Design Cabinet CZ

17.03. 2009

Rozhovor s Kryštofem Nosálem a Jinřichem Vařekou z firmy Ravak – vana Safe nenechá nikoho na holičkách

rozhovory

Na světových veletrzích sanitární keramiky lze už řadu let zaznamenat trend, kdy se výrobci van snaží nabídnout spotřebitelům bezpečné výrobky, v nichž si mohou bez obav užívat očistu i osvěžení děti, lidé starší a všichni, kdo mají nějaké zdravotní problémy a trápení. Loni se konečně objevila taková vana i u nás. Pro firmu Ravak, která spolupracuje i se zahraničními designérskými studii a vyváží své produkty do celého světa, ji navrhl v rámci diplomové práce dnes již absolvent studia designu na VŠUP Kryštof Nosál.

Aby vana vyhověla zadaným požadavkům bezpečnosti, sledoval Kryštof Nosál dlouhodobě a pozorně, kde vzniká nejvíce nebezpečných momentů, které vedou k četným úrazům. Navrhl vaně snížený přední lem, jehož výškové překonání se hravě zvládne, a oproti jiným vanám v rohovém prostoru také plochu pro sezení pro ty, komu se do vany špatně vstupuje. Je tak možné si nejprve sednout, a pak nohy do vany jen přehodit..K další opoře slouží praktické dlouhé a široké madlo na zdi, jehož se lze přidržovat také při vstávání, otáčení se či při sprchování. Vnitřní prostor vany je rozdělen na dvě části - hlubší a vyvýšenou. Hlubší část se dá využít pro rychlé opláchnutí nohou, vyšší dno jako sedátko pro lepší vstávání nebo jako odkládací plocha na hračky malých dětí, kterým pro koupání stačí hlubší část vany.

Vana Safe je skutečně originální (i když nenápadná), proto jsme se na její vznik zeptali jak autora, MgA. Kryštofa Nosála, tak majitele firmy Ravak Jinřicha Vařeku.

Kdy a jak se rozhodne firma s dobrým a známým jménem a navíc spolupracující se zahraničními designéry, že zadá poměrně náročný úkol českému studentovi designu? Jak probíhala spolupráce na tomto výrobku s Kryštofem Nosálem?

Jindřich Vařeka: Nejen projekt, ale i jeho zadání prošlo značným vývojem. Na začátku jsme totiž nebyli schopni dát jednoznačnou představu o podobě vany, bylo proto těžké oslovit renomované designérské špičky. Jejich snahou je velmi často rychle směřovat k cíli, což není vždy nejlepší. Proto jsme se obrátili na Kryštofa Nosála, se kterým jsme spolupracovali už před jejím vznikem. Spolupráce na vývoji vany Safe trvala rok. Mnohokrát jsme se během té doby vraceli na začátek projektu.Také jsme se s Kryštofem Nosálem účastnili gerontologické konference v Ostravě, kde jsme čerpali zkušenosti lidí, kteří se těmito projekty pro domovy důchodců či rehabilitační střediska zabývali nebo zabývají.

Proč jste se rozhodli pro výrobu vany pro handicapované osoby? Některé vzory se léta vyrábějí v zahraničí, nebylo by lepší je kupovat namísto investice do vlastního vývoje a výroby?

Jindřich Vařeka: Musím zásadně oponovat. Existují sice vany pro handicapované lidi, ale ve všech případech se jedná o velice sofistikované výrobky, jejichž cena je právě pro tyto osoby nedostižná. Chtěli jsme vytvořit jednoduchý, hezký, praktický a cenově dostupný výrobek. Netoužili jsme po jednoznačně funkčně změřeném produktu. Vana Safe byla vyvinuta nejen pro handicapované, ale pro ty, kdo předpokládají, že budou stárnout, a pro všechny, kteří se chtějí při koupání, vstupu do vany a vystupování z ní cítit bezpečně.

Kryštof Nosál: Pokud jde o zahraniční konkurenci, sloužila nám spíše jako případ, kterého se chceme vyvarovat. Zahraniční vany vypadají hodně „nemocničně“, mají spoustu prolysů, madel a nepůsobí právě přívětivě. Já jsem se snažil navrhnout vanu, která by na první pohled nevypovídala o tom, že je určena pro starší zákazníky nebo handicapované. Spíše jsme mysleli na vanu vícegenereční. Je totiž vhodná také pro malé děti.

Co všechno jste pro výrobu prototypu museli udělat?

Kryštof Nosál: Cesta od zadání k výslednému návrhu byla poměrně zdlouhavá. Od počátku jsem se snažil konzultovat návrhy s odborníky na gerontologii a těmi, kdo pracují například se seniory každodenně. Navštívil jsem několik domovů pro seniory, kde mi toho hodně vysvětlili. První návrhy jsme prezentovali na gerontologickém semináři v Ostravě, kde se setkaly s velkým ohlasem. Pokud jde o technickou realizaci vany, hodně jsem konzultoval možnosti výroby s vývojáři Ravaku. Vana byla totiž v některých detailech zcela odlišná od standardních van, což nám trochu zamotalo hlavu. Hodně mi pomohly modely 1:1, které jsem vyráběl pro ověření ergonomických parametrů.

Jindřich Vařeka: Vyráběli jsme několik prototypů, od nichž se pak vždy vytvořilo několik variant . Tím jsme si vždy odzkoušeli, jak je náš záměr naplňován. Zkoušeli jsme vstup do vany i výstup z ní, zvedání nohou, vše, co by mohlo být pro uživatele obtížné.

Vana nevypadá na první pohled odlišně od běžných van – co je na ní odlišného?

Kryštof Nosál: Princip a funkce vany jsou samozřejmě stejné, ale forma se změnila hodně. Do vany se vstupuje běžně, tj. překročením předního lemu. Navrhl jsem další způsob – sedne se s na její okraj, nohy se postupně přenesou do vany, a pak se sedne dovnitř. K opoře rukou slouží velké půlkruhové madlo, které umožňuje pomalé a postupně přemisťování ve vaně. Na počátku jsem navrhoval otočné sedátko. Postupně jsem vzhledem k technologickým a ekonomickým možnostem musel sedací část integrovat do samotného „těla“ vany. V průběhu projektu jsme se rozhodli, že vana bude mít další „sedátko“ také v její vnitřní části, aby člověk mohl lépe z vany vstávat. To také její design značně ovlivnilo. Hodně jsem bojoval i s problémem, jak vyřešit výškový rozdíl mezi sedátkem a lemem vany. Pro pohodlné nastupování je nejvýhodnější, když je lem vany níž než „vstupní“ sedátko. Ale pro komfort koupání, aby byla ve vaně dostatečná hladina vody, to není příliš vhodné. Podobný problém byl i s vnitřní sedací plochou, kde jsem musel taky najít kompromis, aby se ve vaně dalo pohodlně koupat.

Jak jste jako firma spokojeni se spoluprácí se školami? Jsou budoucí designéři dostatečně připraveni na setkání s firmami a jejich výrobou?

Jindřich Vařeka: Myslím si, že budoucí designéři budou muset velmi často revidovat některé své představy o funkčním designu. Vymyslet sériově vyráběný produkt, který se cenově neodlišuje od ostatních a přitom se bude prodávat, to je zcela jiná věc, než vymyslet čistě „designový“ skvost. Chceme po designérech, aby vymysleli věci, které se budou lépe a ekonomicky vyrábět. To oni nechtějí slyšet. Je třeba naše a jejich představy sladit, dojít ke kompromisu. Ale jakýkoli ústupek v ekonomické oblasti či v oblasti funkčnosti není dobrý.

Plánujete další spolupráci s tímto designérem nebo se chystáte objevit nové talenty?

Jindřich Vařeka: Spolupráce s Kryštofem Nosálem pokračuje na dalších projektech.

Údaje: Vana Safe má rozměry 165 x 88/69 cm a nabízí se v pravém i levém provedení. Cena vany včetně podpory a DPH je 13 340 Kč. Prodává se v síti smluvních prodejců společnosti RAVAK po celé republice.

Lenka Žižková

www.ravak.cz
Foto: archiv firmy Ravak a Kryštofa Nosála
Zpracováno pro časopis Obklady, dlažba, sanita, www.profimag.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu