27.04. 2009
Rozhovor s Ondřejem Batouškem
rozhovory
Ondřej Batoušek, student z Ateliéru keramika a porcelán na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, který často a rád překračuje hranice práce s jedním materiálem, se vydal na stáž na sever Itálie – do Milana.
Odkdy do kdy?
Od října 2008 do března 2009.
Ondro, jak bylo „made in Italy“?
Dolce vita? No začátky jsou asi vždycky dost kruté. Nicméně postupem času se vše vyřešilo.
Byl jsi centru dění světového designu. Co Tě z této oblasti nejvíce oslovilo?
Dle mého názoru je několik podobných „center“. Milano rozhodně není jediné. Pokud nejste v Milaně na Saloni Internazionale del Mobile na jaře každého roku, oslovi člověka asi nejvíce všudypřítomný duch módy. Osloví vás město samotné, kde je vše naservírováno na zlatém podnose, a hlavně jeho „neitalskost“. Nicméně stačí vyjet kousek za město, třeba do Bergama (kde jsem byl velmi často) a jste v opět v Itálii. Pro mne je velmi důležité prostředí, ve kterém se nacházím, a ze kterého vychází i tvorba. Čerpám z něj, staveb, lidi, vzduchu, věcí, nálad. Ne z toho, co vidím v oblasti designu.
Na jaké škole jsi studoval? Jaký obor?
Studoval jsem na Milánské polytechnice, což je relativně velká škola podobná našemu ČVUT. Nicméně má i katedru designu. Konkrétně jsem absolvoval Ateliér industriálního designu.
Jak vypadala výuka výtvarných předmětů, designu?
Celkově bych to nazval jako továrnou na designéry. Výtvarné předměty zcela chybí. Jsou více zaměřeni na práci v 3D programech, popřípadě rýsování. Hlavni složkou výuky jsou velmi podrobné rešerše na dané téma.
V čem se lišila výuka, přístup pedagogů atd.?
Výuka je od té naší, například v Praze, dost rozdílná. Bližší komunikaci studenta s profesorem brání velké množství studentů. Dalším handicapem je výuka situovaná čistě do virtuální podoby. Studenti si takřka nemají šanci osvojit dovednosti v materiálu, v praxi. Na druhou stranu jsou na studenty kladeny velké nároky v oblasti velmi podrobných rešerší, které je učí přemýšlet komplexně a logicky budovat jejich projekty.
Setkal ji si se současnou tvorbou z oblasti keramiky?
Z vlastní zkušenosti vím, že přetrvává silná historická tradice keramické tvorby, ale není příliš aktualizována (pro turisty je usazena v renesanci). Současný design porcelánu?
Na via Brera, kde je mimo jiné i Akademie výtvarných uměni, je k vidění několik galerii, které se keramikou zabývají. Také je pár výborných obchodů na Via Pietro Maroncelli kousek od metra Porta Garibaldi, nedaleko slavného Corsa Como. Také Spousty showroomů představují současnou tvorbu, kde je zastoupen i můj obor. Úžasné je, že takřka každá lepší restaurace se snaží mít svůj osobitý „look“, a s tím i související nádobí na servírování.
Navštívil jsi nějaké zajímavé galerie, výstavy apod.?
V Palazzo Realle běží obrovská výstava Futurismu spojena se spoustou kulturních akci ve městě i okolí. Navštívil jsem výstavu Magrita, Guida Crepaxe, velmi zajímavé přednášky o současném milánském urbanismu neboť město bude hostit v roce 2015 EXPO. Tak se stalo velkým a zajímavým staveništěm a jistě se budeme mít na co dívat a co obdivovat. Nicméně nejsilnějším zážitkem byly návštěvy světoznámé opery La Scala. No a samozřejmě Poslední večere Leonadra da Vinci.
V Miláně je nově otevřené museum designu, měl jsi čas jej navštívit?
Ano, v Milaně je výborné Museum designu v budově Triennale, kde je nemalé množství dalších zajímavých expozic. Další část Triennale je právě v kampusu polytechniky, Triennale Bovisa v severní části města. Je to dynamicky se rozvíjející postindustriální čtvrť. Jelikož mne učila Giovanna Castiglioni, znám velmi dobře museum jejího otce Achilla Castiglioni na Piazza Castello.
Byl ji na nějakém veletrhu? Nebo jak vůbec probíhají studentské výstavy a studentský život?
Jako obyvatel města pánské módy jsem samozřejmě nemohl minout Fashion Week – Mans wear. Byl jsem na několika přehlídkách v nádherném prostoru Teatra Armani od Tadaa Anda. Studentský život probíhá převážně ve třech velkých kampusech místních universit a nemohu opomenout výborná Aperitiva, kde se stoly každý večer prohýbají pod náporem lokálních i mezinárodních delikates. Miláňané si prostě umějí užívat života.
Co ti pobyt dal nejen po umělecké stránce?
Ahh, nové boty, kufr, nový počítač, oblečení, přátele a i spoustu negativních zkušeností.
Co chystáš nyní? Na čem pracuješ?
Momentálně pracuji na reminiscenci Itálie v Čechách, rozhodně uvidíte!
Ondro, děkuji za rozhovor za sebe i za Design Cabinet CZ. Vítej v Čechách a budeme se těšit, co nového připravíš!
Dita Hálová
http://www.design.polimi.it/
http://www.oob.webnode.cz
http://www.triennaledesignmuseum.it/home.php