07.11. 2012
Rozhovory v rámci Národní ceny za studentský design 2012 - David Pacák
rozhovory
Každý rok byste ho mohli, podle jeho slov, potkat na veletrhu v Miláně, stejně tak jako v Kolíne nad Rýnem, inspirujícího se novými věcmi. Nebo ho náhodou objevit v italské restauraci při vychutnávání si dobrého jídla a italské kultury. Mluvím zde o Davidovi, který právě dokončil střední školu v Hradci Králové a jeho další zastávkou na designérské cestě bude univerzita škola v Ústí nad Labem. Miluje sport a nedá dopustit na svoji velkou lásku - motorku. Jak sám říká: "Není pro mě nic lepšího než o víkendu sednou na mašinu a jet se pořádně projet a pročistit si hlavu. Práce, která mě pak čeká, odsýpá pod rukama a nápady se jen hrnou :)."
DAVID PACÁK - KŘESLO DONDOLO
Co tě vedlo k tomu studovat obor Design interiéru? Jak jsi byl spokojený se studiem na SUPŠ HNN, Hradec Králové?
Od mala jsem vyrůstal v rodinné firmě na čalouněný nábytek, kde jsem trávil dost času a jako malý jsem se především věnoval skákání na molitanech. Tam se začal utvářet můj život, který jsem dál rozvíjel na Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové. Tam jsem poznal, že se chci designu rozhodně věnovat. Tato škola mě připravila v mnoha ohledech velmi dobře (od konstrukce nábytku, vizualizace po samotné návrhy a jejich následnou grafickou prezentaci). Jsou zde kvalitní učitelé, kteří mě za ty 4 roky neskutečně posunuli dopředu. Jednou z mála nevýhod uměleckých škol je počet lidí ve třídě. V odborných předmětech se nám nemůžou věnovat tak, jak bychom potřebovali.
Co tě přivedlo k vytvoření houpacího křesla, byl to zájem o způsob výroby (pomocí CNC) nebo zájem o křesla/židle?
Houpací křeslo Dondolo, vychází z italského slovíčka, které v překladu znamená houpací a je bráchou od loňského křesla Bombolo. Výrobek jsem chtěl pojmout netradičně a zajímavě pro mladé lidi. Houpací křesla známe od dob našich babiček, proto jsem tento prvek převedl i sem. Celek vnímám jako sochu. Jednotlivé segmenty zapadají napříč do spár a drží bez lepidla a jiných spojovacích prvků, což utváří čistou hru tvarů, průniků a otvorů.
Kdyby se tvé houpací křeslo prodávalo, mohli by si ho lidé kupovat již složené, nebo by si ho museli doma poskládat?
Určitě celý koncept je, že vše jde složit za pomocí kladívka a dřevěného špalíčku nebo gumové palice, tak aby si ho lidé mohli složit sami doma. Tento způsob je v nynější době trendem a umožňuje zákazníkovi lepší dopravu a kouzlo si křeslo sám postavit.
Co zajišťuje pohodlné sezení na tvém koupacím křesla? Na tvých ilustračních fotografiích je vidět i textilní opěrák. Plánuješ ke křeslu vytvořit ještě nějaký textilní doplněk?
Dondolo jsem právě opatřil textilním opěrátkem, aby došlo ke zkvalitnění sezení. I přesto lidé zprvu nevěří, že se dá zde pohodlně sedět. To je však jen zdání, po usednutí změní názor a v klidu si mohou vychutnávají houpací funkci. Textilní část nám umožňuje i výběr z nepřeberné škály potahových materiálů, a tak dotvoření křesla podle své libosti.
Máš jedno Dondolo i u sebe doma a aktivně ho využíváš?
Ano, jediný kus co je vyroben se nachází u mě doma, kde si našlo své místo a je příjemným funkčním doplňkem v mém pokoji.
Co by pro tebe znamenalo uspět v soutěži Národní cena za studentský design?
Já jsem rád, že jsem dostal možnost, aby se křeslo vyrobilo a díky tomu se mohlo zúčastnit letošního ročníku za studentský design. Pro mě je úspěchem, že se můj návrh stal výrobkem. Následná cena v soutěži je takový příjemný bonus navíc, který určitě hrozně potěší a pomůže do další práce.
Děkuji za rozhovor.