22.03. 2014 - 22.04. 2014
Rozhovor s Lenkou Žižkovou k letošnímu ročníku soutěže o Národní cenu za studentský design 2014
Soutěže
Nezadržitelně se blíží letošní vyhlášení soutěže o Národní cenu za studentský design 2014. Jaké letos nastanou změny a jaké budou novinky? Zeptali jsme se PhDr. Lenky Žižkové, ředitelky nadačního programu Design Cabinet CZ, který soutěž s dalšími institucemi vyhlašuje a organizuje.
Co nového?
Mám nové koleno (směje se a gestikuluje berlí). (Pozn. Lenku jsme museli navštívit doma, kde se ještě po operaci léčí.) Těším se, až budu zase normálně chodit a přestanete mě všichni vidět zápasit buď berlemi, nebo s hůlkou. V letošním ročníku soutěže dojde k zásadní změně, kterou přinesl její vývoj. Při zasedání národní poroty v loňském roce, v milém a přátelském prostředí firmy mmCité se ukázalo, že je stále těžší posuzovat společně práce grafického designu a produktového designu. Proto jsme se rozhodli k radikálnímu řezu, kdy budou grafické práce, respektive práce spojené s vizuální komunikací soutěžit samostatně a všechny ostatní obory sdružené kolem produktového designu také samostatně. Tím se pro oba obory rozšíří časový limit, protože půjde o dvouroční rytmus bienále.
Velkou novinkou také je, že se letošním spoluvyhlašovatelem stává Moravská galerie v Brně a díky tomu budou všechny nominované práce vystaveny v rámci Bienále grafického designu Brno. Tam by k výstavě měly také probíhat workshopy (tedy, pokud se to podaří).
Konzultovali jste toto rozhodnutí se školami?
Samozřejmě. A myšlenka byla přijata kladně oběma obory. Jen máme všichni strach z toho, že studenti, kteří školu opustí v roce, kdy nebude jejich obor soutěžit, se v následujícím roce zapomenou přihlásit. To se musí hlídat, známe je dobře ! Bude to organizačně trochu náročnější pro všechny. Nicméně se domníváme, že se zvětší konkurence, což soutěži i studentům prospěje.
Ví se, že soutěž o Národní cenu za studentský design je nejnáročnější a nejobjektivnější designérská soutěž u nás. Udržíte tyto kvality i v novém režimu?
Jistě, princip soutěže zůstává stejný. Bude se soutěžit anonymně a práce budou opět hodnotit tři na sobě nezávislé poroty podle předem daných kritérií. Ke kritériím se mohli vyjádřit všichni pedagogové na všech našich i zahraničních univerzitách, vysokých školách a středních a vyšších odborných školách. Ne všichni této možnosti samozřejmě využili. Dvě letošní kurátorky soutěže Lenka Kolářová a Zuzana Pištěková a loňský vítěz soutěže Pavel Coufalík navíc objíždějí školy a nový princip pedagogům a studentům vysvětlují.
Kdy a jak se budou moci studenti do soutěže přihlásit?
Na konci března budeme o soutěži informovat na našich webech http://www.designcabinet.cz a http://www.studentskydesign.cz. Současně rozešleme informace všem pedagogům a těm studentům, které máme v adresáři Design Cabinetu CZ. Informaci o novém principu zašleme také všem médiím. Stejně jako v minulosti se budou přihlášky společně s obrazovou dokumentací evidovat on-line prostřednictvím webu studentskydesign.cz. Po evidenci na webu dostanou přihlášené práce registrační číslo, pod kterým budou po celou dobu hodnocení vedeny. Uzávěrka přihlášek bude 25. června, takže všichni budou mít dost času se připravit. Soutěží všechny typy prací vizuální komunikace.
O co se letos soutěží?
Je to stejné jako v předchozích létech. Tři nezávislé poroty vyberou jednoho nositele Národní ceny za studentský design 2014, několik prací může získat ocenění Excelentní studentský design 2014 a několik ocenění Dobrý studentský design 2014. Nositel hlavní ceny získá finanční odměnu, týdenní pobyt v některé ze zahraničních destinací, kde působí Česká centra, která jsou partnerem projektu, zápůjčku elektromobilu a hmotné ceny českých firem, v nichž se vyrábějí designově kvalitní produkty. Zvláštní ocenění ve formě finančních částek pak udělují děkani uměleckých vysokých škola a muzeí, a také různé odborné instituce, časopisy a média. Všechno bude postupně uveřejňováno na obou našich webových stránkách. Jako každý rok proběhne veřejné hlasování na webu studentskydesign.cz a svou cenu udělí i média. Ale to ještě předbíháme! :-)
Kdo bude letos dělat vizuální styl celé soutěže, katalogů a výstav?
Čtyři roky jsme spolupracovali se studiem kolektiv (Lukáš Kijonka, Michal Krůl), dva roky se studiem sudetype (Jiří Toman, Lucie Pacalová). Letos se vracíme k principu, který se uplatňoval před rokem 2008, kdy ho tvořil vždy vítěz předchozího ročníku soutěže. Takže se těšme na vizuál Pavla Coufalíka, který vyhrál národní cenu loni s knihou Zlín, za níž dostal další ocenění. Z toho máme upřímnou radost! Pavel studoval jak na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, tak na VŠUP v Praze.
Nominované práce se tedy prvně vystaví v Brně?
Ano, Brňané/Brňáci je uvidí na podzim letošního roku jako první. V Praze se pak výstava Nominace! představí ve stejném termínu, a stejně jako loni v galerii Era Svět.
Kdy a kde proběhne vyhlášení výsledků soutěže?
Bude to jako vždy 11.11. Kde, to jsme se ještě nerozhodli, bude záležet na množství přihlášených prací a na partnerech, kteří nás podpoří i finančně. Jisté ale je, že tisková konference proběhne 11.11. v 11 hodin 11 minut! To se dobře pamatuje všem.
Na čem jste vlastně finančně závislí? A víte už, kdo soutěž finančně podpoří?
Rozhodující je částka získaná z registračních poplatků, což znamená počet přihlášených prací. Doufejme, že nás podpoří stejní partneři jako loni. Heineken už podporu slíbil, s ostatními jednáme.
Na čem pracuje Design Cabinet CZ právě teď?
Vedle letošního ročníku pracujeme na výstavě Nový (z)boží!/New G(o)ods! v prestižním muzeu Kunsthaus Graz. Tam se představí loňské oceněné práce a práce vítězů předchozích ročníků. Výstava proběhne od 15. května do 15. června 2014. Její část by potom měla putovat do Soči a do Moskvy. To vše probíhá pod křídly partnera soutěže Českých center. Současně pracujeme na projektu, kdy chceme představit veřejnosti osudy oceněných studentů po celou dobu soutěže, tj. od roku 1991. Je to detektivní práce. Kontakty na ně zjišťují všemi možnými cestami dvě nové kurátorky studující Kurátorská studia na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem Lenka Kolářová a Zuzka Pištěková. Já jsem pohroužená do katalogů a časopisů od roku 1991, abych našla alespoň nějakou fotodokumentaci oceněných produktů. Nezapomeňte, že v těch „dřevních" dobách nebyl běžný internet, neposílaly se e-maily, nebyly webové stránky. Design nebyl společenskou ikonou. Média se nervala o mladé designéry, jak je tomu v současnosti. Pokud se nám výstavu podaří postavit a získat na ni finanční podporu, měla by být součástí projektu Meet Czech Design na podzim letošního roku.
Když jsme u těch médií. Dočetla jsem se, že se vyhlašují další a další studentské soutěže.
Bohužel, je to asi taková naše vlastnost. Když něco funguje, je třeba to rozbít, rozštěpit, třeba i ukrást. U naší soutěže se to už jednou stalo a možná se to bude opakovat. Zajímavé je, že se všichni odvolávají na již sedm let neexistující Design centrum ČR. Pokud se budou práce hodnotit stejně, jako tomu bylo právě v DC ČR, je to krok zpět. Asi všichni budou spokojeni, protože si odnesou „nějakou" cenu, ale to my nechceme. Snažíme se být objektivní, seč to jde. Proto volíme tak složitou cestu anonymního hodnocení třemi nezávislými porotami. Mnohdy sama někde v koutku pobrekávám, když nějaké moje oblíbená práce neprojde přísným hodnocením ani do nominací. Mrzí mě, že se s námi o takových separatistických akcích nikdo nebaví. Vyhlašuji-li novou soutěž, musím přeci prvně zjistit, co se na trhu studentských soutěží děje. Nás už nejde přehlédnout, 24letá tradice něco znamená. Když jsme soutěž před sedmi léty po zrušení Design centra ČR křísili, našlo se jen pár podporovatelů a těch, kdo věděli, že ta práce a soutěž má smysl. A když se nám to jakž takž podařilo, o soutěži a oceněných studentských pracích se mluví a píše, bude se studentské soutěžní klání zase zbytečně drobit bez patřičného dopadu na trh práce. Na ten bychom se měli všichni společně zaměřit.
Držím palce a děkuji za rozhovor.
Mirka Filípková
Foto: Jiří Toman