Design Cabinet CZ

01.11. 2012

Rozhovory v rámci Národní ceny za studentský design 2012 - Pavla Podsedníková

rozhovory

Přijela na žlutém kole. Měla fialové obroučky. Říkala si výzkumník a v hlavě měla novou kolekci. Více než příjemné setkání, tak bych nazvala naši dopolední schůzku při čaji a pivu, s Pavlou. Dotkly jsme se témat jako byly postavení role designéra, boty jako individuálnost, vize budoucnosti, proces tvorby nebo taky utváření sebe sama. Nicméně podle charakteristiky, kterou mi o sobě napsala, a následného rozhovoru, můžete sami posoudit, jak fajn bylo se s ní setkat.

PAVLA PODSEDNÍKOVÁ - INSTANTNÍ BOTA

Obdivuji lidi, co vědí, co chtějí a dělají, co mají rádi. Zrovna čtu The Hearing Trumpet od Leonory Carrington. Můj nový hudební objev je neskutečně barevná hudba Natachy Atlas. Při běhání poslouchám The Glitch Mob a těším se na novou desku od Umakartu. Oblíbené místo je Brno - tohle město mě vždycky dokáže uklidnit. Oblíbené jídlo jsou jarní závitky v Pho Vietnam Tuan & Lan a v hlavě mám cestu do Californie.

Co tě vedlo k tomu studovat obuv/oděv? (Někdo v rodině studoval tento obor nebo tě někdo výrazně ovlivnil.)

Úplnou náhodou - jak už to tak bývá. Když mi bylo asi tak 8 let, tak jsem se někde pod hradem (pražským), rozhodla že budu jednou žít v Praze. A tak jsem, když mi bylo tak o 10 let víc, odjela do Prahy na přijímačky ... a dostala se na VŠUP do ateliéru Designu oděvu a obuvi.Já jsem ani nikdy nešila oblečky pro panenky ani pro sebe, a mám dojem, že můj největší výtvor do té doby byl povlak na polštář (ušitý nakřivo), ale líbil se mi koncept a práce toho ateliéru (tehdy jej ještě vedla Doc. Krbcová)

Jak tě napadl název kolekce Instantní bota? Myslíš si, že v budoucnosti se budou boty podle individuálních potřeb vyrábět tak rychle, jako třeba instantní polévka, která je za pět minut hotová?

To je docela zajímavé vysvětlení - rychlost je určitě aspekt, na který jsem chtěla názvem poukázat. Ale měla jsem na mysli spíš ten proces - použiji tvého přirovnání - z dehydratovaných kousků zeleniny a pár aromat příchuti polévky vznikne za pár minut přelitím horkou vodou opravdová polévka. Ten proces, vytvoření něčeho nového spojením komponentů...

Začínala jsi s ideou vytvoření pouze konceptu bot, tedy momentálně neschopných výroby, nebo jsi počítala i s vytvořením funkční boty?

Já jsem vytvářela funkční boty a část kolekce dokonce nositelná je. Bohužel nebylo v mých silách ani finančních možnostech získat přístup ke všem nejmodernějším materiálům a technologiím, které existují, proto jsou částí kolekce i nechoditelné modely, které ovšem odkazují k již známým a používaným výrobním procesům. Ať už jde o 3D tisk nebo o vakuové zpracování. Příklady obuvi, která byla zhotovena pomocí 3D tisku můžeme najít i v běžné produkci firem jako United Nude nebo Melissa. Moje cesta „do budoucnosti" tak staví na reálných základech jak v oblasti výroby, tak i v oblasti materiálových možností.

Myslíš si, že technologie použita tebou v současné době, bude v budoucnosti samozřejmou? Mluvíme zde o použití 3D tisku nebo o vakuovém tvarování ABS.

Jsem si tím naprosto jistá. Myslím si, že stojíme na prahu další průmyslové revoluce, kdy díky internetu budeme schopni poskytovat nejen služby a distribuovat zboží, ale i prodávat informace, na jejichž základech bude služba poskytnuta či objekt vyroben - může jít jak o boty, tak o interiérový návrh vašeho nového obýváku. Stejně tak jako před dvaceti lety neměl doma nikdo tiskárnu a v současnosti ji vlastní každá domácnost, tak za několik let bude běžné vytisknout si na své domácí 3D tiskárně právě nové boty. (Hodinu před večírkem zjistíte, že se vám žádné vaše boty nehodí k novým šatům. Sednete si k počítači a vyberete si on-line koncept nových jarních sandálek od Manolo Blahnika a za hodinu v nich odcupitáte na párty.)

Co tě inspiruje v přemýšlení o budoucnosti?

Třeba knížky od Čapka, ráda také čtu odborné články o různých vědeckých výzkumech. A v tomto projektu touha najít dostatečně silný koncept na základě kterého bych mohla dělat můj malý amatérský výzkum a malou chemickou laboratoř.

Co by pro tebe znamenalo uspět v soutěži Národní cena za studentský design?

Doufám, že by mi úspěch v této soutěži mohl přinést zviditelnění mého projektu a případně možnost jej dále rozvinout v některé z firem, které se zabývají 3D tiskem a výzkumem na tomto poli.

Děkuji za rozhovor.

Aneta Železníková

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu