Design Cabinet CZ

08.11. 2012

Rozhovory v rámci Národní ceny za studentský design 2012 - Martin Foret

rozhovory

Na kole, na lyžích, na hokeji nebo třeba na tenise, byste mohli najít Martina, který vyznává aktivní styl života. Řídí se větou architekta Jana Kaplického: "Bez dobrého jídla se nedá pořádně pracovat a tvořit"., a je věčným kritikem, jak sebe sama, tak i okolí, které mu to občas leze pěkně na nervy. Častěji ho uvidíte s tužkou v ruce při zápalu prvních skic než nad samotným polemizováním. Ale jak sám říká:"... občas je potřeba se zastavit a rozmyslet se".

MARTIN FORET - TRAKTOR BUDOUCNOSTI

Co tě vedlo k tomu studovat obor produktový design? (Někdo v rodině ho studoval nebo tě někdo výrazně ovlivnil.) Jak jsi byl spokojený se studiem na FaVu VUT Brno?

Od mala jsem se zajímal o autíčka asi jako každý kluk, ale bohužel mě žádné autíčko nebo vláček dlouho nevydrželo. Měl jsem totiž potřebu je rozebrat na jednotlivé díly. Abych zjistil, co je pohání a jak fungují, vytahoval jsem z nich elektrické motorky a sestrojoval si vlastní. Většinou už ale nikdy nefungovala. :) Díky Základní škole umění, kam jsem chodil, jsem měl příležitost přihlásit se na průmyslový design - a jelikož mě pořád bavily prostorové věci ať už z papíru, z modelovací hlíny nebo z Merkuru, přihlásil jsem se a vyšlo to. Doma z toho zpočátku moc radost neměli - s uměním nemá naše rodina nic společného, takže u nás byla chvíli tichá domácnost. :) ale když viděli, že mě to baví, tak se to zlepšilo.
Na FaVU VUT vládne výborná atmosféra. Podle mě si zde sedli jak studenti mezi sebou, tak i s vedoucím a asistentem našeho ateliéru. Kde vidím asi nejvíc prostor pro zlepšení, je propagace ateliéru. Tam oproti jiným školám FaVU zaostává, a přitom tu často vznikají zajímavé věci.

Jak tě napadlo navrhovat traktor? Co tě k tomu vedlo? Jsi s tím tématem nějak více spjat? V dětství sis hrál nejvíce s traktory?:)

Baví mě dopravní prostředky všeho druhu. O automobilový design se zajímám poměrně intenzivně. Když jsem řešil téma mé bakalářské práce, věděl jsem, že chci dělat něco, co bude mít kola, ale zároveň i nějakou funkci. :) To pro mě byla i taková pojistka, že nesklouznu jen k jinému tvarovému řešení, ale zaměřím se tak i na podstatu věci. Další faktor, který jsem bral v potaz, byl, že vedoucí našeho ateliéru navrhoval traktory mnoho let, takže má v dané problematice spoustu zkušeností.

V tvém návrhu je mnoho inovačních nápadů. Jak je přijali v Zetor tractors? Jak vůbec probíhaly tvé konzultace s nimi? Byla to tvoje první zkušenost představování svého návrhu potenciálnímu klientovi?

V Zetoru mi pomohli dostat do problematiky traktorů na živo. Díky jejich vstřícnému postoji jsem seděl v různých traktorech a konzultoval s nimi mé návrhy a postřehy. Jejich zpětná vazba byla pro mě velmi důležitá, hlavně po technické stránce (jestli by to šlo/nešlo). Jelikož jsem s nimi byl v kontaktu po celou dobu, výsledek pro ně asi nebyl tak velkým překvapením, ale traktor se jim líbil i po stránce vizuální. Z toho jsem měl pochopitelně radost.

Máš někde ještě svoji první skicu k tomuto návrhu? Mohl bys ji porovnat s výsledkem, co se nejviditelnějšího změnilo?

První skici řešily hlavní ideu kompaktního tělesa, které bude více přizpůsobivé daným podmínkám. To pro mě bylo na návrhu nejdůležitější. V průběhu času se pak měnil tvar, který vycházel z ergonomie, použitelnosti (praktičnosti), obecně technických možností (alespoň na úrovni teoretické, přece jen jde o návrh budoucnosti) a spoustě dalších limitů a omezení.
(Nejvíce mě asi překvapilo že musím i do budoucna počítat s velkým prostorem pro motor atd. - tam pak narostl traktor nejvíce oproti prvním skicám.)

Od čeho jsi začínal, poté co sis řekl, že budeš navrhovat traktor?

První jsem si skicoval jen tak a spíš hledal problémy a přemýšlel o jejich řešení a přitom hlavně získával různé informace a studoval podklady. Pak si vytyčil co vlastně chci změnit a co chci řešit a od toho se pak odvíjelo více variant, které se lišily principem, ale pořád měly stejný cíl.

Co by pro tebe znamenalo uspět v soutěži Národní cena za studentský design?

Určitě by to pro mě byla velká pocta. Do budoucna snad i vetší šance uchytit se v oboru. Už jen z toho, že se má práce dostala do tohoto výběru mám velkou radost. :)

Děkuji za rozhovor.

Aneta Železníková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu