Design Cabinet CZ

02.02. 2014

Rozhovory v rámci Národní ceny za studentský design 2013_Lucie Smyslová

rozhovory

Rozhovor s oceněným účastníkem ročníku Národní ceny za studentský design 2013. Lucie Smyslová získala ocenění časopisu Architekt za design topného akumulačního tělesa.

LUCIE SMYSLOVÁ_ MALMÖ

Lucko, co tě dovedlo k rozhodnutí věnovat se designu?
Dost dlouhou dobu jsem byla celkem nevyhraněná. Bavila mě čeština, přírodopis, jazyky a hlavně výtvarka. Když jsem se na gymnáziu rozhodovala co dál, design nebyl úplně jasná volba. Imponovala mi architektura, ale netroufala jsem si na ni, na druhou stranu jsem věděla, že práce s prostorem, kompozicí, materiály a barvami by mě lákala. A tak jsem se rozhodla pro ateliér interiérového designu.


Jak ses dostala k tématu kamen, to je pro děvče přeci jen trochu nezvyklé...

Téma kamen se naskytlo díky poptávce firmy. Kamnářská firma VUK objekt hledala mladé designéry pro návrh akumulačních kamen, která by mohla sériově vyrábět, což bylo hlavním impulsem pro mé rozhodnutí zhostit se tohoto zadání. Jak už je známo, do navrhování kamen jsme se pustili spolu s Jirkou Krejčím, který získal ocenění za svá kamna již v loňském roce.


Co znamená MALMÖ?

Malmö je název města na jihu Švédska a jak se mi podařilo zjistit, jeho kořen malm znamená ruda. Pro mě ale Malmö představuje hlavně název lodi, na které jsem několik měsíců bydlela během svého pobytu ve Švédsku - jenž se nesl v duchu stážování v Českém centru a dokončování diplomky.

V čem spočívají přednosti a výhody tvého návrhu?

Návrh kamen vychází z klasických kachlových akumulačních kamen, ale snaží se být inovativní, jak z hlediska materiálového, konstrukčního, tak v celkové filozofii. Zásadní je využití akumulační žáruvzdorné betonové směsi vyvinuté firmou, která se běžně k akumulaci a konstrukci využívá, ale nepřiznává se. Tato betonová hmota vybízí ke zjednodušení formy kamen a vede ke vzniku modulů, které tvoří stavbu kamen a nahrazují tak kachle. Tím odpadá ekonomicky náročný výpal, neboť beton se nechá jen vytvrdnout, a zjednodušuje se i stavba. Betonové moduly se na sebe staví vertikálně a umožňují tak potencionálnímu zákazníkovi vybrat si počet modulů - tedy velikost kamen, jež odpovídá potřebám vytápěného prostoru. Ať už se jedná o modul s přikládacími dvířky či o modul s kouřovodem, jejich tvar je totožný, a proto stačí jedna forma.
Další výhodou kamen je bezroštové biotopeniště. Tento termín představuje topeniště s dokonalejším spalováním. Vzduch vstupující do kamen se nejdříve předehřeje v dutině mezi betonem a šamotem a až po té vstupuje do topeniště, kde díky němu dochází k terciálnímu spalování. Vyšší teploty uvnitř a absence roštu umožní spálit veškeré palivo (dřevo) na jemný prach a během topné sezony stačí čistit kamna třeba jednou za tři týdny až měsíc.


Do jakého prostoru jsi kamna koncipovala?

Kamna jsou svým vzhledem hodně industriální a měla by být takovým protipólem klasických kachlových kamen. Takže je možná lepší se ptát, pro koho jsou. Měla by představovat takovou alternativu na trhu pro ty, kterým nevyhovuje současná nabídka - tedy pro ty, jež upřednostňují inovaci před strnulostí, samozřejmě funkčnost, jednoduchost vzhledu a pravdivost materiálů. Já osobně si kamna Malmö dokážu představit jak v minimální novostavbě, tak ve staré chalupě.


Tvůj návrh vyústil ve funkční prototyp z betonu? Jak jsi model vyráběla?

Výroba prototypu byla pro mě nehrůzostrašnější fází! Firma to víceméně nechala na nás (na mně a na Jiřím), takže jsem si prošla veškerými výrobními procesy - od frézování formy z polystyrenu přes výrobu jádra, míchání směsi, odlévání jednotlivých modulů až po zajištění podkladů ke kování. Nutno dodat, že nebýt podpory Jiřího, byla by pro mne realizace prototypu daleko obtížnější.


Co pro tebe znamená úspěch v soutěži?

Úspěch v soutěži je pro mě částečným zadostiučiněním, neboť si velmi vážím hodnotící poroty, ale hlavně je to takové nakopnutí k tomu, aby si člověk víc věřil, nebál se výzev, dotahoval své nápady a nenechával je jen zavřené v šuplíku. Mediální pozornost je samozřejmě taky fajn.


Na čem se chystáš dále pracovat? Jaké jsou tvé plány?

V současné chvíli se snažím tak trochu zorientovat sama v sobě. Vlastně to asi dělám celý život. Moc neplánuju, jsem hodně intuitivní. Co se kamen týče, rádi bychom je tento rok dotáhli a nejlépe uvedli na trh jako kolekci.

 

Za rozhovor děkuje Květa Čulejová

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu