04.01. 2016
Rozhovor s Lenkou Husárkovou
rozhovory
17. 12. 2015 se uskutečnil čtvrtý ročník charitativní aukce Pilsner Urquell. V dobročinné dražbě se vydražilo 10 unikátních pivních lahví. Získanou finanční částkou se pravidelně podporuje Centrum Paraple, které pak pomáhá lidem s poruchou míchy.
Vizuál loňských lahví měla na svědomí absolventka designu Lenka Husárková, která pochází ze středočeského města Slaný. Mladá autorka získala díky originálnímu nápadu příležitost pracovat na limitované edici pivních lahví neslavnějšího českého piva, navíc společně s jedním ze světově uznávaných designérů Bořkem Šípkem.
Jak jste se dostala k tak tradičnímu řemeslu, jakým je sklářství?
Sklo na mě vždy působilo jako magický materiál, který nabízí spoustu možností, jak s ním pracovat. I z tohoto důvodu jsem se rozhodla ho studovat do detailu a prohloubit své znalosti jehodesignování.
Co Vás na skle baví, čím vás přitahuje?
Na skle mě baví především jeho optika, křehkost a tvrdost zároveň. Sklo je prostě neuvěřitelný materiál, ze kterého lze vytvořit nádherné kousky. Ze stejného důvodu mě zajímá i práce se solí. Právě na této myšlence jsem letos postavila svojí závěrečnou práci, kterou můžete shlédnout na výstavě děl z letošního ročníku soutěže Stanislav Libenský Award 2015, do kterého jsem se zapojila.
Co Vás přivedlo k tomu se do takové soutěže přihlásit?
Asi největší motivací byla možnost vystavovat v prestižních prostorech, které jsou pro Stanislav Libenský Award typické. Už když jsem se soutěže zúčastnila poprvé v roce 2013, výstava se konala v Královském letohrádku na Pražském hradě. Atmosféra byla úžasná, a proto jsem se přihlásila znovu.
V rámci Stanislav Libenský Award je mimo jinévypsána soutěž o nejlepší návrh designových aukčních lahví Pilsner Urquell, které se draží v předvánoční dobročinné aukci. Co Vás přimělo k tomu zapojit se i do tohoto projektu?
Každá prezentace je pro designéra/umělce zajímavá a zároveň i důležitá. Pokud jde navíc o návrh, který přispěje na dobrou věc, motivace je hned o to větší.
A proč si myslíte, že právě váš návrh oslovil porotu nejvíce?
Myslím si, že uspěl, protože spojuje tradiční hodnoty plzeňského piva s neotřelým designem. Chtěla jsem také, aby každá láhev byla něčím výjimečná, a tak jsme ve finále společně s Bořkem Šípkem navrhli vzhled tak, aby každá aukční lahev z limitované várky deseti kusů měla originální pečeť.
Můžete popsat ve zkratce techniku, kterou bude těchto 10 aukčních lahví vznikat?
Lahev by měla být foukaná do dřevěné formy a každá pečeť by měla být vyrobená tradiční ruční prací.
Jak dlouho Vám trvalo vytvořit návrh lahve?
Návrh jsem vymýšlela zhruba v průběhu dvou týdnů. Vždy večer jsem přemýšlela, jaká lahev by byla nejvhodnější pro tuto příležitost a zároveň jsem se nechávala inspirovat různými pivními produkty.
Zmínila jste, že na finálním designu lahve jste spolupracovala s předním českým umělcem Bořkem Šípkem, se kterým teď můžete participovat i na výrobě lahví v jeho novoborské sklárně. Jaký je to pocit?
Je skvělé, že se celý tento projekt snaží už od loňského roku spojit začínající designery a uznávané umělce. Zprostředkovává mi prací se světově uznávaným autorem Bořkem Šípkem předání tolika důležitých a zajímavýchmezigeneračních zkušeností… Navíc sledovat práci profesionála, jakým je Bořek Šípek, bylo pro mě velmi zajímavé, přínosné a inspirativní.
Zmínila jste, že jste se při vlastní tvorbě inspirovala pivními produkty - jaký je váš vztah k českému pivu?
Rozhodně kladný. Mám moc ráda, když mohu s přáteli posedět a popovídat si v příjemné hospůdce u dobrého piva. Navíc mě baví ochutnávat a zkoušet nová piva a porovnávat jejich chutě, takže neodmítnu k ochutnání jak piva z lokálních minipivovarů, tak ze všech koutů světa.
O autorce Lence Husárkové
Lenka Husárková pochází ze středočeského města Slaný. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou, ateliér Design a světelné objekty a je čerstvou absolventkou Ateliéru skla na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V současné době působí jako designér ve společnosti Crystal Bohemia, a. s. V roce 2015 uspěl její návrh lahve v soutěži Libenský Award, a díky tomu se mohla podílet na výrobě aukčních lahví Pilsner Urquell 2015 a zároveň spolupracovat s předním českým umělcem Bořkem Šípkem. Pražská galerie českého skla nedávno otevřela její vlastní výstavu s názvem Krystalický svět, která potrvá až do 30. ledna 2016.Můžete zde zhlédnout její funerální design v podobě umělecky zpracovaných uren či objekty křehké jako papír.
O dražbě lahví Pilsner Urquell pro Centrum Paraple
Společnost Plzeňský Prazdroj pořádá charitativní dražbu od roku 2012. Každý rok nechá navrhnout a vyrobit limitovanou edici designových pivních lahví PilsnerUrquell, které jsou určeny k předvánoční aukci. Výtěžek z dražby každoročně směřuje na podporu Centra Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy. Za poslední tří roky charitativní dražba přinesla Centru Paraple výtěžek ve výši 2,2 milionů korun. Projekt zároveň podporuje i mladé a nadějné umělce. Autorem designu aukční lahve se tradičně stane účastník soutěže Libenský Award, jehož návrh zvolí odborná porota jako nejlepší.