19.01. 2011
Rozhovor s ředitelem Jablotronu Daliborem Dědkem
rozhovory
Dalibor Dědek patří mezi těch pár lidí, kteří jsou na veřejnosti málo vidět, ale o to více pracují. Výrobky jeho firmy Jablotron vrátily Českou republiku zpět na mapu zemí vymýšlejících elektroniku. V našem soutěžním rozhovoru můžete vyhrát digitální album od společnosti Jablotron.
Jak by vypadal svět, kdyby Jablotron udával tempo?
Aby se svět rozvíjel, musí existovat konkurence spolu s přirozenou selekcí. Platí to jak pro rozvoj živočišných a rostlinných druhů tak i v podnikání. Každý monopol je špatný. Co se Jablotronu týká, daří se nám úspěšně posouvat kupředu úroveň zabezpečovací techniky. Musíme být prostě lepší než konkurence. Díky tomu se český systém Oasis pro střežení domů stal světovým pojmem.
Nemáte rád věci na jedno použití, jak moc je dnes složité takové věci nedělat?
Největším uměním je trvanlivou techniku prodat. Jednorázový brak je mnohem levnější a tudíž i pro řadu zákazníků lákavější. Naštěstí ne všichni ti, kteří chtějí vyměnit své peníze za zboží, jsou krátkozrací. Hlavním zaklínadlem k dlouhodobému úspěchu je kvalita a dovednost ji nabídnout.
Album je, alespoň pokud mohu soudit, váš první produkt s akcentem na design. Jak se vám, od naturelu technikovi, zamlouvá onen důraz na design?
Ve skutečnosti jsme svoji první Cenu za design získali už v roce 2005 za sérii prvků alarmu navržených Janem Tučkem. Naším historicky nejúspěšnějším designem bylo pohybové čidlo, které pro nás v polovině devadesátých let navrhl pan Ivan Moucha. Tento design byl natolik povedený, že jej dodnes kopíruje řada výrobců v Číně. Bohužel jsme si tenkrát nezajistili důkladnou mezinárodní ochranu. U nových výrobků jsem již mnohem opatrnější, protože atraktivní vzhled výrobku je důležitou ingrediencí pro jeho komerční úspěch.
Patrně až s razantním nástupem výrobků společnosti Apple jako je Ipod a Iphone se rozšířila potřeba designového řešení spotřební elektroniky. Od uvedení těchto výrobků na trh, je to téměř nutnost. Dá se tímto směrem ještě něco nového podniknout, nebo už je to jen další podmínka pro úspěšný produkt?
Osobně bych rozlišoval spotřební elektroniku na dvě kategorie: Kvalitní a ověřenou elektronika, která má zcela logicky pomalejší inovační cyklus. Pak je tu ale módní elektronika, kterou musí mít za každou cenu každý, kdo chce být „in." Zde je velké riziko, že si vlastně koupíte něco, co bylo vyvinuto a vyrobeno velmi rychle no a kvalita leckdy pokulhává. Bohužel ne vše co vypadá sexy, je v praxi použitelné.
Co všechno přinese druhá generace Alba?
Nic. Album 2 v loňském roce získalo prestižní cenu za inovaci na největší světové výstavě spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Umělo nejen prohlížet lokálně uložené fotky a videa, ale dokázalo se internetem připojit na obrázky a videa online a umělo také posílat obsah z alba do alba. Už přímo během výstavy jsme získali několik slibných kontraktů. Bohužel výroba nebyla nikdy zahájena, protože výrobce klíčové sady čipů zastavil jejich produkci a dostatečně výkonná náhrada se nenašla. Dodnes přesně nevíme, kdo a proč zablokoval výrobu tak slibných komponentů.
Jak se spolupracuje s osobností jako je Dominika Nell Applová?
Dominika je velmi silná osobnost a neuvěřitelně pracovitý člověk. Vyzařuje z ní energie ale i zkušenost z práce pro nejvýznamnější světové výrobce.
Váš tým je dnes mezinárodní, přesto jaký druh zaměstnanců je u nás nedostupný?
V české republice začíná být zoufalý nedostatek kvalifikovaných techniků a šikovných řemeslníků. Sice bude mít asi brzy každý nějaký ten vysokoškolský diplom, ale reálné znalosti citelně chybí. Obávám se, kvalifikace univerzální hnědý manažer, podprůměrný ekonom ani mizerný právník budoucí prosperitu naší zemi nepřinesou.
Známé jsou vaše středeční pauzy, tedy dny, kdy nepracujete, ale odpočíváte a sportujete. Přemýšlíte během nich o strategických rozhodnutích? Napadají vás nové nápady nebo na práci nemyslíte?
Ve středu se snažím na práci nemyslet a možná i díky tomu mě tento den často napadají řešení problémů, které si nosím někde v hlavě. Je to ale naprosto spontánní proces, nelze si naprogramovat, že příští středu vymyslím převratnou novinku.
Jak se ukázalo, patříte do skupiny lidí, kteří jsou schopni zachytit či vytvořit budoucí trendy. Co všechno sledujete, abyste se udržel „na vlně"?
Abych se přiznal, tak nejdůležitější je udržet si odstup a nenechat se zahltit informační smrští, která se kolem nás valí. Je rozumnější zastavit se a zamyslet se nad tím co opravdu v životě potřebujeme a co je pouze masáž reklamy a propagace. V tomto procesu je možná nejlepší inspirací procházka lesem nebo štípání dřeva.
Trh se spotřební elektronikou je silně turbulentní, v posledních letech jsme zažili silný nástup Applu, ale i propad některých zavedených značek. Hodláte prorazit v tomto oboru, nebo spíš jednou za čas vypustit „bombu" typu velkého telefonu či Alba a více se soustřeďovat na trh se zabezpečením?
Trh se zabezpečovací technikou je velmi stabilní. Toho se rozhodně budeme držet. Dovoluje nám totiž v klidu spřádat sny, kumulovat prostředky a tu a tam vypustit něco opravdu nového a kvalitního. Ti kdo se snaží dělat módní elektroniku se často ženou zběsile kupředu bez toho, že by si dali čas na to, aby své nové řešení nejprve důkladně promyslely a pak poctivě odladili. Někdy nás vlastně výrobci svými novými produkty terorizují, tím že nás nutí používat novější a leckdy horší verzi. Myslím že řada těch co museli pod tlakem Microsoftu přejít z XP na Visty moc dobře vědí, co mám na mysli.
Na závěr, kdybychom se vrátili zpět do roku 1990, kdy vaše firma začínala, co byste tenkrát udělal jinak?
Tak to vás zklamu. Já nikdy nevedu spekulace typu: co by bylo, kdyby bylo bývalo. Je to k ničemu. Mnohem lepší je snít o budoucnosti a nebát se své sny měnit v realitu.
Daniel Zeman