27.10. 2013
Rozhovory v rámci Národní ceny za studentský design 2013_Martin Beinhauer
rozhovory
Rozhovor s jedním z nominovaných účastníků letošního ročníku soutěže. Martin se zabýval designem zemědělského stroje, konkrétně sklízecí mlátičky.
MARTIN BEINHAUER_JOHN DEERE S 700
Co tě přivedlo ke studiu designu?
Od mala jsem se věnoval kreslení a pořád jsem doma něco kutil, nejčastěji jsem stavěl různé plastové a papírové modely všeho možného. Navštěvoval jsem také základní uměleckou školu, kde jsem se dozvěděl o oboru průmyslový design. Ten mě zaujal natolik, že jsem se mu věnoval jak na střední, tak i na vysoké škole.
Proč sis vybral téma designu zemědělského stroje a tohoto stroje konkrétně?
Když jsem si vybíral téma diplomové práce, tak jsem měl v podstatě jasno. Čtyři roky po sobě jsem o letních prázdninách pracoval jako brigádník na kombajnu, kde jsem se tyto stroje naučil nejen řídit, ale navíc jsem porozuměl i jejich mechanice a samotnému principu výmlatu obilí, a tím jsem získal nespočet zkušeností v tomto odvětví.
Do jaké míry je dle tebe u zemědělských výrobních prostředků důležitý design?
Otázkou je, jak vnímáme "design". Já jej vnímám s hlediska průmyslu, tak že design není pouze estetická stránka věci, ale estetika v tomto případě musí spolupracovat s funkčností, která je v odvětví průmyslového designu velice důležitá. V tomto případě je design velice důležitý. Pokud však slovo design budeme brát pouze jako estetickou stránku věci, tak u stroje jako je kombjan - neboli sklízecí mlátička, je samozřejmě samotný vzhled až na druhém místě, přesto hraje svou důležitou roli, a to u zaujetí zákazníka, na kterého by měl udělat dojem.
Jakou roli hraje, dle tvého mínění, design s hlediska výrobních prostředků a nároků na údržbu?
Jak jsem již zmínil, pro mě je design souhra estetiky a funkčnosti. Dle mého mínění je design důležitý - ať už jde o složitý stroj plný techniky nebo o kartáček na zuby. Při navrhování jakékoliv věci, která nám má jakýmkoliv způsobem sloužit, kladu velký a prvotní důraz na funkčnost, samotnou estetickou stránku však řeším zároveň s funkcí a mnohdy mi funkce napoví, jak by měl výsledek vypadat. Samozřejmě v tom také hraje roli mé vlastní estetické vnímání a v konečném vzhledu se projeví.
Má design vliv na psychiku uživatele (v tomto případě řidiče?)
Určitě ano. Představte si, že byste řídili něco, co se vám nelíbí a co není příliš dobře uživatelsky řešeno. Nejspíš bychom se v takovém prostředí necítili příliš dobře.
Proto se jako designér snažím o to, aby byl uživatel s danou věcí spokojený po všech stránkách. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je komunikovat se samotnými budoucími či potencionálními uživateli a pochopit, co je pro ně důležité, a co jim práci s tímto strojem zjednodušuje a zpříjemňuje. Já jsem kupříkladu navštívil několik kombajnérů a rozeslal několik dotazníku s určitými otázkami, které mi kromě mé vlastní zkušenosti velice pomohly. Protože jak je známo "víc hlav, víc ví".
Existují nějaké trendy ve vzhledu zemědělských strojů? Sleduješ je?
Jakákoliv značka, a u zemědělských strojů to platí také, má své určité prvky a znaky, kterými se liší od ostatních, tím získávají svůj určitý charakter. V poslední době se designéři zemědělských strojů snaží o to, aby tyto stroje nepůsobily tvarově jako krabice, jak tomu mnohdy stále ještě je. O to jsem se také snažil ve své práci. Ale zda existují nějaké trendy, to se říci nedá. Některé dnešní zemědělské stroje působí dynamicky a jejich tvarování se snaží být navzdory technice na pohled ladnější a tvarově jednodušší. Nejlepším příkladem tvarové dynamiky a ladnosti je Kombajn značky Claas typ Lexion 780, který je dle mého mínění nejelegantnějším, nejlépe technicky řešeným a nejvíc sexy kombajnem v současnosti.
Zajímá mě tvůj názor: potřebuje zemědělský stroj design? Nebo to je jen strategie výrobce, jak upozornit na novou technologii a lépe ji tak prodat? Platí co nová technologie, to nový zevnějšek?
Jak jsem již zmínil, průmyslový design není jen o vzhledu, tudíž ano, jakýkoliv stroj potřebuje design, abychom se při práci s ním cítili dobře, a aby nám navrhnutá řešení usnadňovala práci. Samozřejmě co se týče vzhledu, tak je to také tah výrobce, aby svůj stroj prodal lépe, ale u těchto strojů je na prvním místě jejich dovednost a schopnost. Obecně také platí, co nová technologie, to nový vzhled výrobku. Tím prodejce více upozorní na to, že je ten nový stroj v něčem lepší.
Jaké jsou tvé plány do budoucna? Na čem se chystáš pracovat?
Mé plány se již skutečností stávají . Chtěl jsem se věnovat svému oboru i po škole, a to se mi splnilo. Já se osobně nerad cílím na určité odvětví průmyslového designu - jako je například transport-design, ale spíše mám rád změny a rád se věnuji i jiným odvětvím. V současnosti jsem designérem ve společnosti Formdesign, která se zabývá moderním nábytkem a baví mě to. Co bude dál uvidím, ale jsem velice rád, že se práci designéra mohu věnovat nadále.
Děkuji za rozhovor
Květa Čulejová