31.10. 2012
Rozhovory v rámci Národní ceny za studentský design 2012 - Karel Pacák
rozhovory
Rozhovor s majitelem firmy Polstrin, Karlem Pacákem, vám představujeme v pořadí jako sedmý v rámci soutěže Národní cena za studentský design 2012, kde zpovídáme naše podporovatele.
Co si on myslí o této soutěži a co třeba považuje za úspěšný městský zásah, se dočtete v následujícím textu.
Co si myslíte o soutěži Národní cena za studentský design? V čem se podle vás liší od ostatních soutěží? Co vás vedlo k tomu ji podpořit?
Národní cena za studentský design dává možnost prezentovat se mladým osobám, které své nápady tvoří na akademické půdě. Soutěž z mého pohledu je přínosem i z hlediska připravenosti studentů na přenesení svých konceptů do výrobních procesů a na další cestě ke koncovému uživateli. Dále se zde prezentují naše možné nové návrhářské ikony. Mimo jiné je i zřetelné srovnání odlišnosti zaměření vysokých škol a univerzit, kde se krásně objevuje fakt, že slovo "design" představuje opravdu velké rozpětí.
Považujete za důležité podporovat mladé a nadané designéry/architekty někdy ještě studenty?
Mladý člověk je na začátku své tvorby. Je důležité podporovat nové počáteční koncepty, protože i ty mohou vyrůst do koncových produktů, které pomohou usnadnit, nebo zvýšit kvalitu života.
Sledujete současný český design a architekturu? Jaký máte názor na momentální stav?
Pro obor, ve kterém se pohybujeme, je sledování domácí tvorby téměř nutností. Člověk toto měřítko pak dále rád sleduje i v mezinárodním porovnání. Pokud jde o architekturu a design, je velmi těžké soudit produkty, interiéry a architekturu, které jsou pro běžné uživatele nedostupné, tím myslím těžce se hodnotící. Pohled na krásnou budovu uprostřed nedobytného sídla těžko někdo ohodnotí, stejně tak jako pochválí, jak mu například ergonomicky vyhovuje tvarové provedení nového otvíráku na víno, nebo se sedí v nové futuristické židli. Design a architektura by měly více správně sloužit a okem potěšit v širším pojetí veřejnosti. Z mého pohledu by měl být kladen mimo jiné i větší důraz na veřejné prostory.
Pokud jde o architekturu, obdivujeme a velmi kladně hodnotíme obnovu a nové řešení teras a opevnění historického centra Hradce Králové. Dalším příkladem, kdy architektura pozitivně ovlivnila život města, je nová lávka přes řeku Orlici. Pro Hradec Králové, kde velkou část dopravních prostředků tvoří kola, představuje nejen nové možnosti, ale svým architektonickým pojetím přispěla k dalšímu krásnému šperku do klenotnice moderní architektury východních Čech. Určitě stojí za zmínku i právě realizovaný projekt pro břehy Labe, kde se autoři inspirovali na Seině v Paříži. Nově zrekonstruované náplavky budou sloužit nejen jako korzo nebo odpočinková zóna, ale město je má využit i pro pořádání různých akcí, a to je opravdu velice příjemné. Je to dobrá ukázka toho, kdy architektura pozitivně ovlivní život města.
Děkuji za rozhovor.
Ptala se Aneta Železníková
Zdroje: www.polstrin.cz