Design Cabinet CZ

07.03. 2012

Rozhovor s Tomášem Rampasem

rozhovory

Tomáš Rampas získal za návrh nouzového ubytování v soutěži o Národní cenu za studentský design 2011 ocenění Dobrý studentský design 2011.

Když jsem poprvé viděl váš návrh nouzového ubytování, představil jsem si hned jejich použití při povodních, kde by to mnoha lidem určitě pomohlo. Co vás inspirovalo k tomuto návrhu? Byla to také nějaká nouzová situace?
Původní návrh vychází z myšlenky minimálního bydlení. Lidé v dnešní době utrácejí mnoho peněz a energie za věci, které nutně nepotřebují. Snažil jsem se přijít s nápadem vytvoření prostoru, který umožní člověku žít, aby nestrádal, a zároveň ubíral minimum z předchozích hodnot. Každý by se měl zamyslet nad tím, co opravdu potřebuje k přežití. Inspirací tedy nebyla nouzová situace, ale snaha najít způsob, jak s co nejmenším příjmem financí žít normální plnohodnotný život. Když se nad tím tak zamýšlím, tak s rostoucími cenami všeho okolo nás, začíná být toto téma docela aktuální.

Také mě velice zaujaly solární panely na střeše, znamená to, že vaše buňka je plně soběstačná, co se týče energie?
Solární panely jsou schopné vytvořit dostatek elektrické energie po určitou dobu. Záleží ale na tom, jak moc bude člověk energii užívat. Pokud nebude šetřit, panely stačit nebudou. Obecně jsou panely určeny k napájení světel, boileru, čerpadla a napájení zařízení zapojených do zásuvek. Právě tato zařízení mohou výrazně ovlivnit spotřebu energie. Pro případ nutnosti je buňka vybavena přípojkou do elektrické a vodovodní sítě.

Pro kolik osob je určena, případně existuje více kapacitních variant? Co vše můžeme uvnitř najít?
Kapacita jsou čtyři osoby na buňku. Počítal jsem s rodinou nebo dvěma páry. Více osob by se v tak malém prostoru zřejmě nesneslo. Už tak vzniká problém, když se sejdou i jen dva lidé, kteří si „nesednou“. Interiér buňky je vybaven podobným zařízením jako garsoniéra. Malá veranda, toaleta, sprcha propojená s kuchyní a hlavní pokoj. Propojení sprchy a kuchyně je poněkud kontroverzní. Někteří lidé jsou proti tomu, zatím co jiným to nevadí. Není to tak, že bychom myli nádobí ve sprše, ale prostor, který sprcha zabírá, lze využít prodlouženou kuchyňskou sestavou. Když dojde k použití sprch, zvednete sestavu a rozdělíte tak prostor sprchy a kuchyně. Koupelna a kuchyň jsou odděleny od hlavního pokoje závěsem. Ve snaze vytvořit co největší volný prostor, je hlavní pokoj vybaven multifunkčními skříněmi. Mimo postelí nabízejí možnost pohovky, nebo stolku na psaní. V praxi by tak ve dne vypadal pokoj jako obývák, a v noci jako ložnice s dvěma patrovými postelemi. Dalším zajímavým prvkem jsou krbová kamna v zadní části buňky. Dlouho jsem přemýšlel, zda je do návrhu dát nebo ne. Na druhou stranu, jedná se o nouzové bydlení, a teplo je jednou z nutností pro přežití. Spálit starý nábytek nebo trosky z okolí může člověku zachránit život. Skladovací prostory jsou rozmístěné všude po interiéru buňky.

Předpokládám, že to nebude pouze na jedno použití, jak je to například s transportem a skladováním?
Buňka je opravdu myšlena pro více použití. Celý systém je vymyšlen následovně. Stát zakoupí určitý počet buněk, které uskladní armáda. Buňky jsou navržené tak, aby ve skladu zabraly co nejméně prostoru a byly schopné přepravy na delší vzdálenost. Složená buňka odpovídá velikosti klasického přepravního kontejneru. V případě pohromy armáda odveze buňky na místo, kde je i nainstaluje a podá ubytovaným základní informace o používání. Po určité době se buňky uzavřou, rozeberou a poputují do servisu, následně do skladů, kde čekají na další využití. Často se mě lidé ptají, zda se dají buňky využít i pro bezdomovce. Pokud to stát dovolí a zaplatí, pak samozřejmě ano, ale základní myšlenka je ubytovat na dobu nezbytně nutnou, ne na dlouhou dobu. O nouzové ubytování by lidé žádali v rámci žádosti občana v nouzi, kde je zakomponovaná i finanční pomoc.

Existuje už nějaký prototyp?
Prototyp zatím není. Ale hraji si s představou vytvořit prototyp ze dřeva, už kvůli ozkoušení ergonomie a funkčnosti řešení prostoru.

Za váš návrh nouzového ubytování vám bylo uděleno několik cen včetně Dobrého studentského designu. Co pro vás tato cena znamená?
Ano dostal jsem cenu dobrý design a cenu časopisu Architekt. Je to pro mě velký úspěch. Poprvé dostala nějaká moje práce ocenění, a hned dvě. Velice si toho vážím. Zvláště mě potěšilo, že projekt dostal pochvalu ze strany techniků a architektů. To pro mě znamená mnoho.

Čím se v současné době zabýváte?
Právě jsem dodělal prototyp židle z ohýbané překližky. Byla to moje klauzurní práce pro minulý semestr. Nyní se věnuji zábavnímu průmyslu, konkrétně navrhování do počítačové hry.

Rozmlouval Adam Kratochvíl, student VŠEM

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu