytu nějaké studentské výstavy? Jak vypadá studentský život?
Překvapilo nás, že věková hranice studentů je úplně jiná než u nás v Čechách. Některým studentům, kteří s námi navštěvovali kursy kresby, bylo i přes padesát let! Mají to spíše jako celoživotní koníček. Linec studenty přímo žije, což bylo příjemné zjištění. Studentské výstavy se na půdě školy pořádaly celkem často, většinou se jednalo o instalace v hale hlavní budovy školy.
Co Ti pobyt dal nejen po umělecké stránce?
Nové přátelé – nejen z Rakouska, ale také z Německa, Portugalska, Španělska, Tchajwanu, Turecka, ... a také osamostatnění. Nalezla jsem odvahu komunikovat v cizím jazyce.
Přehodnotila jsem i některé za svých názorů, co se týče školy a umění a designu. Po umělecké stránce jsem se seznámila s jinými materiály, vyzkoušela si jiné techniky apod.
Na čem teď pracuješ?
Momentálně pracuji na zahradní plastice, kterou jsem předběžně nazvala „Morčata“. Zatím je to v návrhové fázi. Dále na soutěži „Pissoir Art Gallery“ a také přemýšlím nad „Slow food“, což je naším dalším tématem v ateliéru pro tento semestr.
Děkuji za rozhovor za Design Cabinet CZ
Dita Hálová
www.ufg.ac.at