Design Cabinet CZ

23.11. 2013

Rozhovory v rámci Národní ceny za studentský design 2013_Martin Foret

rozhovory

Rozhovor s oceněným účastníkem letošního ročníku Národní ceny za studentský design. Martin Foret získal cenu Finezza design za svůj návrh židle Klíšťáci.


MARTIN FORET_KLÍŠŤÁCI

 

Co tě přivedlo na dráhu designéra?


Myslím, že to bylo podobné jako u většiny studentů designu. Jako malý jsem rád kreslil a docela mi to šlo, tak jsem začal chodit do výtvarné přípravy, kde mně začaly bavit spíš prostorové věci. Zajímaly mě jednoduché skládačky a stavebnice, a když přišlo rozhodování kam na střední školu, měl jsem celkem jasno - Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti. Tam jsem se s tímto oborem seznámil blíže a o to víc mě to začalo bavit a baví do teď.


Máš v rámci oboru nějaké vzory? Kdo je ti největší inspirací?

Jmen je spousta, ale nemůžu říct, že bych sledoval systematicky práci nějakého designéra. Inspiraci sbírám všude kolem sebe, hlavně v tom, jak různé projekty pojmout, a jak je možné k nim přistupovat.


Jako zástupce živočišné říše sis vybral klíště. Jak se zadáním pracovali ostatní členové vašeho ateliéru na VUT v Brně?

Na první pohled se všem lidem v ateliéru tohle zadání líbilo, ale jak jsme začali navrhovat a konzultovat, ukázalo se, že to není až tak jednoduché téma. Obzvlášť, pokud chceme, aby to byla plnohodnotná židle, která konkrétní zvíře nebude evokovat jen siluetou, ale hlavně dojmem a charakterem.


Je to tvá první práce v oblasti nábytku?

Není to má první práce, už jich bylo víc, ale je to jedna z prvních, kterou jsem vyrobil v prototypu v reálném měřítku a materiálu.


Z jakého materiálu je vyroben sedák? Jak je židle náročná na údržbu?


Sedák je vyroben z více druhů molitanu. Jsou to vrstvy, které se liší tuhostí - horní vrstva je nejměkčí a směrem do středu jsou vrstvy tužší. Molitan potom jako celek je připevněn ke kovové konstrukci, která celou židli nese a je to vlastně jeden kovový kus - nohy, středová konzole a horní schovaný kříž pro upevnění molitanu a taky proto, aby židle byla stabilní a nehrozilo prosednutí.


V jakém prostředí bys svůj návrh rád viděl?


Židle je určena ve větším počtu a různých barvách jako hravý prvek do veřejných prostor, jako jsou vestibuly a lobby. Ale jelikož je jednoduchého geometrické tvarosloví, dobře pracuje i v obývacím pokoji. Což bylo mým hlavním cílem. Jelikož je i interiér většinou složen z různých geometrických prvků (nejčastěji kvádrů a krychlí), chtěl jsem vytvořit židli, která s touto geometrií bude pracovat a zároveň bude svojí měkkostí přátelská a příjemná. Celá židle se tak skládá ze dvou jednoduchých geometrických prvků - koule a kříže. A abych splnil zadání zvířete, navrhl jsem originální detail nohou, díky kterému působí židle dynamicky a živočišně. V kontrastu k těmto stabilním pevným ocelovým nohám je pak měkká koule, která jednak doplňuje koncepci zvířete a jednak působí docela vtipně a vlídně.


Tvá práce byla oceněna cenou Finezza design. Co pro tebe toto ocenění znamená a jak se svým návrhem dále naložíš?


Jsem za tohle ocenění moc rád, udělalo mi to radost a popravdě, když jsem viděl tu silnou konkurenci přihlášených prací, které byly často mnohem většími projekty, nenapadlo mě, že dostanu ocenění. O to více mě to pak překvapilo a potěšilo. Je to funkční prototyp, takže co přesně s ním bude dál, to nevím, zatím je na výstavě a pak se uvidí.


Dověděla jsem se, že by si galerie Era svět, kde byla židle vystavena v rámci výstavy Nový (z)boží! 2013, chtěla tvoji židli Klíšťák koupit. Uměl bys určit cenu židle?


Zatím mě přímo s touto nabídkou nikdo z galerie neoslovil, ale byl bych samozřejmě potěšen, kdyby o židli měli zájem. Cena by byla kolem deseti tisíc.

 

 

Za rozhovor děkuje Květa Čulejová

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu